Falešný základ, turecký sudí, bolaví Italové

17.09.2015 - red
počet přečtení: 1216
vytvořeno 17.09.2015, upraveno 09.11.2015

17.9. ECHO HISTORICKÉHO ČTVRTFINÁLE ME Byl jedním z osmi lvů, kteří ve čtvrtfinále Eurobasketu zapsali vyšší než desetiminutový herní úsek. Small forward Vojtěch Hruban za svých 13 minut stihl 5 bodů ze šesti střel a byl tak sdíleným čtvrtým střelcem českého týmu, o jehož 54 bodů z 75 se postaralo trio Veselý, Satoranský, Schilb. Křídelník Hruban s Basketmagem hovořil nejen o rozložení českých a srbských bodů, ale také o chybách svého týmu, šanci favorita na titul porazit, hře do Teodosiče, dokonale zvládnutém útoku soupeře, který využil sebemenšího českého zaváhání, "překvapivém" euroligistovi Ercegovi, relativním rozdílu mezi lavičkami, nerespektu tureckého arbitra a také o únavě zraněných Italů.

Vojto, co vás po takovém čtvrtfinále nejvíc mrzelo?
Hráli jsme s výborným týmem, který nás donutil udělat spoustu chyb, přesto jsme neodehráli špatný zápas. Je to tým, který bychom porazili jednou z pěti nebo deseti zápasů, a tohle ten případ nebyl. Navíc oni hráli docela slušně, proto ta šance nebyla velká.

Které chyby vás srážely nejvíc?
Měli jsme dost ztrát a ve všem jsme byli o trochu horší - kromě ztrát v procentu střelby, v šestkách. Taky jsme nehráli tak agresivně jako oni do koše.

Vypadalo to, že Srbům se proti vám jako prvním dařilo ve větší míře využívat vynucené mismatche po vašich přebráních clon.

Tady je vysvětlení jednoduché - jsou to výborní basketbalisti. Při vzniku mismatche vždycky záleží, jak to ten hráč umí využít, a oni tohle umí, ať už je to pod košem, nebo jde o rozehrávače s míčem. Jsou to prostě dobří hráči jeden na jednoho.

Byl v tomhle oboru vůbec nejlepší power forward Erceg?
On měl výborný zápas, my jsme na něm navíc udělali jednu dvě chyby, kdy jsme špatně přebrali jejich clony, a on dostal relativně otevřenou trojku. Chytil se a pak už se těžko zastavoval.

Byl právě on tím hráčem, od kterého jste až 20bodový příspěvek nečekali?
Z nich se mohl chytit kdokoli. Je to hráč, který byl v minulé sezoně jedním z nejlepších střelců euroligového Galatasaraye. Jasně, možná podle dosavadních čísel to nevypadalo, že by měl dát tolik, ale je to výborný hráč.

V obraně tentokrát nefungovala jako jindy zdvojování, výpomoci, rotace. Hrál i po třech volných dnech už nějakou roli úbytek sil, nebo Srbové měli tak výborný spacing a přihrávkovou hru, že to nešlo stíhat?
Síly jistě ubývaly hlavně těm, co hráli hodně, ale především šlo o to, že oni si výborně dokázali půjčit a rozhodit míč, a vždy když jsme udělali nějakou drobnou chybu a oni se tím dostali do nejakého přečíslení, dokázali nás pak vymíchat a najít si volnou střelu. I proto jsou největšími favority na titul.

Do ústředního playmakera Teodosiče jste v prvních útocích zajeli Pavlem Pumprlou, ale kromě úvodního úspěšného útoku pak přicházely ztráty a Teodosič si ani neudělal žádný faul. Jak se mu to povedlo?
Ono to na tuhle hru nějak vyšlo, díky výškové převaze. Nebyla to ale vyloženě naše velká taktika tudy hrát. Když to po tom prvním útoku nevycházelo, opustili jsme to, Teodosič pak i dost střídal. Možná jsme tenhle mismatch mohli využít o něco víc, na druhou stranu - i když to vypadá, že Teodosič moc nebrání, tak má rychlé ruce a dokáže mít spoustu zisků. Takže i v obraně je tímhle nebezpečný.

Velký rozdíl byl mezi oběma poločasy v rozložení bodů. Zatímco v prvním jste se obešeli při 42 bodech bez produkce Tomáše Satoranského, ve druhém to na něm naopak stálo a jako by mu nikdo moc nedokázal pomoct.
V první půlce se "Saty" víc snažil hledat spoluhráče, kdežto ve druhé to vzal víc na sebe. Řekl si, že ty body bude dávat a dával je. Diametrální rozdíl byl právě v tom, kolik měl v obou poločasech střel. A když dával, nebyl důvod hledat někoho jiného.

Byla zásadní diference i v síle laviček, když ta srbská přestřílela tu vaši 50 ku 14?
Tohle je hodně i otázka odehraných minut. Neříkám, že naše lavička je silnější, ale naše hlavní síla prostě byla v základní pětce. Srbové to dělají úplně opačně, protože můžou postavit základ z hráčů, co buou hrát prvních pět minut, a pak už skoro nenastoupí. Ten poměr bodů hráčů z lavičky pak "realitě" moc neodpovídá, když se to vezme po stránce odehraných minut hráčů ze základu. Třeba hráč jako Erceg (s dalším střídajícím Raduljicou dali 36 bodů) přišel až z lavičky a do základu šel Kuzmič (odehrál jen 5 minut, dále v základu Kalinič se 17 minutami, průměr na turnaji má 7 bodů za 19 minut). Jistě šíře jejich střídačky byla jedním z hlavních faktorů. Srbové to ale mají nastavené spíš tak, že hlavní sílu posílají z lavičky a můžou si to rozdělit.

Platilo po celý zápas, že Srbové na vás v žádný moment nenasadili zónu, kterou pod koučem Djordjevičem podle všeho nepoužívají?
Asi ji ani nepotřebovali, zápas se nikdy nelámal v náš prospěch. Je ale pravda, že zónu obecně moc nehrají. A myslím, že za dosavadní průběh turnaje k ní ještě nesáhli.

A čím bylo způsobené, že jste se téměř nedostali k brejkům?
Oni snad kromě Kuzmiče nemají žádného pivota, který by nebyl schopný s našimi dlouhými běhat dozadu. Takže to nebyl ten tým typu Ukrajina, proti kterému by se protiútoky daly dobře využít. A druhý faktor byl, že jsme neměli úplně jistý obranný doskok a nešlo tak protiútoky rozbíhat. Byli na nás v tomhle směru výborně připravení.

Možná je to subjektivní pocit, ale ve třetí i čtvrté čtvrtině to místy opět vypadalo, že soupeř měl u tria sudích z Turecka, Lotyšska a Řecka větší respekt. Váš dojem byl jaký?
Ten Turek nás pískal i proti Litvě, kde to ale bylo očividnější. Já se sudími neměl ve středu nějaký vyložený problém, ale tohle záleží na náhledu na ty různé situace. Největší problém bych viděl v komunikaci, kdy Turek nás i při slušně vzneseném dotazu odbyl, že se máme soustředit na hru a že se s ním nemáme co bavit. To podle mě ukazuje nerespekt vůči nám a vůči naší hře. Tohle ale bylo skutečně patrnější proti Litvě, se Srby jsem si toho nijak moc nevšiml.

Při druhém pokus o dobytí olympijské kvalifikace vás dnes v 18:30 čekají Italové, kteří hráli ve středu až po vás, navíc až do prodloužení a pouze v sedmi. Měli by být unavenější?
Já myslím, že by měli být. Co jsem četl, jejich základní sestava je už dost "pozraňovaná", tak doufám, že ta čerstvost bude na naší straně.