Kdo je a není ve lví nominaci a proč

12.07.2017 - red
počet přečtení: 1210
vytvořeno 12.07.2017, upraveno 12.07.2017

NOMINACE LVŮ - PLNĚ AKTUALIZOVÁNO Tohle je širší 22členná nominace národního týmu mužů pro letošní mistrovství Evropy – jsou v ní rozehrávači Tomáš Satoranský (Washington), Jakub Šiřina (Opava), Tomáš Vyoral a Jiří Welsch (oba Nymburk), křídla Vojtěch Hruban, Jaromír Bohačík (oba Nymburk), Filip Halada (Děčín), Tomáš Kyzlink (naposledy Bourg), Lukáš Palyza (naposledy Děčín), Michal Mareš, Petr Šafarčík (oba USK Praha), David Škranc (Pardubice) a podkošoví Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul), Ondřej Balvín (Gran Canaria), Patrik Auda (naposeldy Manresa), Adam Pecháček (Obradoiro), Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Dalibor Fait (Jindřichův Hradec), Pavel Grunt, Filip Petružela (oba USK Praha) a Kamil Švrdlík (Pardubice).

Tohle složení znamená, že oproti ME 2015 bude v týmu pro letošní šampionát hned šest nových tváří, neboť v nominaci nejsou Petr Benda, Pavel Houška, Blake Schilb, David Jelínek, Luboš Bartoň a Pavel Pumprla. Mimochodem – trio Pumprla, Benda a Schilb patřilo na minulém EuroBasketu do základní sestavy.

Bartoň se z pozice hráče přesunul do role asistenta Ronena Ginzburga a aktuálně si ve Španělsku dokončuje trenérskou A-licenci. K reprezentaci se tak připojí koncem měsíce. Druhý asistent Lubomír Růžička, jinak také kouč svitavských Turů, se k týmu přidal dnes, hned po návratu z Las Vegas, kde hledal posily pro svůj ligový celek. 

984YmU.jpg

David Jelínek nominaci podle vedení národního týmu odmítl, před ME 2015 naturalizovaný Schilb se rozhodl letošní léto vynechat, Pumprlův návrat ještě neumožnil jeho stav po rekonvalescenci z vážného loňského zranění kolena, Benda už se s reprezentací rozloučil a před Houškou dostalo přednost „dravé mládí“.

A teď k některým jménům ještě podrobněji.     

Petr Benda. Podle manažera reprezentace Michala Šoba jeho konec možná ještě není definitivní, ale do konce roku se v týmu neobjeví určitě. „Petr za mnou přišel už v říjnu a řekl, že chce skončit. Já do něj pak celou sezonu hučel, ale jeho rozhodnutí jsem nezměnil. Je to skvělý člověk a zasloužil by si  reprezentační odchod s poctami,“ podotkl kormidelník národního týmu Ronen Ginzburg.

Blake Schilb. „Blake s námi byl dva roky, letos mu bude čtyřiatřicet a myslím, že teď zvažoval i úplný konec kariéry. Snažili jsme se s ním mluvit, je to pro nás důležitý hráč. V Česku se navíc pasy nerozdávají jako „v supermarketu“ tak jako v jiných zemích. Blake se nicméně po náročné sezoně rozhodl, že letošní léto hrát nebude,“ řekl na adresu forwarda Galatasaraye, s nímž letos hrál Euroligu, trenér Ginzburg.

David Jelínek. „Platí to, co říkám pokaždé. Reprezentace je víc než jen obyčejný tým, ale ne každý smýšlí jako já. Řešili jsme spolu v minulosti určité problémy, ale to není důvod nehrát za národní tým. Na druhé straně tu jsou další hráči, kteří na jeho pozici dostanou šanci,“ zhodnotil situaci trenér lvů.

Zopakovat si ME zpřed dvou let má aktuálně už jen půltucet Auda, Veselý, Hruban, Satoranský, Welsch a Šiřina. I když je ale v nominaci 22 jmen, do konce července má vedení týmu možnost nahlásit na FIBA dokonce 24 hráčů, z nichž pak lze sestavit celek pro ME.

V něm by tentokrát mohl být i nový centr Gran Canarie Ondřej Balvín, který je aktuálně v USA na doléčování zraněného kotníku, kvůli němuž musel předčasně ukončit letošní sezonu u Estudiantes Madrid. I tak už ale zároveň trénuje. „Jeho připojení k reprezentaci je momentálně 50 na 50. Zvažuje i přípravu se svým novým klubem a bude záležet na jeho rozhodnutí,“ informoval Michal Šob.

985OTZ.jpg

I s pořádnou jizvou přes celý kotník své odrazové levé nohy se k týmu už připojil power forward Obradoira Adam Pecháček (na druhém snímku). Ten kvůli kompletně zpřetrhaným vazům tohoto stěžejního kloubu rovněž ukončil klubovou sezonu předčasně, a byť stále má menší limity, se lvy trénuje od prvního dne. 

A jak to bude s oběma českými top hvězdami? Tomáš Satoranský by měl být ready už od prvních přípravných zápasů, datum zapojení Jana Veselého, jejž v létě čeká i vstup do stavu manželského, ještě není známé.

„Už od ledna, vždy když mluvím s Tomášem, tak mi říká – já nepotřebuju žádného „back-upa“ (záskok na své pozici), budu hrát 40 minut, a dokud nezhasnou světla, ze hřiště neslezu. Má neuvěřitelnou chuť hrát a to, že by měl být už na první zápasy přípravy, je pro nás příjemná novinka,“ řekl na adresu lídra týmu Michal Šob, který by do dvou týdnů chtěl slyšet od Veselého i Balvína jasnou informaci stran jejich připojení k týmu včetně datumu.

Reprezentační manažer se vyjádřil i k potenciálním českým zdrojům v zámořské univerzitní soutěži NCAA. „Odtud jsme zvali Petra Heřmana a Jakuba Jokla. Jakub upřednostnil přípravu na univerzitě, aby si budoval co nejlepší pozici směrem k příští sezoně. Petr se rozhodl být součástí národního týmu, ale při individuální přípravě v Česku se mu obnovilo dřívější zranění kolena, takže odletěl zpět do USA, kde bude pod dozorem lékařského týmu své školy. Jinak takový objev, jakým byl před několika lety Patrik Auda, teď v NCAA nemáme. Jistě hráči jako Matěj Svoboda to v této soutěži teď budou zkoušet, ale je těžké odhadnout, jak se prosadí a jak se budou vracet do procesu tady v Česku.“ 

„NCAA bohužel začíná sezonu v listopadu a končí na přelomu března a dubna, příprava tam navíc začíná brzy a školy si chrání své zboží a tlačí na hráče, aby byli součástí přípravného období. Navíc po sezoně musí hráči zůstávat dál ve škole kvůli studiu.“

Vedle hráčského kádru obměna nastala i v realizačním týmu – místo Pavla Beneše je novým asistentem Luboš Bartoň, Radka Nečase na postu vedoucího mužstva nahradil Jan Havlas, kondičním specialistou bude Izraelec Levy Mordechai z Hapoelu Jeruzalém (z českých zdrojů se podle Šoba nepodařilo vhodného specialistu získat) a nově obsazenou funkcí bude videoanalytik, jímž se stal Rosen Lior.

986MzA.jpg

Od úterka se na pražské Královce chystá první tréninková skupina (Jaromír Bohačík, Pecháček, Vyoral, Kříž, Halada, Grunt, Michal Mareš, Petružela, Šafarčík a Fait), čítající 10 mužů. Původně pozvaných bylo 18, ale mnozí se z různých důvodů omluvili.  

Podle kouče pět či šest hráčů z uvedené desítky postoupí do druhého týdne přípravy, kdy 17. července začne hlavní fáze už i s borci užší rotace. Kompletní tým se očekává na startu srpna, nejpozději pak v jeho polovině. V jakýkoli moment přípravy bude v kempu maximálně 14 hráčů, jedinou výjimkou bude domácí turnaj na pražské Královce.

Hráči širšího sledu podle Šoba bojují vedle šance na ME hodně už i o tým pro kvalifikaci Světového poháru, kde k dispozici ze současného opěrného kádru nebudou Satoranský, Veselý a podle dostupných indicií ani Welsch. O tom, kdo do kvalifikace český tým povede jako trenér, má rozhodnout Výbor ČBF v první polovině srpna.

„Porovnám-li aktuální přípravu s tou před ME 2015, je tu velký rozdíl. Nemáme tři hráče ze základní pětky, Pumprlu, Schilba a Bendu, další proto musí zvednout prapor a ukázat, že sem patří. A já jsem si jistý, že to ukážou. I když letos budeme mít všechny hráče, stále budeme mít nějaké otazníky. Tým budeme mít dobrý a já mu věřím, ale ti noví za to musí vzít rychle. I proto máme letos víc přípravných zápasů než jindy - celkem dvanáct. Je důležité, aby i noví hráči poznali atmosféru utkání na takto vysoké úrovni,“ zdůraznil kouč Ginzburg.

Ten se opět vrátil k tomu, že během svého působení u české reprezentace bylo nutné některé hráče „nahánět“. „A od některých jsme pak ani neměli žádné zprávy. Zejména s ohledem na mladé hráče také necítíme vždy dostatečnou podporu od klubů, které netlačí na hráče, aby se na přípravný kemp dostavili. Myslím, že je důležité, aby se hráči účastnili tréninků národního týmu anebo i samotných zápasů.“

Ze stejného důvodu Ginzburg kvituje mezinárodní konfrontaci stále většího počtu ligových celků, která dá hráčům nové zkušenosti z těžších zápasů.

A na koho je zvědavý z letos pozvaných lvů? 

„Musíme se znovu podívat na Pecháčka, Bohačík byl loni velmi blízko k finální nominaci a možná teď přišel jeho čas, Kyzlink se zlepšuje rok od roku, Halada měl dobrou sezonu na Slovensku, a proto bychom si ho chtěli prověřit. A uvidíme, jak se po návratu z kondiční přípravy v Izraeli ukáže Martin Peterka.“

Manažer Michal Šob prohlásil, že lvi chtějí na už třetím českém ME v řadě minimálně dorovnat, ne-li vylepšit 7. místo z EuroBasketu 2015. „Záležet ale bude na spoustě okolností,“ dodal.

Celé soustředění na českém území proběhne na pražské Královce, odkud tým podnikne několik výjezdů do zahraničí. V Polsku (28. a 29. 7.) zahájí dvěma přípravnými duely s domácím týmem (jeden otevřený a druhý zavřený), ve Slovinsku bude pokračovat s domácím týmem a Maďarskem, pro něž se trenéři rozhodli i přesto, že Čechy čeká ve skupině ME. V Gruzii se lvi utkají dvakrát s domácím týmem (opět jednou s publikem a jednou bez) a třetí zápas je v řešení, následovat budou pražské zápasy s Tureckem (16.8. od 17:00) a Finskem (18.8. od 18:15), s nímž si to Češi rozdají ještě jednou bez diváků. A na závěr přípravy přijde dvojzápas v Lotyšsku s domácím celkem, opět jednou s diváky a jednou bez nich.