Italská legie z NBA stihla dočerpat energii

17.09.2015 - red
počet přečtení: 967
vytvořeno 18.09.2015, upraveno 09.11.2015

UTKÁNÍ LVŮ O 5.-8. MÍSTO Víra v italskou únavu po 45minutové čtvrtfinálové šichtě s Litvou se nakonec ukázala jako lichá. Opěrné trio jižanů, jež má zkušenosti s náročným programem NBA, jako by ani nebylo poznamenáno dvěma zápasy během 24 hodin a dosavadním průběhem šampionátu včetně B-skupiny smrti. Ba co víc, v duelu s Čechy o páté až osmé místo na ME na sebe bez okolků vzalo veškerou zodpovědnost a 48 body s podporou dalších 15 Gentileho vedlo Itálii k vítězství 85-70, jež Gallinarimu a spol. zajistilo konečnou šestou příčku na Eurobasketu a především jistotu olympijské kvalifikace, jejíž turnaj navíc Italská federace hodlá pořádat.

Po 7 zápasech ve 12 dnech už čtvrteční duel od prvních minut postrádal šťávu a před 15 tisíci diváků se tak hrálo o to, komu zbylo v rezervoáru více sil. Hlavní české bodové trio se opět od prvních minut činilo a do půle zajistilo 31 ze 37 bodů týmu (Veselý 13+7 doskoků, Satoranský 10+3 asistence, Schilb 8), ale vzhledem k tomu, že Veselý se Satoranským ji odehráli téměř bez minuty oddechu, jejich turnajové přetížení už pak dolehlo i na jejich stále mladé tělesné schránky a Italové ve třetí čtvrtině zápas 6 trojkami do (místy už) zónové obrany lvů definitivně ovládli.

Od začátku příliš snadno vnikali až pod koš, sbírali fauly i útočné doskoky a využívali nekoncetrované české defenzivy včetně řady vzniklých mismatchů. Na obou týmech už byla náročnost turnaje v nepřesnosti i snadných zakončení, stejně jako v počtu menších i větších chyb znát, přesto Italové působili svěžejším dojmem, což potvrdila zejména opěrná čtveřice. A když k tomu centr Cusin přidával i bloky (Itálie celkem 9), nepotřebovali víc.

Nezměrné úsilí zejména Satoranského s Veselým ještě do poločasu nenechalo soupeře jít do trháku (37-42), když se český rozehrávač na hřišti stále snažil burcovat svůj tým, ale po změně stran už benzin v nádrži došel i jemu a přidal už jen dva další body. Nastavenou laťku tak v útoku jako jediný udržel Veselý, který ke 13 bodům z první půle přidal 13 i ve druhé a leckdy zakončoval také rychlé protiútoky. V zápase měl navíc i 12 doskoků a 7F+.

V české sestavě, z níž kolem 20 a více minut odehrálo na turnaji ve všech zápasech jen šest mužů, se opět nenašly další vetší střelci, a tak za duem Veselý - Satoranský (nakonec 12+6 asistencí) a 8bodovým Schilbem bylo maximem 5 bodů Pavla Houšky a Vojtěcha Hrubana.

Satoranský nakonec odehrál 34 minut, Veselý 32 a na páteční duel o konečné 7. místo s Lotyši (opět od 18:30) tak ze sebe budou muset vyždímat poslední zbytky sil.

"Hlavně ve druhé půlce jsme nedokázali zastavit jejich velké trio, soupeř trefil hodně těžkých střel včetně trojek a udělal si rozhodující náskok," řekl k porážce křídelník Vojtěch Hruban.

"Celý turnaj hrajeme dobře, dnes to tak ale v obraně, ani v útoku nebylo. Přesto oceňuji hráče, že se dostali až mezi tyto nejlepší týmy. Tentokrát nás porazili kvalitní hráči, navíc nám během zápasu docházela šťáva. Dolehla zřejmě únava ze všech předchozích zápasů," doplnil kouč Ronen Ginzburg.

K odvetě s Lotyšskem pak poznamenal: "Lotyši jsou spolu s námi překvapením tohoto turnaje. Hrají dobře, mají výborné hráče, trefují se z dálky a v posledních zápasech se přidali i jejich podkošoví muži. Znají nás dobře, otázkou je, co se stane na hřišti."

Kormidelník lvů byl na tiskové konferenci také vyzván, aby okomentoval přínos Jana Veselého.

"Nečekal jsem, že bude mít tak extrémně dobrý turnaj. Připojil se k nám v přípravě později, ale od samého začátku hrál výborně a dával nám hodně. Já mám jen někdy problém, že cítím, že bych mu měl dát větší oddech, jenže bez něj pak máme v určitých úsecích problémy v útoku i v obraně," shrnul Ginzburg.

I přes výhru nebyl nijak nadšený ani v posledních 6 zápasech nehrající kapitán Itálie Luigi Datome. "Nikdo z nás není šťastný, protože nám těsně uteklo semifinále. Oproti ME 2013, kdy jsme dopadli mnohem hůř, jsme se ale zlepšili, splnili jsme cíl v podobě dosažení olympijské kvalifikace a teď se chceme dostat na OH, kde bychom byli po 12 letech."