Slovenské derby v Praze pro Pospíšila

14.01.2019 - red
počet přečtení: 246
vytvořeno 14.01.2019, upraveno 14.01.2019

ECHO 14. KOLA ŽBL Bez překvapení se odehrál kvartet víkendových duelů 14. kola ŽBL. Jediné drama nabídl duel na pražské Slavii, která až po boji padla s KP Brno 58-63. Nymburk si doma poradil s Ostravou 88-68, Hradec Králové si dojel pro výhru 38-94 na palubovku U19 Chance a Trutnov pro vítězství 59-79 do stánku Slovanky. Už v listopadové předehrávce kola pražský USK doma rozstřílel Žabiny 105-49.
      
Ostrava dobře začala, pak kraloval Nymburk

Basketbalistky Nymburka si připsaly v domácím prostředí povinnou výhru nad Ostravou 88-68. Předposlední tým tabulky prochází v posledních dnech změnou v kádru, když se k týmu připojily nejen americké křídelnice Sarah Saba a Chelsea Waters, ale v týdnu dorazila i nová podkošová posila, také Američanka Acheil Tac.

Ostravský celek do zápasu velmi dobře vstoupil, solidně bránil a dvakrát si vybudoval až osmibodové vedení. Mírný náskok hostů vydržel až do poloviny druhé čtvrtiny, kdy se Středočešky střelecky chytily a kapitánka Alena Huňková završovala nápor vyrovnávací trojkou na 35-35. Krátce poté poslala domácí do vedení Chomenčuk a o svůj náskok už Nymburk nepřišel. Celkově vyhrály domácí hráčky druhou čtvrtinu 30-13, a když pak otevřely druhou půli dvanácti body v řadě, nebylo o vítězném týmu pochyb.

Náskok Nymburka byl až 25 bodů a v jeho dresu skórovalo všech jedenáct hráček na soupisce pro utkání. Nejlépe na tom byla se 17 body Huňková, na čtrnáct bodů se dostala Michaela Krejzová. Ostravu vedla s 19 body Anežka Kopecká, čtrnáct bodů přidala Natálie Rašková. Nové posily se příliš neuvedly, když Saba, Waters i Tac daly dohromady jen jedenáct bodů a proměnily 4 z 15 pokusů z pole. 

Lucia Hadačová (power forwardka SBŠ Ostrava): „Do utkání jsme nastoupily s tím, že nemáme, co ztratit. První poločas jsme hrály dobře, tahaly jsme útoky hodně do koše, měly jsme dobrou energii v útoku a obraně. Potom rozhodly zkušenosti soupeřova týmu, ty člověk snadno nepřelstí. My máme stále ještě mladý tým a navíc máme i tři nové hráčky. Do dalších zápasů si musíme vzít dobré věci z prvního poločasu. Myslím, že naše výkonu půjdou nahoru.“

Kamil Havrlant (trenér SBŠ Ostrava): „Přijeli jsme do Nymburka bojovat o co nejlepší výsledek. Po poskládání nového týmu během vánočních svátků jsme chtěli zahrát dobrý zápas. Až na pár výpadků se nám to povedlo. Myslím si, že jsme domácí potrápili a že nečekali, že s námi budou mít takovou práci. Bohužel pro nás rozhodly zkušenosti Huňkové, Chomenčuk a Krakovičové, ty my nemáme a tyto tři hráčky zápasy rozhodly. Huňková svými body, Chomenčuk a Krakovičová doskoky a asistencemi.“

Michaela Krejzová (forwardka BS DSK Basketball Nymburk KV): „Začátek zápasu jsme moc nevychytaly. V prvním poločase jsme se dopouštěly chyb v obraně, druhý poločas byl o hodně lepší v obraně a v útoku jsme proměňovaly jasné šance. Horší úvod byl následek našeho posledního zápasu v Polsku. Nebyly jsme ve své kůži. Už při rozcvičení bylo vidět, že cesta z Bydgoszcze byla dlouhá. Rozhodujícím momentem zápasy byla zlepšená obrana už na konci prvního poločasu. Měly jsme nějaké zisky, které nám pomohly k několika košům.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Nastoupili jsme s rozhodnutím střídat všechny hráčky, což jsme nakonec mohli dodržet. Mám radost z toho, že každá hráčka trefila koš. Bylo vidět, že na nás ležela deka z pohárového zápasu, především psychická. Časem jsme se z tohoto stavu dostali bez toho, abych musel přitvrdit v koučování nebo střídáním. Od stavu 35:35 jsme další úsek vyhráli 25:2 a utkání se dovedli do vítězného konce. Na konci jsme hráli už v hodně kombinovaných a neobvyklých sestavách. Mám radost z výkonu Aleny Huňkové, která zjistila, že existují i jiné střely než za tři body (smích). Pomohla nám Míša Krejzová třemi trojkami. Po zranění hraje Míša v každém zápase lépe a lépe. Je to velký talent a já ji budu rád dávat stále více prostoru. Je to velký potenciál českého basketbalu.“

„Slovenské derby“ pro kouče Pospíšila a KP

Napínavý duel předvedly i podruhé v této sezoně ve vzájemném utkání basketbalistky KP Brno a Slavie Praha. Brněnský tým zvítězil v pražském Edenu 58-63 a drží se tak na třetím místě tabulky, větší štěstí měl v ve slovenském derby trenérů Martin Pospíšil, který porazil Stanislava Onušku.

Ve vyrovnané bitvě nejprve vedly hostující hráčky, které do zápasu vstoupily šňůrou 2-9, pak se však domácí tým začal prosazoval z dlouhé vzdálenosti a skore otočil. Těsný duel pokračoval i po přestávce a rozhodovalo se až v úplném závěru. V tom nejprve Brno uteklo na 51-57, aby pak Pražanky otočily sedmi body v řadě, poté už ale domácí celek neskóroval a výhru Brna pečetila trestnými hody nová posila KP Lenka Bartáková.

Nejlepší střelkyní zápasu byla hostující Sabína Oroszová s 19 body, pomáhaly jí Edita Šujanová s 15 a Jasmine Gill se 14 body. Slavii vedla se 16 body Brandi Windgate, na 12 se dostala Petra Bakajsová.

Martin Pospíšil (trenér KP Brno): „Velmi důležité vítězství se nerodilo lehce. Snadný zápas jsme, ale nečekali. Slavia přes Vánoce změnila spoustu věcí, trenéry, hráčky. Zejména Američanky Burdgress a Wingate odehrály dobré utkání. Náš výkon nebyl ideální, výhru jsme urvali, nyní můžeme zase klidněji pracovat.“

Pohodová výhra Hradce

Basketbalistky Hradce si nedělaly větší potíže na palubovce U19 Chance, když zvítězily 38-94 a upevnily si čtvrtou příčku tabulky. K výhře nakročily už v první čtvrtině, když vyhrály prvních šest minut 2-21 a daly jasně najevo, kdo je favoritem. První desetiminutovku nakonec ovládly 7-32 a v navyšování náskoku pokračovaly i nadále. Nakonec vedly až o šedesát bodů a mohly dát dostatečný prostor všem hráčkám, když všech deset Lvic hrálo alespoň 15 minut.

Nejlepší střelkyní zápasu byla se 17 body Pamela Effangová z Hradce, doplnila ji Andrea Klaudová se 14 body a s 12 Klára Marečková. Strakonickému týmu chyběla střelkyně Alena Jeništová, zastoupila ji se šestnácti body Karolína Fadrhonsová.

Petr Martínek (trenér Chance U19): „Citelně nám chyběla Alena Jeništová. Tým Hradce Králové potvrdil roli favorita, kdy má všechny posty zdvojená až strojené. Hradecké lvice se prezentovaly vysokou efektivitou střelby a rychlým protiútokem. Přesto domácí hráčky nic nevzdaly a bojovaly až do samého konce.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Klasické utkání proti Strakonicím. Utkání jsme měly po celou dobu jasně v naší režii. Strakonické hráčky utkání nezabalily a bojovaly o každý míč a do konce zápasu.“

Skvělý vstup Trutnova

Basketbalistky Trutnova využily v zápase na palubovce Slovanky skvělé první čtvrtiny a nakonec zvítězily 59-79. Mladoboleslavský tým vstřelil první koš zápasu, pak se však začaly prosazovat Východočešky a dalších pět a půl minuty vyhrály 0-14. Tím si získaly dvouciferný náskok, o který už do konce duelu nepřišly. Celkově nasázely hráčky Trutnova za první čtvrtinu 30 bodů a Slovanka vypadala hodně zaskočeně.

Domácí hráčky se pak zlepšily a předvedly ve druhém období mírný nápor, pod deset bodů se ale nedostaly a těsně před půlí prohrávaly o 20 bodů. Zbytek duelu pak probíhal v podobném duchu, když Slovanka snížila a Trutnov zabral a svůj náskok navýšil. Vítězství Východočešek však nikdy ohroženo nebylo.

Hosty dovedla k výhře skvělým výkonem Brittany Carter, která k 25 bodům přidala i 15 doskoků, Anna Rylichová ji doplnila 19 body. Slovanku střelecky držela Monika Satoranská, která dala 16 bodů a doskočila také stejný počet míčů, Denisa Harapesová se dostala na 13 bodů.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Díky výbornému vstupu do zápasu jsme si vybudovali rozhodující náskok už v první čtvrtině. Po zbytek utkání jsme kontrolovali vývoj. Jediný problém nám dělal obranný doskok, kde jsme domácím darovali spoustu bodů z druhých šancí po útočném doskoku. Citelně nám v této činnosti chybí Jordan Adams. Velké poděkování patří Tereze Patočkové a Anetě Váchové, které nám pomohly na trénincích, abychom byli alespoň v deseti. Prvně jmenovaná dokonce byla k dispozici i dnes. První body v ŽBL si připsala Aneta Finková.“