První výhra Slovanky a obavy Nymburka

22.10.2018 - red
počet přečtení: 917
vytvořeno 22.10.2018, upraveno 22.10.2018

ECHO 6. KOLA ŽBL V šestém dějství ŽBL byl Trutnov blízko překvapivé výhry na palubovce Nymburka, aby se favorit v závěrečných minutách vzchopil k vítězství 64-51. Nadále bechybné zůstaly KP Brno, jež doma rozbilo Ostravu 97-58, a pražský USK, jenž si zastřílel na Slavii (59-122), poprvé se radovala Slovanka, a to po výhře ve Strakonicích (51-65), a třetí úspěch získal Hradec Králové po dobytí Teamstore Brno 47-118.

Trutnov trápil Nymburk

Basketbalistky Trutnova dlouho trápily favorizovaný Nymburk na jeho palubovce, nakonec ale odpadly v poslední čtvrtině a zápas ztratily 64-51. Přitom Trutnov do zápasu skvěle vstoupil a mírně vedl, když překonával soupeře v bojovnosti a nasazení. Náskok narostl v úvodu druhé desetiminutovky až na sedm bodů, pak hostujícím hráčkám nevyšel závěr poločasu a po dvaceti minutách vedly nejtěsnějším rozdílem.

Po přestávce se skore dlouho přelévalo z jedné strany na druhou a vypadalo to, že Trutnov bude mít šanci na překvapení, v závěru třetí čtvrtiny ale došlo k střeleckému výpadku a Středočešky získávaly postupně kontrolu nad duelem. V poslední čtvrtině pak Trutnov dal jen devět bodů, Nymburk navyšoval vedení a v závěru už v klidu kontroloval vítězství. Vítězky vedla střelecky se 13 body Chloe Wells, o bod méně dala ex-trutnovská Romana Stehlíková, na 11 bodů se dostala Tereza Krakovičová. Trutnovu nestačilo 13 bodů Anny Rylichové, ani dvanáct Kateřiny Kozumplíkové.

Anna Rylichová (křídlo BK Loko Trutnov): „Třicet sedm minut jsme s Nymburkem držely krok a to nám pomáhá v sebevědomí, že se můžeme poměřovat s týmy z horní šestky. Bohužel nám na konci došly síly, dostaly jsme tři trojky a už jsme nebyly schopné vývoj utkání zlomit. Je vidět, že už nepatříme mezi outsidery, co budou hrát o play-out, ale že máme šanci se porvat o play-off. V průběhu zápasu jsme měly trochu štěstí, že Nymburk některé otevřené střely neproměnil, ale myslím, že jsme se spoluhráčkami zlepšily komunikaci v obraně už i ve srovnání s minulým zápasem.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „My jsme do Nymburka přijeli s tím, že nejedeme jen odehrát nějaký povinný zápas, ale chtěli jsme Nymburk co nejvíce potrápit. To se nám povedlo. Třicet sedm minut jsme hráli absolutně vyrovnaný basketbal. Nymburk někdy v polovině druhé čtvrtiny pochopil, že tak, jak začal, to nepůjde a výrazně přitvrdil. Chvíli trvalo, než jsme se adaptovali, ale nakonec ve třetí čtvrtině jsme se s tím vyrovnali a tahali se o výsledek. V závěru už rozhodly zkušenosti. Na to, abychom mohli vyhrávat s tak dobrým týmem, jako je Nymburk, potřebuje získat ještě nějaké zkušenosti a odehrát právě tak těžké zápasy, jako byl tento.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Na tomto zápase nacházím jako nejpozitivnější věc, že jsme ho vyhráli a že jsme se nevzdali a bojovali, i když jsme měli tragickou střelbu. Nepamatuji, že bychom někdy měli střelbu z pole 27 procent ve vítězném zápase. Na druhou stranu jsme získali 28 útočných doskoků a měli jsme 17 zisků a tyto dvě věci vedly k tomu, že jsme i přes strašidelnou střelbu zvítězili. Jsem rád, že jsme ukázali bojového ducha.“

Eliška Mircová (rozehrávačka BS DSK Basketball Nymburk KV): „Takhle nízká úspěšnost střelby je pro nás až zarážející. Na druhou stranu je dobře, že jsme se z toho nepoložily, na hřišti jsme se spoluhráčkami bojovaly a snažily se střelbu vykompenzovat něčím jiným. Když nám to nepadalo, tak jsme si alespoň za těmi střelami šly a zkoušely uspět alespoň ze druhých šancí. Trutnov nám vzdoroval celých 40 minut, protihráčky byly dost neúnavné. Myslely jsme si, že je ve druhém poločase přejedeme, ale pořád se držely. Abych pravdu řekla, moc jsem si na ty trojky nevěřila, před tím jsem měla střelbu 3/0. V tu chvíli mě tam nechaly úplně volnou, nezbývalo nic jiného než vystřelit. A když jsem za chvíli stála na úplně stejném místě, říkala jsem si, že by tam mohla padnout i ta druhá… a vyšlo to.“ (smích)

KP popáté v řadě

Basketbalistky KP Brno jsou i po pátém duelu v ŽBL neporažené. Jeden z lídrů ligové tabulky si v zápase šestého kola poradil s Ostravou hladce 97-58 a odsoudil naopak soupeře k bilanci 0-5. Favorizovaný domácí celek měl s Ostravou potíže jen v úvodní čtvrtině, ve které se Ostrava držela a prohrála ji jen o pět bodů. Solidní výkon mladého týmu SBŠ pokračoval i ve druhé desetiminutovce a většinu čtvrtiny byl rozdíl stále na pěti bodech. Královopolankám ale vyšel závěr poločasu, který je nastartoval i do třetí čtvrtiny, kde došlo k definitivnímu zlomu utkání. Krátce po přestávce vzrostlo vedení domácích poprvé na dvacet bodů, a i když se Ostravě podařilo korigovat, poté se projevila kvalita Brna a závěr už byl jednoznačný. Unavený hostující celek prohrál poslední čtvrtinu 34-13 a závěrečné skore tak vypadá hůř než průběh zápasu.

Nejlepší z pěti dvouciferných střelkyň vítězek byla šestnáctibodová Edita Šujanová, o bod méně zvládla Michaela Stará. Naopak u Ostravy se přes deset bodů dostala jen Ines Čorda, která dala 15 bodů, Lucia Hadačová se blýskla jedenácti doskoky.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Dva úplně rozdílné poločasy, v prvním jsme spadli do našeho šedého průměru, kdy jsme neplnili taktické pokyny, soupeř nás porážel ve hře jedna na jedna. Ve druhém poločase přišel zlepšený týmový výkon díky změnám obrany. I přes vysoké vítězství to nebyl úplně optimální výkon, pozitivem je návrat Remenárové po zranění.“

Stanislav Onuška (trenér SBŠ Ostrava): „Úvod byl z naší strany solidní, drželi jsme s favoritem krok, ve druhé půli jsme však dopláceli na nedisciplinovanost. Na výsledku se podepsala naše nepřipravená střelba bez návratu do obrany. A druhým důvodem vysoké porážky je naše lavička, po vystřídání nám Brno výrazně uteklo.“

Derby pro favorita

Neporažené jsou po šestém kole i obhájkyně titulu z USK Praha, které si v prvním letošním pražském derby poradily se Slavií 59-122. Domácím slávistkám nevyšly liché čtvrtiny, ve kterých se nedokázaly dostat do dvouciferných čísel, a zápas jim hodně utekl. Už v úvodní desetiminutovce byl brzy stav 2-15 pro USK a v tomto duchu se nesl i zbytek čtvrtiny. Pak se Slavia chytla střelecky a do poločasu držela s USK krok, druhou čtvrtinu prohrála jen o bod. Jenže ve třetí čtvrtině se vrátily domácí hráčky do slabšího výkonu z úvodní desetiminutovky, daly jen sedm bodů a favorizované hostující hráčky mohly navyšovat vedení, které v závěru bez problémů kontrolovaly. Pouze dvě z deseti hráček USK nenastřílely dvouciferný počet bodů, nejlépe na tom byla s 22 body Alena Hanušová, Marija Režan a Karolína Elhotová se shodly na 15 bodech. Slavii střelecky držely Brandi Wingate s 15 body a Michaela Vondráčková s 11.

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „Nedokázali jsme se vyrovnat s nátlakovou obranou soupeře, udělali jsme 29 ztrát a tím jsme soupeři darovali 40 bodů z rychlých protiútoků a současně také lehké vítězství.“

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „Z velké části se nám v zápase dařila obrana, i když to úplně nešlo v druhé čtvrtině. Náš hlavní úkol je pracovat na obraně dá se říct, že se to dvě a půl čtvrtiny dařilo. Jinak chci popřát Slavii, ať se jí daří v dalším průběhu sezony.“

Lvice si zastřílely

Basketbalistky Hradce překonaly na hřišti Teamstore Brno stovku a po výsledku 47-118 srovnaly svou bilanci na třech výhrách a třech porážkách. K hladké výhře nakročily Lvice už v samém úvodu, kdy po pěti minutách vedly 2-15 a v nastaveném tempu pokračovaly i nadále. V lichých čtvrtinách udržely soupeře na pouhých devíti bodech a ani v těch sudých nebyla obrana Východočešek výrazně horší. Jejich nejvyšší vedení bylo o 71 bodů a o tolik duel také skončil. Bez odpočívající Bury táhly Hradec Michaela Matušková s Andreou Klaudovou, které se shodly na 18 bodech a vedly celkem šest dvouciferných střelkyň. Za domácí Brno se přes deset bodů dostala jen Karolína Jandová (14).

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Zápas nám opravdu nevyšel. Holky se nedokázaly zkoncentrovat. Velice kvalitní soupeř nám předvedl krásny basketbal, a my jsme nedokázaly ani důstojně vzdorovat. Samy jsme vytvářely chyby a dostávaly se pod zbytečný tlak.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové): „Rozhodla první čtvrtina, která nám dodala herní a střeleckou pohodu, která nám chyběla v předchozích zápasech.“

První výhra Slovanky

Úvodní výhru získaly v šestém kole basketbalistky Slovanky, které vezou první výhru ze hřiště U19 Chance po výsledku 51-65. Duel byl soubojem dvou celků bez výhry a na obou týmech byla jasně viditelná nervozita. Strakonický celek do zápasu vstoupil lépe, Slovanka nestíhala a vedení domácích narostlo až na jedenáct bodů. Pak se ale hostující hráčky zlepšily v obraně a začaly postupně dotahovat. Krátce před přestávkou šel mladoboleslavský celek poprvé do vedení a o přestávce ztrácel jen dva body.

Třetí čtvrtina ještě patřila domácím hráčkám, které vedly až o pět bodů, pak se ale znovu začaly prosazovat hráčky Slovanky. Strakonice vedly ještě šest minut před koncem o bod, pak se ale trefila za tři body hostující Satoranská a definitivně otočila skóre ve prospěch hostů. Tím se nastartovala střelecká smršť Slovanky, která posledních pět minut ovládla 5-17 a v závěru mohla slavit cennou výhru. Satoranská byla nejlepší střelkyní celého zápasu, když se blýskla 20 body, na šestnáct se dostala Denisa Harapesová, která se vrací po zranění kolene. Strakonice vedla Kristýna Tomšicová se 14 body, Alena Jeništová zaznamenala k 7 bodům 16 doskoků.

Radek Šnábl (trenér Slovanka MB): „Nastoupily proti sobě týmy s českými hráčkami bez cizinek, i když domácí hráčky 90 procent zápasu praktikovaly krásnou typickou americkou obranu. Hrály to velice dobře a kromě střelkyně nikdo jiný nechodil přes tu pomyslnou čáru. Na náš způsob hry byly evidentně dobře připraveny.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Jsme trochu smutní, protože jsme měli výborný vstup do utkání. Slovanka však ve druhé čtvrtině nesložila zbraně a postupně se skóre začalo vyrovnávat. Utkání se rozhodlo v závěrečné části, kdy hosté byli střelecky úspěšnější. Myslím, že 51 bodů je na domácí prostředí málo a musím si sám vyhodnotit, kde se ta chyba stala.“