Senzace v Edenu, Nymburk zlomil Žabiny

05.11.2018 - red
počet přečtení: 906
vytvořeno 05.11.2018, upraveno 05.11.2018

ECHO 8. KOLA ŽBL Největší tahák osmého kola ŽBL se hrál v Nymburce, kde domácí celek nakonec skolil brněnské Žabiny 83-77. Z dalších jednoznačných výsledků vzbudil úžas ten z palubovky pražské Slavie, kde nečekaně loupila Slovanka (51-71). Mistryně z USK Praha si dojely pro výhru na KP Brno (63-96), Hradec Králové do Ostravy (65-105) a aktuálně šestý Trutnov, který zapsal už čtvtý úspěch, dobyl kurt Teamstore Brno (52-86).

Repríza finále podle očekávání pro USK

Basketbalistky USK Praha potvrdily dobré výkony v Eurolize a přehrály v osmém kole ŽBL v KP Brno 96-63. V repríze poslední finálové série měl od začátku navrch hostující USK, který vstřelil prvních sedm bodů utkání a po krátkém náporu Brna se v závěru první desetiminutovky ujaly Pražanky dvouciferného vedení. V podobném duchu zápas pokračoval o dál, Královopolanky bojovaly, ale větší kvalita byla na straně USK. V poločase byl rozdíl pětadvaceti bodů a o vítězi bylo rozhodnuto. Poslední čtvrtina se podařila domácímu celku natolik, že ji Brňanky vyhrály o dva body a dokázaly alespoň udržet přijatelný rozdíl 33 bodů, který je druhý nejnižší v letošní sezoně, o který Pražanky zvítězily.

Střelecky zápasu kralovala hostující Alyssa Thomas, která dala 21 bodů a doskočila deset míčů, doplnily ji Marija Režan a Renáta Březinová s 15 body. Brno vedla Eva Kopecká s 18 body, na 11 se dostala Edita Šujanová.

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „Zápas se musel divákům líbit, vždyť se setkali se dva čeští pohároví zástupci a poslední finalisté ŽBL. Narazili jsme na dobrého soupeře. Ale i my ukázali svoji kvalitu a nepřipustili jakékoliv komplikace, pokud jde o výsledek.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „USK ukázal svoji sílu, potvrdil výbornou formu z Euroligy, hrál rychlý, agresivní basketbal. Naše ztráty to ale Pražankám ulehčovaly. My se musíme hlavně dobře připravit na středu, kdy nás čeká důležitý souboj v EuroCupu s francouzským Nantes.“

Šlágr kola patřil Nymburku

V nejočekávanějším duelu kola si Nymburk poradil v domácím prostředí s Žabinami 83-77 a poskočil tak při porážce KP Brna s USK na druhou příčku tabulky. V rámci vývoje zápasu byl klíčový hned úvod, kde sice Žabiny krátce vedly, pak je ale zaskočily domácí hráčky šňůrou 14-2 a ujaly se dvouciferného náskoku. Ten ale neudržely, i když po většinu druhé čtvrtiny stále vedly. Pak se ale projevila dobrá trojková střelba Žabin a závěrečnou sérií 8:2 se Brno dostalo na vyrovnaný stav po dvaceti minutách.

Po přestávce se skóre přelévalo ze strany na stranu, více ze hry však měly stále domácí hráčky. Ty šly také sedm minut před koncem po minisérii Chloe Wells do devítibodového trháku, ze kterého se už Žabiny nevzpamatovaly. Čtyři minuty před koncem ještě Petra Záplatová snížila na rozdíl čtyř bodů, ale blíž se Brňanky nedostaly.

Hlavní střeleckou hvězdou zápasu byla velká opora Nymburka v této sezoně Chloe Wells, která nastřílela 23 bodů, do dvouciferných čísel se dostal i zbytek základní pětky vítězek. Žabiny vedla Petra Záplatová s 15 body, o bod méně zaznamenala Nikola Dudášová.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Jsme zklamaní, protože jsme přijeli do Nymburka vyhrát a průběh zápasu nasvědčovat tomu, že na to opravdu máme. Rozhodlo momentum hry na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy jsme začali být hodně statičtí. Upustili jsme od pohyblivosti, která nás zdobila v průběhu zápasu. Že dá Romana Stehlíková nebo Tereza Krakovičová nějaké body, s tím jsme pochopitelně počítali. Příliš mnoho bodů dala Chloe Wells a úplně jsme nepočítali s deseti body Aleny Huňkové. To byla chyba naší obrany. A posledním faktorem naší prohry byla úvodní čtvrtina, kterou jsme vysoko prohráli. Nekontrolovali jsme obranný doskok, a to nás ze druhých i třetích šancí stálo více bodů a také sil, které chyběly při dotahovaní.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Naše vítězství bylo zasloužené, přeci jen jsme byli téměř po celý zápas, kromě dvou minut, ve vedení. Dokázali jsme si, že pokud se plně soustředíme na zápas a všichni do puntíku plní své úkoly, pak nevznikají hloupé chyby a jsme lepším týmem. Ve druhé čtvrtině si hráčky začaly příliš vymýšlet, což se nám bohužel stává, pokud jsme ve větším vedení. My si takové „vychytávky“ nemůžeme dovolit. Máme osm nových hráček a my prostě musíme ještě hrát podle šablony. V šatně o poločase jsem byl hodně rozzlobený a důrazně jsem nabádal hráčky, aby se vrátily ke hře z první čtvrtiny a bude vyhráno. Stalo se, a proto jsme vyhráli.“

Nikola Dudášová (křídlo BK Žabiny Brno): „Myslím, že jsme byly Nymburku dobrým soupeřem. Bohužel jsme v obraně udělaly příliš mnoho chyb a neubránily jsme lídry domácích. Hrály jsme až do konce, protože by se v konečném účtování mohlo počítat i skore. Já osobně jsem ráda, že se mi povedlo proměnit několik trojek ve druhé čtvrtině. Byla jsem ve volných střeleckých pozicích. Ve druhém poločase si na mě soupeř dával lepší pozor, a tak jsem už tolik volných střel neměla.“

Tereza Krakovičová (forwardka BS DSK Basketball Nymburk KV): „Po delší době jsme začaly zápas dobře, neprohrály jsme úvodní desetiminutovku. Pomohly jsme si v první čtvrtině střelbou z dálky, dobře jsme se vracely. Ve druhé čtvrtině jsme nepochopitelně ustoupily od hry, která nám nesla ovoce. Soupeř dával hodně trojek, pomaleji jsme se vracely do obrany. Ve třetí čtvrtině jsme sice o mnoho bodů nevedly, ale nebyla jsem nijak nervózní, stále jsem měla pocit, že vývoj utkání kontrolujeme. Žabiny nehrály špatně, ale my jsme dokázaly lépe využít 16 ztrát soupeře, z nich šest vyrobil v posledním hracím období.“

Slovanka si vyšlápla na Slavii

Basketbalistky Slovanky potvrdily velmi dobré výkony z posledních kol, když si vyšláply na pražskou Slavii a zvítězily v Edenu 53-71. Slavia naopak navázala na nepovedený zápas v Trutnově.

Zápas byl vyrovnaný jen v první čtvrtině, když se Slavii dařilo solidně bránit, držela se na dostřel a část první desetiminutovky byla i ve vedení. Závěr prvního období ale vyšel Slovance, která utekla do mírného náskoku, a to předznamenalo zbytek zápasu. Druhá čtvrtina byla ve znamení nástupu Slovanky v čele s Monikou Satoranskou: Právě po jejím koši šly hostující hráčky šest minut před poločasem poprvé do dvouciferného náskoku, o tři minuty později to bylo dokonce o dvacet bodů. Z hrozivého závěru poločasu se Slavia trochu dostala a snížila rozdíl pod dvacet bodů, na jednociferný rozdíl se jim ale dostat nepodařilo a v závěru už mohla velmi dobře hrající Slovanka kontrolovat výhru.

K té ji dovedly dvě jedenadvacetibodové střelkyně Denisa Harapesová a Monika Satoranská, žádná jejich spoluhráčka se nedostala přes devět bodů, ale stačilo to. Slavia se opírala o patnáctibodové duo Dominika Pohunková a Brandi Wingate.

Hradec se stovkou

Nejjasnější výhru sobotního programu ŽBL si připsaly Lvice z Hradce Králové, které vezou z Ostravy výsledek 106-63. Hned šest hráček vítězného týmu se dostalo do dvouciferných čísel.

Duel se zlomil hned v prvním poločase. Ještě první polovina prvního období byla vyrovnaná, než se ofenziva Východočešek nastartovala naplno a začala soupeře ničit. Po deseti minutách to bylo už o 19 bodů a destrukce pokračovala i poté, když druhou čtvrtinu vyhrály hostující hráčky 30:10. Vysoké vedení dovolilo Lvicím lehce povolit v nasazení a mohly si tak dovolit odehrát relativně vyrovnanou druhou půli, i tak si v klidu dokráčely pro pátou výhru v sezoně.

K této výhře nejvíce přispěla v dresu Hradce s 21 body Klára Marečková, na double double za 13 bodů a 11 doskoků se dostala Klára Vojtíková. Ostravu vedla s 15 body Anežka Kopecká.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové): „Byla jsem velmi spokojená s naší hrou v prvním poločase. V druhém poločase jsme ztratili koncentraci a v naší hře přibylo hodně ztrát. 21 ztrát je hrozně vysoké číslo.“

Rostislav Měch: (asistent SBŠ Ostrava): „Chtěl bych pogratulovat soupeři za předvedenou hru v prvním poločase, na kterou jsme bohužel nebyli schopni reagovat. Hradec Králové hrál moderní basketbal. V druhém poločase už jsme se s jejich rychlou hrou dokázali srovnat a hrát v podstatě vyrovnaný zápas.“

Trutnov řádí dál

Východočešky vstupily do zápasu v Brně povzbuzeny velmi dobrým výkonem v minulém kole se Slavií, naopak Brno se snažilo zapomenout debakl v duelu s USK. Více se projevila forma Trutnova, který vstřelil prvních devět bodů zápasu, celkově dovolil v první čtvrtině vstřelit Brnu jen jeden koš z pole a celkem čtyři body. Náskok hostujících hráček se tak po prvních deseti minutách blížil dvacetibodové hranici. Pak se domácím rozjel útok, ale obrana stále nefungovala, Trutnov tak dalšími lehkými koši navyšoval náskok ke třicetibodové hranici. Po přestávce Trutnov polevil a Teamstore se zlepšil, takže se podařilo Brnu vyhrát třetí čtvrtinu a kosmeticky upravit skóre, v poslední čtvrtině už ale znovu kralovaly Východočešky a nakonec vedly až o šestatřicet bodů.

Ke čtvrté výhře v sezoně dovedla Trutnov Brittany Carter, která nastřílela 20 bodů a doskočila jedenáct míčů, šestnáct bodů přidala Tereza Šípová. Brno mělo jedinou dvoucifernou střelkyni v podobě Dominiky Murgášové s 10 body.