Na ME přišla zásadní komplikace postupu

04.09.2017 - red
počet přečtení: 1010
vytvořeno 04.09.2017, upraveno 04.09.2017

VIDEOECHO DUELU S MAĎARY: PALYZA AUDA GINZBURG Základní česká postupová kalkulace vzala první školní den za své. Po špatném startu do zápasu s Maďarskem, které lvi na ME chtěli porazit, se nikdy nedokázali do utkání plně vrátit a po celozápasovém nahánění soupeře padli 73-85, což značí první maďarský úspěch na EuroBasketu od roku 1969, navíc při první účasti za posledních 18 let! Porážka znamená, že Češi musí v úterý porazit jakkoli Černou Horu a doufat, že ta už nezíská žádnou výhru nad plán, aby tak měli při možné minitabulce s Černou Horou a Maďary druhou nejlepší bilanci. Anebo musí při případné porážce s Horou čekat na pomoc Rumunů, kteří by museli porazit Maďary o 10-17 bodů při zbytku průběhu skupiny bez překvapení.

Po velkou část první půle duelu s Maďarskem lvy (v základu s Welschem místo Bohačíka) svírala citelná nervozita a z přechodu velmi nebezpeční Maďaři se od prvních minut opírali o velkou aktivitu své top opory Hangy, který oproti minulým dvěma zápasům hodně snímal hru z guarda Vojvody, na střídačku stráženého Hrubanem a Satoranským. A úspěšně – do půle (33-44) nastřádal 16 bodů, když trefoval i trojky přes ruce českých obránců.

Především právě Hanga nakopl vedení svého týmu 4-16 (po třech neúspěšných útocích vedených přes forwarda Kříže) a položil tím základ k průběhu první půle, v níž lvi stále dotahovali zhruba 10bodové manko. Satoranský, po většinu zápasu strážený Kovacsem, se při nájezdech ve zdvojení až ztrojení musel zbavovat míčů, navíc při remplování od obránců na něj byly do půle odpískány jen dva fauly.

Češi našli první bodové zřídlo u Audy, který po nástupu ze střídačky rychle díky dobrým shozům od spoluhráčů vyčaroval 8 bodů (10-18). Lvům se i dál vykrucovaly míče z obruče i po zakončeních zpod koše, ale ve hře je držela v určitých úsecích zintezivněná obrana a také mezní boj o odražené míče pod oběma koši, kdy do půle vytěžili 10 bodů z druhých šancí. Naopak se vůbec nedostali k rychlému protiútoku, z nějž za 20 minut neskórovali, ač by měl být jejich hlavní zbraní. Okénka se navíc objevovala i v obraně 1 na 1 a soupeř z nich dokázal těžit snadné body.

Start druhé půle už vypadal s mankem 33-47 velmi zle, ale zesílená agresivita Satoranského nesla své ovoce a Maďaři už za 4 minuty měli 4 týmové fauly. Češi přidali i celoplošný presink a chodili si pro trestné hody, kdykoli se však přitáhli na přijatelnější rozdíl, Vojvoda či Hanga měli po ruce další odpovědi, a to i přes ruce obránců. Hanga se po dvou matných zápasech vyšponoval k extratřídnímu výkonu a jeho těžké střely sesměrované do obruče by se jen těžko daly spočítat. Už za stavu 61-51 měl na kontě 24 bodů a zápas končil na 31 bodech za 32 minut s trojkami 9/6.

Český prapor se snažil spolu se Satoranským (do půle 4 body, nakonec 18) nejvíc držet z trojek úspěšný Palyza (7/4, 18 bodů) a vedle 15 body Audy se postupně rozjel i Hruban (12). Češi po ziscích ve druhé půli konečně přidali i úspěšné protiútoky, ale 8 bodů z nich bylo po hříchu málo.

Start poslední části byl poznamenán několika českými ztrátami, což rozbilo snahu o obrat a lvi se tak nejblíž dostali na 68-62. Významně nepomohly opět ani 4 rychlé týmové fauly soupeře a závěrečnou českou snahu hrát na pět malých hráčů Maďaři ustáli. Kromě Hangy jejich tým nejvíc podržel Vojvoda 18 body.

Lvi zaostali v šestkách (9-16) i trojkách (6-9), Maďaři měli navíc výtečné 60procentní dvojky.

„Hodně hráčů je na takové akci poprvé, ale tohle byla spíš otázka bojovnosti, energie a to tam v prvních minutách nebylo. Naopak Maďaři se dostali na koně hned v úvodu. A když mají sebevědomí, je těžké je zastavovat. Zvláště Hangu. Oni nastoupili do utkání s tím, že je to pro ně otázka života a smrti, zatímco my tam šli s tím, že je to jen další zápas. V tom byl ten rozdíl. Už na začátku tak vznikl náš problém, kdy jsme byli příliš měkcí, oni získali sebevědomí a pak už dávali i těžké střely,“ definoval hlavní problém týmu kouč Ronen Ginzburg.

Podle něj to byl nejlepší výkon Maďarska, jaký dosud od tohoto týmu viděl. „Nechali jsme je hrát, tak hráli dobře. Oni normálně dávají kolem 60 až 70 bodů, nám dali 85. Kdybychom je nenechali tak rozstřílet, vypadalo by to jinak.“

Izraelský kouč Čechů je však dalek toho házet po druhé porážce na turnaji flintu do žita. „Není konec. Když vyhrajeme další dva zápasy, tak postoupíme. Jsou to sice zápasy proti opravdu dobrým týmům, ale  já už viděl v basketbale všechno. Teď už nemáme co ztratit a s takovým přístupem musíme jít do zápasů.“