Vyoralová 17 asistencí! KP složil Slavii

13.02.2017 - red
počet přečtení: 1654
vytvořeno 13.02.2017, upraveno 13.02.2017

ECHO 20. KOLA ŽBL Play-off ŽBL už pomalu klepe na dveře, a tak na důležitosti nabývají i zápasy týmů z opačných konců tabulky. Důležitý večer ve 20. kole zvládl Trutnov, který se v klidu může soustředit na Nilfisk FINAL 4 s nejhůře sedmým místem v zádech. Nesnadnou venkovní bitvu se Slovankou urval o druhou příčku stále bojující Nymburk, který už dorovnal bilanci Slavie, jež naopak padla na KP Brno. Aktuálně druhý Hradec Králové doma neponechal nic náhodě s Karlovými Vary, stejně jako Handicap v brněnském derby s Technikem. USK pak rozdrtil strakonickou U19 Chance o ukrutných 89 bodů.

BK Handicap Brno - MK Technic Brno 93-56

Handicap udržel hostující Technic během úvodních takřka šesti minut na pouhých čtyřech bodech a dal tak najevo, že zápas nehodlá podcenit a chce si dojít pro očekávané dva body. Další střelecký výpadek v polovině druhé čtvrtiny už byl pro Technic osudový.

Domácí hráčky hrozily z rychlých protiútoků. Do rychlých ztečí vyrážely po ztrátách soupeře a celkem z této činnosti zaznamenaly 26 bodů oproti čtyřem Technicu. Handicap tak nemusel litovat ani horšího procenta při střelbě trestných hodů. Vítězstvím vyslal jasný vzkaz svému trutnovskému soupeři pro domácí Nilfisk FINAL 4, že především doma je silný v kramflecích.

Viktor Pruša (kouč BK Handicap Brno): „Utkání jsme dnes zvládli s přehledem a zodpovědně. Stejně jako před týdnem ve Strakonicích jsme soupeře napadali celoplošným presinkem a v útoku byli basketbalovější. Přestože jsme se opět nevyhnuli zahozeným šestkám a neproměnili některé „šoupáky“, zápas holky odmakaly a přes vysoký rozdíl vydržely hrát celých 40 minut.“

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „První polovina zápasu nebyla vůbec špatná, holky dobře komunikovaly v obraně, v útoku to až na pár zkažených přihrávek taky bylo dobré. Ve druhé polovině jsme měly špatný pohyb bez míče, z čehož pramenily chyby v postupném útoku, spousta ztracených míčů a z nich jsme dostávaly snadné koše z rychlého protiútoku soupeře. Tím nám odskočil na 30bodový rozdíl, který se nám nedařilo snižovat.“

Sokol ZVUS Hradec Králové - BA Karlovy Vary 78-54

Dlouho to vypadalo, že Hradecké lvice kráčí bez problémů za druhým místem v tabulce. Jenže ve chvíli, kdy jim do konce základní části chyběly dva zápasy, mají se co otáčet, aby naději na výhodnější postavení pro play-off udržely před dotírajícími soupeři. K tomu potřebují vítězit. Výjimkou nebyl ani zápas proti BA, v němž navíc mohly spoléhat na výhodu domácího hřiště.

To Karlovy Vary bojují o holou účast v play-off. Na osmé místo ztrácejí jedno vítězství a tak se jim také každý bod hodí. Jen v Hradci je nepodržela defenziva. Ta nevydržela nápor domácích a jen za první čtvrtinu inkasovala 28 bodů. V dalším průběhu se sice zlepšila, ale na dobrý výsledek to nestačilo. Západočešky navíc pohrdaly body zdarma z trestných hodů, když proměnily jen čtyři z 15.

Hradec si počínal mnohem lépe prakticky ve všech aspektech hry a bez problémů si došel pro vítězství. Gabriela Andělová se 13 body sice prohrála střelecký sesterský souboj, když Andrea hájící barvy soupeře nastřílela bodů 16, ale větší radost mohla se spoluhráčkami sdílet přece jen ona.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): „Odehrály jsme výborný první poločas a to se ukázalo jako rozhodující. Bohužel mě nemile překvapil náš výkon v průběhu druhého poločasu, kde holky úplně polevily v koncentraci. Je to škoda, přece nemůže být problém zvládnout hrát celých čtyřicet minut. Před utkání jsme přišly o Kláru Rosenbaumovou a bylo důležité, jak zvládnou utkání naše hráčky na perimetru. Výborné utkání odehrály obě rozehrávačky a Kristýna Minarovičová. Pod košem byla výborná Josi Bura, která svým výkonem stoprocentně zastoupila Kláru. Pro nás to bylo strašně důležité utkání s ohledem na druhé místo po základní části. Proto jsme se důkladně připravily a vyplatilo se, i když si myslím, že Vary dokážou odehrát lepší utkání. Nám to však v poslední době také moc nejde a do ideální herní pohody nám něco chybí. Na tom musíme do začátku play-off zapracovat a hlavně si musí každá hráčka uvědomit, o co na hřišti jde, a být koncentrovaná.“

Karel Drahokoupil (asistent BA Karlovy Vary): „Přijeli jsme do Hradce s cílem překvapit a překvapeni jsme byli my na lavičce. Na něco jsme holky připravovali a nic z toho na hřišti k vidění nebylo. Opět máme v zápase minusové šestky a celkově naše hra byla strašně neurovnaná. Hradec má velice zkušený tým a utkání jasně ovládl. Sice nevidíme holkám do hlav, ale myslím si, že nám moc nepomohla na psychiku ta nepovedená koncovka z utkání s Trutnovem, jelikož to bohužel nebyla první taková koncovka. Co se týče play-off, nejprve musíme porazit Slovanku. A pak samozřejmě budeme sledovat utkání Ostravy s Trutnovem. Když vyhraje Ostrava, budeme muset jet bojovat do Nymburka a pokusit se o velké překvapení, neboť síla soupeře je jinde.“

KP Brno - BLK Slavia Praha 86-65

Úkol pro domácí KP Brno zněl jasně. Nejen vyhrát, ale ideálně rozdílem větším než deset bodů. Jen tak mohly Brňanky nad svým soupeřem získat výhodu do finiše ve vyrovnaném čele tabulky. Slavia vstupovala do utkání s opačným cílem. Když ne získat dva body, tak alespoň ubránit lepší vzájemné skore.

První poločas výraznou nápovědu k rozřešení hádanky nepřinesl. O něco blíže ke svému cíli byly Pražanky, které po 20 minutách ztrácely na domácí jediný bod. Jenže druhý poločas se odehrál jednoznačně v režii KP. A hlavní postavou byla Tereza Pecková. Zkušená univerzálka nasypala za celý zápas soupeřkám do koše 26 bodů a přidala 8 doskoků a dvě asistence.

Také díky jejímu příspěvku se vedení Brňanek ještě před koncem třetí části hry vyhouplo nad kýžených deset bodů. Šanci už KP nepustil a může tak dál stíhat Hradec Králové na druhé příčce tabulky, o což Slavii víceméně připravil. Zápas navíc byl důležitý i pro boj o vavříny z Českého poháru. Už za dva týdny se oba celky střetnou znovu. Tentokrát na téměř neutrální půdě brněnské Rosničky v semifinále Nilfisk FINAL 4.

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Šlo o hodně, postupně jsme překonali nervozitu a zlepšeným výkonem ve druhém poločase jsme Slavii i s jejími kvalitními oporami jednoznačně přehráli. Naše vítězná série je nádherná, chceme, aby pokračovala. Ale bude to zatížení na hranici únosnosti, kromě play off ŽBL hrajeme ještě dvě Final Four.“

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „V první půli jsme měli dát o 20 bodů víc. Po přestávce Brno využilo výškovou převahu, nám chyběl doskok.“

ZVVZ USK Praha - U19 Chance 116-27

O vítězi utkání na pražské Královce nemohlo být pochyb. Strakonice byly už předem v souboji s bezchybným ZVVZ USK Praha bez nadějí. Jenže co se nečekalo, to bylo vyrovnání ligového rekordu v počtu asistencí (17) v podání Terezy Vyoralové!

Rozehrávačka Pražanek, která získává nejen čím dál víc cenných euroligových minut, ale také zkušenosti od španělské matadorky Laiy Palau, si zápas proti outsiderovi zcela podmanila. Přesně před dvěma měsíci se shodou okolností zkušená učitelka české žákyně zapsala na první místo historických tabulek, když v zápase proti KP Brno nasbírala rovněž 17 asistencí.

Asistence Vyoralové pomohly k drtivému vítězství. K 17 finálním přihrávkám navíc přidala i 12 bodů a zapsala tak ceněný double-double. Od 11. února tak má ŽBL hned dvě nejlépe asistující hráčky v jednom zápase. Obě ze ZVVZ USK Praha a obě díky 17 asistencím z letošní sezony.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Nechali jsme oddechnout vytížené a zraněné opory. I přes to jsme získali vysoké vítězství. Jsme rádi, že se mladé hráčky chytily a gratuluji k 17 asistencím Vyoralové.“

Petr Martinek (kouč U19 Chance): „Pro všechny kluby je těžké hrát na USK, i když dnes seděly jejich opory, které vůbec nenastoupily.“

SBŠ Ostrava - BK Lokomotiva Trutnov 65-72

Velmi důležitý zápas viděli diváci na Tatranu. Ostrava bojuje o svou historicky první účast v play-off a domácí výhra nad Trutnovem by jí nesmírně pomohla. Navíc by mohla stále pomýšlet i na sedmé místo, které aktuálně okupuje právě její soupeř. To Trutnov už má vyřazovací boje jisté. Pomohla mu k tomu prohra Karlových Varů v Hradci Králové.

Vyrovnaný průběh jen podtrhl důležitost zápasu. Krátce po změně stran se do sedmibodového vedení dostala domácí SBŠ. Nikdo ale v tu dobu netušil, že to bude nejvyšší vedení ostravského celku a také že od té doby se začne zápas z domácího pohledu hroutit. Trutnov postupně převracel vedení na svou stranu. Hostující hráčky hrozily hlavně ze střední a delší vzdálenosti, domácí z vymezeného území.

Druhý poločas patřil Trutnovu, v jehož dresu se 21 body blýskla Andrea Vacková. Domácí vedla patnáctibodová trojice Smutná, Butts a Vojtíková. Jenže SBŠ potřebovala hlavně výraznější příspěvek od svých zbylých zahraničních posil. Po semibodovém vítězství se Trutnov může v klidu soustředit na boj o sedmé místo i semifinále Nilfisk FINAL 4 Českého poháru. V obou případech je Východočeškám soupeřem Handicap Brno.

Slovanka MB - DSK Basketball Nymburk 68-83

Nymburk stále nevzdává boj o přední příčky. Rozhodně nechce být tím, kdo skončí na pátém místě. Jenže k tomu potřebuje sbírat body a nesmí si dovolit zaváhání ani na palubovce Slovanky, která už se připravuje na play-out. Dlouho to však nevypadalo, že proti sobě stojí celky z opačných pólů tabulky.

V poločase ztrácely domácí hráčky na favorita pouhé dva body a před závěrečným dějstvím to bylo jen o bod víc. Nymburk tak musel papírovou roli naplnit až v poslední desetiminutovce. V té však jasně dominoval.

Domácí Gallasová si 20 body vyrovnala osobní střelecké maximum v ŽBL. Slovanku držela ve hře dobrá střelba trestných hodů, Nymburk ovládl zápas pod košem. Na doskoky zvítězil 24-37 a z vymezeného území zaznamenal 40 bodů, což bylo dvakrát víc než domácí.

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „Musím týmu poděkovat za statečný a velice bojovný výkon. Věděli jsme o síle soupeře a jasně jsme si řekli, jak chceme hrát. Hráčky hrály kolektivně a kromě posledních osmi minut se jednalo o zcela vyrovnané utkání.“

Daniel Kurucz (kouč DSK Basketball Nymburk): „Nepodali jsme optimální výkon. Až v poslední čtvrtině se nám podařilo soupeři definitivně odskočit. Zejména v obraně jsme nechávali domácím až příliš mnoho prostoru. Slovanka podala bojovný a velice dobrý výkon.“