Kája to nehecuje. Je to žena se vším všudy

13.07.2017 - red
počet přečtení: 588
vytvořeno 13.07.2017, upraveno 13.07.2017

S TOMÁŠEM KYZLINKEM Čtyřiadvacetiletý shooting guard Tomáš Kyzlink zažil v rámci možností ideální sezonu. Nejdřív se zviditelnil průměrem 14,4 bodu v Lize mistrů v dresu slovinského Domžale, aby na konci března přeskočil do celku suveréna druhé francouzské ligy z Bourgu, s nímž oslavil i postup mezi elitu. Pomáhal k tomu téměř 10 body za 23 minut při více než 44procentní úspěšnosti trojek. V domácích zápasech ho pravidelně sledovala napěchovaná hala pro 3500 diváků a v zádech měl perfektně fungující organizaci klubu, jehož rozpočet 3,5 milionu eur (94 milionů korun) byl dokonce vyšší, než měly tři kluby v nejvyšší soutěži. „Byl to pro mě určitě průlomový rok,“ pochvaloval si Kyzlink na startu reprezentačního soustředění.

Ve Francii se snažil potvrzovat zvýšené povědomí o českém basketbale, jehož renomé i v zemi galského kohouta vzrostlo po dobytí historické sedmé příčky na EuroBasketu 2015, a to právě na francouzské půdě. Kyzlink by teď velmi rád proměnil osobně výbornou sezonu i v nominaci na letošní ME, pro něž lvům vytyčil nemalý cíl.  

„Byla by škoda odjíždět na Evropu s jinou ambicí než překonat výsledek z šampionátu před dvěma lety,“ pravil s kamennou tváří 195 vysoký guard, který to teď díky bydlišti na pražském Břevnově má do haly Královka, kde národní tým rozbil letošní tábor, coby kamenem dohodil. „Rád ale budu během přípravy bydlet s týmem,“ ubezpečuje momentálně zřejmě velmi zamilovaný křídelník, jehož facebookový profil zdobí výstavní obrázek jedné slečny, o níž v následujících řádcích také bude řeč....

988OGZ.jpg

Tomáši, jak byste svou průlomovou sezonu popsal?
První část v Domžale nebyla z hlediska týmových výsledků optimální. V Lize mistrů jsme nepředváděli pěkný basket. Já jsem ale dostával velký prostor a byla to pro mě výborná příležitost ukázat, že se dokážu prosadit i na mezinárodní scéně. Ve Francii to pak bylo skvělé – nastoupil jsem do rozjetého vlaku, od začátku jsem měl důvěru celého klubu a zakončili jsme to skvělým úspěchem v podobě postupu do nejvyšší soutěže. Byla už jen otázka času, kdy dostanu příležitost ukázat, že na tu vrcholovou úroveň patřím. Z druhé italské ligy se mi loni povedlo dostat se do vhodného týmu a jsem rád, že to tak vyšlo a mohl jsem se konfrontovat s celky, jako jsou Monaco, Banvit nebo Aris.

Jak se váš transfer během sezony zrodil?
Nabídka přišla po dlouhodobé části ligy ve Slovinsku a s agentem jsme se shodli, že by bylo dobré se ukázat na jiném trhu. Navíc i finančně to bylo poměrně lukrativní. V Domžale bylo v tu dobu spoustu hráčů zraněných, dva Američani už odešli. My tým dostali do play-off a v danou chvíli bylo lepší zvolit jinou cestu.

Byla to velká klika najít v takto pokročilé fázi sezony celek usilující o postup do nejvyšší soutěže právě ve Francii?
Já jsem tam vystřídal jednoho Slovince, se kterým nebyli úplně spokojení. Byl to power forward, ale tým pak hledal křídlo a vzal mě, za což jsem byl rád.

Jak by šlo druhou francouzskou ligu popsat?
Je tam atletičtější, dynamičtější styl hry, s více hráči tmavé pleti. Ve Slovinsku se hrálo spíš pět na pět, takticky, nebylo tolik rychlých protiútoků, ale já neměl problém ani s jedním. Víc mi nicméně vyhovovala hra ve Slovinsku, která byla organizovaná, a věděli jste, kdy kde máte stát. Ve Francii šlo o to vzít balon a něco s ním ukázat 1 na 1.
 


K čemu by šlo kvalitou druhou francouzskou ligu přirovnat?
V průměru je o něco lepší než naše NBL. Náš tým byl evidentně silnější než zbytek ligy a řekl bych, že byl i na úrovni celků z Ligy mistrů. Myslím, že bychom mohli soupeřit i s Nymburkem, ale i ty ostatní celky by se v české lize uplatnily. A pokud bych to měl srovnat s druhou italskou ligou, tak druhá francouzská je lepší, s lépe atleticky vybavenými hráči.  

Je to ekonomicky dobře zajištěná soutěž?
Ano, to bylo znát. Bourg měl neskutečnou organizaci, v osm ráno byly kanceláře plné lidí, kteří velmi aktivně pracovali na tom, aby ten klub měl úspěch. Jsem si jistý, že Bourg měl nejvyšší rozpočet.

Jste teď ve stresu z hledání dalšího angažmá?
Ne, vůbec. Loni to bylo v uvozovkách „horší“, když jsem angažmá získal až kolem 20. srpna. Věřím, že moje cesta se bude dál vyvíjet pozitivně a že se opět ocitnu v pravý čas na správném místě.

Jaké pokyny dostal váš italský agent?
Aby hledal klub hrající mezinárodní soutěž. Francouzský Bourg fungoval jako klub velmi dobře a nezlobil bych se, kdybych se do něj mohl vrátit. Je to stále jedna z variant, ale prioritou je Eurocup, nebo Liga mistrů.
 


Co byste chtěl dát národnímu týmu?
Asi by to byla atletičnost, nájezdy nebo hra po pick-and-rollu. Teď jsem zapracoval i na střelbě po výběhu za clonami nebo po pick-and-rollu. I v obraně nebo na doskoku můžu výrazněji přispět, je to toho, myslím, víc.

Trenér Ginzburg řekl, že se každý rok zlepšujete. Je tohle ten rok, kdy chytíte svou příležitost za pačesy?
Určitě to další šance je, a když se naskytne, jsem ve většině případů připravený. Dám do toho maximum a určitě bych rád, kdyby to letos s nominací vyšlo.

Od podzimu se během kvalifikace Světového poháru změní sestava národního týmu až o 9 jmen oproti ME 2015. Budou chybět hráči z NBA a velmi pravděpodobně i z Euroligy. Věříte, že z ostatních klubů na kontinentu nebude s uvolňováním problém?  
Nevím ještě, kde budu hrát, ale pevně věřím, že tu možnost mít hájit národní barvy budu mít. Reprezentaci bych nikdy neodmítl, protože od mládeže jsem vždycky reprezentoval a pokaždé si to hrozně užíval. I já jsem zvědavý, jak to teď bude, ale jsem připravený.

Hecujete se s přítelkyní Karolínou Elhotovou, že teď je v reprezentaci řada na vás?
Rád bych to hecoval, ale ona není v tomhle soutěživá, aspoň ne ve vztahu. (směje se) Něco málo proběhlo, ale moc se do toho nepouštíme. U mě to funguje, ale u ní ne. Je to žena se vším všudy… Pro Káju to letos byla průlomová sezona, dostala se poprvé i do rotace v euroligovém týmu.

989ODR.jpg

Sledoval jste ji na ME v Hradci osobně?
Na prvních dvou zápasech jsem se byl podívat, Španělsko jsem ale viděl jen doma v televizi. Možnost vidět její nejlepší výkon naživo jsem tak prošvihl. Snad to příště dopadne celkově ještě líp, ale za ten výborný výkon proti Španělkám před holkama klobouk dolů. Po zápase jsme si s Kájou vyměnili pár zpráv a já jsem extra vyzdvihl ty dvě proměněné šestky na konci. To bylo nejdůležitější, že měla pevné nervy.

Nezáviděl jste jí, že může hrát evropský šampionát doma?
Ne, já jí to moc přál. Jen jsem jí řekl, ať se na to dobře připraví, že atmosféra bude úžasná. Jistě že bych si i já přál hrát jednou takový turnaj doma.

Trénujete někdy s Karolínou?
Minulé léto jsme spolu trénovali, i hru jeden na jednoho. Vždycky jsem to nechal do stavu 11-11, ale ten závěrečný bod jsem musel dát, to bych si nemohl dovolit prohrát. Určitě ale Káje něco nechám, není to úplně na krev.

Jaký náhled máte na ženský basketbal?
Nesdílím názor, že muži hrají basket a ženské košíkovou. U ženské hry se dá leccos přiučit. Jistě dynamika je naprosto rozdílná, ale ženy mají někdy i větší cit pro hru, vědí, kam se postavit, kdy sběhnout, jak dobře naběhnout. A i když stylově není jejich střelba vždy vytříbená, úspěšnost mají leckdy vysokou, jako jsme to vídali u Evy Vítečkové. Moje Kája už dvakrát vyhrála trojky na All-Star Game NBL, což jen potvrzuje, že ženy jsou opravdu dobré střelkyně.