Veselého šesté F-4: Na Efes jsem ready!

17.05.2019 - red
počet přečtení: 124
vytvořeno 17.05.2019, upraveno 17.05.2019

17.5. PŘED FINAL FOUR EUROLIGY Už do svého šestého euroligového Final Four (jedno s Partizanem a pět v řadě s Fenerbahce) vstoupí tento pátek v 18 hodin ve španělské Vitorii semifinálovým duelem proti velkému rivalovi z Efesu Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul, člen nejlepší pětky letošní Euroligy a také jeden z kandidátů na MVP celé soutěže. Jeho tým je sice v utkání favoritem, ale Efes vedený skvělým tureckým stratégem Erginem Atamanem už nejednou dokázal Fenerbahce pořádně zaskočit.

Navíc „Fener“ před největšími zápasy sezony trápí nemalá marodka. A to se nemálo týká i českého esa. Veselý se na konci základní části soutěže podrobil operaci kolena, aby istanbulskému celku nechyběl pro play-off. V posledních týdnech ho ale trápil další zdravotní problém, a to se zadní stranou stehna.

„Vrátil jsem se po zranění kolena na play-off po třech týdnech netrénování, jen jsem s týmem udělal dva tréninky a hrál čtvrtfinále. Bylo to tak nějak očekávané (další komplikace),“ uvedl před čtvrtečním tréninkem svého týmu ve Vitorii.

Pak ale fanoušky přece jen uklidnil. „Teď už jsem v pohodě a snad to bude i dál dobré. Absolvoval jsem s tím už pár tréninků, takže doufám, že na semifinále budu ready.“

To potvrdil i kouč Željko Obradovič, podle nějž je však otázkou, na kolik minut svou oporu v utkání vytíží.

Fenerbahce ovšem bude proti Efesu i tak postrádat dva důležité hráče – francouzského centra Lauvergneho a italského univerzálního forwarda Datomeho. Navíc tréninkové manko dohání po zranění i opěrné srbské křídlo Kalinič.

„Poslední měsíc máme hodně zraněných hráčů a je to věc, na kterou musíme reagovat. Každý se musí připravit, jak nejlépe to jde. A celý tým reaguje dobře. I když jsme hráli hodně zápasů bez Jana Veselého, snažili jsme se vždy najít hráče, který by na jeho pozici hrál místo něj. Teď ale máme další dva hráče, kteří jsou zranění,“ mrzí před turnajem kouče Obradoviče, který v žertu utrousil, že tým poslední dobou při rozsáhlé marodce ani pořádně netrénuje.

I Veselý před semifinále upozornil, že řadě hráčů teď chyběl i větší zápasový rytmus. „S Efesem jsme už ale hráli hodně zápasů, jak v Eurolize, tak v turecké lize, takže ho známe. Bude rozhodovat bojovnost a jak do zápasu vstoupíme.“

I ve Final-4 ve Vitorii očekává Veselý solidní podporu od fanoušků Fenerbahce, kteří jsou rozeseti prakticky po celé Evropě. „Na to, kde jsme, a jak je to daleko, věřím, že tu budou. Nedokážu to však odhadnout. Slyšel jsem, že hodně lidí z Istanbulu sem jede, ale nedokážu říct, kolik přesně.“

Veselý zažívá v Eurolize skvělou sezonu. Nebýt operace a vynechaných zápasů, byl by hlavním kandidátem na sobotní udělování ceny pro MVP. Ani v současné situaci ale není bez šance. „Já na to nemyslím. Snažím se soustředit na pátek a uvidíme. Kvůli zranění jsem neodehrál docela dost zápasů na konci základní části. Ale je mi to celkem jedno a snažím se, abychom vyhráli titul.“

Fenerbahce se do Final Four probojoval už popáté v řadě. Zatím uspěl jen v roce 2017, loni padl ve finále s Realem, v roce 2016 pro změnu s CSKA.

Letos vyhrál základní část a poté si poradil ve čtvrtfinále s osmým Žalgirisem 3-1 na zápasy, když po jasném prvním duelu nečekaně zaváhal doma v Utkání 2. Výsledky z pohledu Fenerbahce byly 76-43 (Veselý 10 minut, 2 body, 2 doskoky, 1 asistence, 4 fauly) a 80-82 doma (16 minut, 12 bodů, 2 asistence, 1 zisk, 4 fauly) a 66-57 (30 minut, 10 bodů, 4 doskoky, 2 asistence, 2 zisky) a 99-82 venku (25 minut, 12 bodů, 6 asistencí, 2 doskoky, 3 bloky).

V dalších sériích Real vyřídil Panathinaikos 3-0 (75-72 a 78-63 doma a 89-82 venku), CSKA i přes nečekané domácí zaváhání složil Vitorii 3-1 (94-68 a 68-78 doma a 84-77 a 92-83 venku) a nejtěžší práci měl v pěti zápasech Efes s Barcelonou (75-68 a 72-74 doma, 102-68 a 72-82 venku a 80-71 doma).

Druhé páteční semifinále obstarají ve Vitorii Real s CSKA od 21 hodin. Zápasy Final-4 lze v tuzemsku sledovat jen na placené televizi, nebo - opět jen za poplatek - na webu soutěže.