Magický šestkař Schilb a Balvín do dějin!

05.06.2018 - red
počet přečtení: 422
vytvořeno 05.06.2018, upraveno 05.06.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Nejlepší dunker španělské ligy a její čtvrtý nejúspěšnější dvojkař Ondřej Balvín poprvé postoupil do semifinále ACB, když v rozhodném čtvrtfinále s neuvěřitelnou koncovkou zazářil proti obhájcům titulu double doublem, a hned z toho vzešla i premiérová účast Gran Canarie v Eurolize! Blake Schilb sice při svém ročním angažmá v Andalusii nedokázal Sevillu zachránit od sestupu po dvou dekádách působení v ACB, alespoň se ale zviditelnil individuálně – jako jeden nejlepších dvojkařů ligy a také jeden z nejvytíženějších hráčů, který navíc za celou sezonu neminul ani jednu ze 43 šestek! Dvakrát dvojciferný střelec David Jelínek sahal ve čtvrtfinále ACB po senzaci proti Barceloně, ale favorit nakonec vyvázl s postupem. Jan Veselý s Fenerbahce prosvištěl do finále turecké ligy bez jediné ztráty, byť se z toho neradovaly záplavy jeho fanoušků. Patrik Auda i jako náhradník dvojciferně zazářil v posledních dvou duelech čtvrtfinále italské ligy, ale vyřazení Avellina nezabránil. A stejně tak ani dva dvouciferné zápisy Jiřího Hubálka nepomohly do finále rakouské bundesligy Vídni.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Na pátém místě s bilancí 20-14 završila základní část ACB Gran Canaria. V posledních dvou kolech padla na Estudiantes 88-75 a na závěr doma před 6500 fanoušků složila skvělým druhým poločasem Real 88-78. Pokaždé střídající Ondřej Balvín v prvním utkání za 15 minut stihl 6 bodů (z pole 5/3, -5), 3 doskoky a 1 asistenci, s Realem za 21:34 vykroužil 8 bodů (z pole 6/4, +11), 10 doskoků a 1 blok.

Jeho sezonní průměry činily 8 bodů, 6 doskoků, +3 body a užitečnost 12 (pro účast v TOP 15 bylo třeba 13,8) za 21 minut. Po 34 duelech základní části (odehrál všechny) byl 10. nejlepším doskakovačem soutěže s průměrem 5,8, rovněž desátý byl na bloku s 0,82, stal se jasným králem dunkerů s průměrem 2,12 (72 smečí) a čtvrtý skončil v procentu dvojek s 65,19.

Ve čtvrtfinále play-off se Gran Canarii senzačně podařilo vyřadit obhájce trofeje Valencii (čtvrtá po základní části). Nejprve podlehla venku 56-71, pak ale doma soupeře sfoukla 97-70 a v rozhodném duelu triumfovala v prodloužení na půdě soupeře 89-92, ač ještě 13 vteřin před koncem 4. čtvrtiny ztrácela pět bodů! Ve Valencii přitom nevyhrála dlouhých 12 let. Postupem do svého druhého semifinále v historii ACB (poprvé 2013) si klub zároveň zajistil účast v Eurolize, kde bude účinkovat vůbec poprvé!

První repre centr na úvod série jako střídající zapsal 2 body (z pole 5/1, -16), 9 doskoků a 3 bloky za 19 minut. Doma před 5332 fanoušky pak opět jako náhradník posbíral 6 bodů (z pole 4/3, -10), 4 doskoky a 1 blok za 19:29. A v rozhodné bitvě, opět jako střídající, vystřihl jako nejužitečnější z hostů svůj třetí double double sezony za 12 bodů (z pole 10/6 včetně tří smečí, s +17 nejlepší) a 12 doskoků se 2 bloky za 24:37. Byl to už druhý rozhodující čtvrtfinálový zápas v Balvínově kariéře, první zažil v Seville, shodou okolností rovněž proti Valencii.

Canaria už také rozehrála semifinále s Realem, v prvním zápase v Madridu však čerstvým vítězům Euroligy podlehla jasně 88-70, když jí chyběl důležitý křídelník Seeley. Tým propadl ve druhé čtvrtině (28-10). Střídající Balvín zaznamenal 4 body (z pole 2/2, -18) a 2 doskoky za 16:44.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (19-15) završila základní část španělské ligy na šestém místě, a to po těsné porážce v Malaze (87-86) a domácím vítězství nad Valencií 87-69 v posledních dvou kolech. Střídající David Jelínek v prvním duelu za 10:13 zvládl 3 body (z pole 2/1, s -14 druhý nejhorší) a 1 doskok, ve druhém opět jako mikrovlnný náhradník zařídil před 4160 diváky 18 bodů (z pole 9/6, trojky 8/5, s +19 druhý nejlepší), 1 doskok, 1 asistenci a 1 zisk za pouhých 18:48, přičemž byl top skórerem vítězů.

Jeho výkony v základní části rámovaly průměry 9 bodů a 2 doskoky za 18 minut, přičemž byl -0,3 bodu při pobytu ve hře. V pořadí nejlepších trojkařů ligy skončil na velmi dobrém 9. místě s úspěšností 44,63 (121/54).

Andorra šla ve čtvrtfinále na třetí Barcelonu a hned na úvod favorita šokovala v Palau Blaugrana triumfem 76-94. Sdílený druhý střelec Jelínek jako náhradník vyskládal 11 bodů (z pole 7/4, s +15 nejlepší), 4 doskoky, 2 asistence a 1 zisk za 16 minut. Doma však tým senzaci nedotáhl, když padl 81-85. Střídající český guard před 4774 diváky zapsal 9 bodů (z pole 7/2, s -13 sdíleně nejhorší) a 2 asistence za 21 minut. V rozhodujícím duelu, který z první řady v Palau Blaugrana sledoval spolu s manželkou i Tomáš Satoranský, byl opět střídající Jelínek u jasné porážky 91-71 celkem 11 body (sdílený druhý střelec, z pole 10/3, -8), 1 doskokem, 1 asistencí a 2 zisky za 17:41.

Blake Schilb (Sevilla)
Poslední tým letošní ACB Sevilla (7-27, tři výhry za pásmem záchrany) už závěrečné kolo základní části hrála jen z povinnosti a prohrála v něm doma s Tenerife 62-109. Základní forward Blake Schilb zakončil sezonu 5 body (z pole 2/1, -22) a 1 doskokem za 17:28. Jeho sezonní průměry činily 11 bodů, 3 doskoky, 2 asistence a -8 bodů za 25 minut (patřil mezi nejvytíženější hráče ligy), přičemž patřil ke špičce soutěže ve dvojkách (60 procent) a absolutně dokonalý byl v trestných hodech, když proměnil všech 43! V oficiálním TOP 15, kde jsou hráči s nejméně 50 pokusy, se však neobjevil.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce v nejkratším možném čase prošel do finále turecké ligy (proti Burse), když ve čtvrtfinále vyřadil Büyüksehir 2-0 (doma 81-66 a venku 54-77) a v semifinále si poradil s Banvitem 3-0, po výsledcích 86-81 a 98-93 doma a po výhře 73-84 venku. Po domácích semifinálových zápasech se ovšem zle rozčertil kvůli chabým návštěvám kouč Željko Obradovič, podle nějž bylo nepřijatelné, že při 7 tisících permanentkářů se dostavilo jen nějakých 3500 diváků.

Jan Veselý v prvním čtvrtfinále odehrál kvůli 4 faulům jen 12 minut s 12 body (z pole 4/3, TH 6/6), 2 doskoky, 1 asistencí a 1 ziskem, v Duelu 2 dokonce nenastoupil vůbec. Chyběl pak i v prvním utkání semifinále a zapojil se až do druhého, kde za 30 minut vyprodukoval 16 bodů (z pole 8/5, TH 7/6), 7 doskoků, 3 asistence a 1 zisk. Na postupové výhře se pak podílel 14 body (z pole 10/6), 4 doskoky, 4 asistencemi, 2 zisky a 1 blokem za 27:25.

Patrik Auda (Avellino)
Avellino ztratilo obě čtvrtfinálová utkání italské ligy na palubovce Trenta a sérii tak prohrálo 1-3. Zápas 3 vyhrál jeho soupeř 88-80, Utkání 4 84-68. Střídající Patrik Auda byl v Utkání 3 sdíleným druhým střelcem se 13 body (z pole 5/4, TH 6/5, -3) a 1 doskokem za pouhých 13 minut, v Zápase 4 přidal 10 bodů (z pole 8/4, +2), 4 doskoky a 1 blok za 25 minut.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeň ze semifinále rakouské bundesligy vyfičela 0-3 na zápasy. Ve druhém duelu venku podlehla 96-68 (třetí čtvrtina 31-5), doma poté končila porážkou 78-92. Základní power forward Jiří Hubálek venku jako sdílený top skórer zařídil 16 bodů (z pole 11/6, -27) a 3 doskoky za 32:45, doma odehrál pouhých 13 minut se 14 body (z pole 9/5, -2), 3 doskoky a 1 blokem.

Tomáš Hampl (Estela)
Estela v jedné ze čtyř finálových skupin čtvrté španělské ligy zaznamenala bilanci 1-2 za výhru nad Solerem 75-71 a porážky s Vicem 67-78 a Almansou 78-85. Tradiční člen základu Tomáš Hampl v prvním utkání za 9:26 nasbíral 9 bodů (z pole 3/3), 4 doskoky, ale také 5 faulů. Ve druhém to bylo 7 bodů (z pole 6/1, TH 8/5), 8 doskoků, 1 asistence a 1 zisk za 18 minut, ve třetím pak 6 bodů (z pole 5/3), 2 doskoky a 1 zisk za 21:12.