Hanušová po výhře: Dávaly nám do žeber

12.11.2017 - red
počet přečtení: 1566
vytvořeno 12.11.2017, upraveno 12.11.2017

S ALENOU HANUŠOVOU O 1. BITVĚ KVALIFIKACE Slovenský kouč českých lvic Štefan Svitek vstoupil pravou nohou do kvalifikace mistrovství Evropy 2019, když po defenzivně i ofenzivně kostrbatém prvním poločase (36-36) jeho tým trvajícím tlakem v obraně přejel v Saarlouis domácí Německo 56-89. Na výhře se nejvíc podílela jistá ruka kapitánky Kateřiny Elhotové (20), trojky (3/3) i nájezdy Aleny Hanušové (21) a nebývalá ofenzivní erupce ve třetí čtvrtině Romany Hejdové (11), jež byla spolu s rozehrávačkou Kateřinou Bartoňovou novou členkou základní pětice českého týmu. Po 10 bodech přidaly podkošové dámy Kia Vaughn s Terezou Peckovou. Češky do druhé půle na nulu zavřely do poločasu 11bodové Ilmberger a Brunckhorst, donutily soupeře k celkem 20 ztrátám a i díky urychlení rychlého protiútoku ve druhé půli měly výbornou úspěšnost střelby (dvojky 38/26, trojky 17/10). O pocitech ze zápasu nyní víc řekne power forwardka Alena Hanušová.

Aleno, po rozpačitém prvním poločase jste zvládly Němky jednoznačně přehrát. Kde hledat příčinu?
Rozhodující byla obrana, protože Němky ve druhém poločase daly jenom 20 bodů a my jsme měly šance chodit do rychlého protiútoku a dávat snazší koše. Rychle jsme tak odskakovaly.

Čím si vysvětlujete tak rozdílné poločasy?
Byl to pro nás první takhle ostrý zápas. Minimálně v první čtvrtině, ale vlastně v celé první půli jsme se hledaly i v útoku, protože systémy jsou pro nás nové. Ve druhém poločase už to z naší strany nebylo nervózní, hrály jsme v klidu a bylo to i vidět.

Soupeřkám jste nasázely 10 trojek, střelbu z pole měly přes 65 procent. Trénovaly jste speciálně střelbu?
Vůbec jsme se tak nepřipravovaly. Koše tu byly oproti Královce „lapače“, s měkkými obroučkami. Střely nám tam padaly. Věřily jsme si. Ze začátku jsme dávaly, tak proč to nezkoušet. Pak jsme měly i nějaké útočné doskoky a druhé šance. To nám taky pomohlo.

Z hlediště to vypadalo, že zápas je musel hodně bolet. Bylo to tak i na palubovce?
Nebyly jsme na to zvyklé, že na nás takhle nastoupí. Bylo to blíž k ragby než k basketu, protože používaly lokty, hodně do nás vrážely, dávaly nám do žeber... Nebylo snadné se prosadit nebo se vůbec uvolnit. Zjistily jsme, že rozhodčí to pouštějí, tak jsme na ně ve druhém poločase nasadily totéž a daly nám jen 20 bodů.

Měly jste v hlavách to, že s ohledem na systém kvalifikace se může hodit co nejvyšší výhra?
Nemyslím, že bychom se na to jako hráčky soustředily. Trenér to určitě věděl. Byla výborná rotace hráček, všechny jsme si zahrály. Nikdo nebyl unavený, že by se plazil po hřišti. Všechny jsme do toho šly s chutí a zahrály si.

Čeká vás cesta domů a ve středu pokračování kvalifikace. Stihnete zregenerovat?
Nebude to zase tak hrozné. Budeme hrát se Švýcarkami, což je další soupeř, od kterého nevíme, co čekat. Hrajeme na domácí palubovce a věřím, že nás fanoušci poženou.

Na co byste je na pražskou Královku nalákala?
No na dobrý basket a hezké holky. (směje se)