Problémy měla jen Slavia

03.12.2018 - red
počet přečtení: 895
vytvořeno 03.12.2018, upraveno 03.12.2018

ECHO NEÚPLNÉHO 10. KOLA ŽBL O víkendu se v rámci neúplného desátého kola ŽBL prodraly k výhrám favorizované celky. Brněnské Žabiny, aktuálně třetí tým tabulky, snadno dobily kurt městského soupeře Teamstoru (47-93), KP Brno si v prvním zápase bez trenéra Zdeňka doma jasně poradilo se Slovankou (88-42), pražský USK bez potíží přestřílel venku Hradec Králové (65-97) a U19 Chance byla na hřišti pražské Slavie dlouho blízko výhře, než ztratila poslední čtvrtinu a padla 86-83.

Dominance Žabin

Basketbalistky Žabin Brno potvrdily roli favoritek a zvítězily na palubovce městského rivala Teamstore 47-93. Hned čtyři hráčky vítězného týmu se dostaly na 11 bodů.

Žabiny chtěly napravit nepovedený úvodní duel po reprezentační přestávce, ve kterém jasně nestačily na USK a Teamstore jim byl pro tento účel ideálním soupeřem. Domácí hráčky se držely na kontakt jen v první čtvrtině, kterou prohrály o šest bodů. Ve druhé desetiminutovce se jim rozpadla obrana, inkasovaly 32 bodů a náskok Žabin přerostl dvacetibodovou hranici.

Po přestávce se domácí tým znovu chvíli alespoň v dílčím výsledku ve čtvrtině držel, hlavně díky dobré střelbě Terezy Zítkové, v poslední čtvrtině však dokázaly domácí hráčky vstřelit jen šest bodů, a nakonec byly rády, že neinkasovaly stovku.

Do dvouciferných čísel se dostalo hned šest hostujících hráček, čtyři z nich daly jedenáct bodů a dvě po deseti. Na pozici elitní střelkyně vítězného týmu se sjednotily Petra Záplatová, Michaela Vacková, Nikola Dudášová a Justina Matuzonyté. Teamstore vedla Tereza Zítková s 15 body. Žabiny se posunuly na třetí příčku tabulky, Teamstore je předposlední.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Za zápas patří holkám velká pochvala, v obraně se nám podařilo plnit pokyny a komunikovat, což je velký posun od předchozích utkání. Družstvo Žabin bylo jasným favoritem a odehrálo pěkný zápas s velmi dobrou úspěšností střelby.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Jsme rádi za povinnou výhru, která se díky tvrdší hře soupeře nerodila lehce a gratuluji Elišce Hamzové k prvním bodům v ŽBL. Jsem rád, že jsme byli schopni rozložit minuty mezi všech dvanáct hráček a dopřát některým hráčkám větší odpočinek.“

První výhra pro asistentku

Basketbalistky KP Brno přehrály na domácí palubovce Slovanku hladce 88-42. Svou první a jedinou výhru tak zaznamenala zastupující hlavní trenérka a dosavadní asistentka Andrea Kuklová. Vedení v pondělí představí nového zřejmě zahraničního kouče po Davidu Zdeňkovi, který se po dohodě s vedením klubu bude soustředit na kategorii U19.

Brňanky změna trenéra nerozhodila a do zápasu vstoupily s jasným cílem potvrdit roli favorita. Slovanka se držela jen v úvodních minutách, pak však přišla bodová série domácích hráček a ty získaly dvouciferné vedení. Mladoboleslavský celek se ještě pokusil zabojovat, ale ve druhé čtvrtině vstřelily jen sedm bodů a před poločasovou přestávkou narostl náskok nad 20 bodů. Velmi dobrý výkon KP pokračoval i v druhé půli a domácí hráčky tak bez problémů dokráčely k výhře.

Střeleckou hvězdou zápasu byla Aneta Mainclová, která se blýskla 24 body a 11 doskoky, Dovilé Saurazité přidala 17 bodů, Michaeka Stará 12. Za Slovanku se prosadilo střelecky jen šest hráček, se dvanácti body je vedla s 12 body Monika Satoranská.

Kateřina Novotná (trenérka Slovanka MB): „Nebyl to náš povedený zápas, soupeř nás převyšoval ve všech individuálních činnostech. Můžu mít radost jen z pár úseků hry. Na Slavii nebo v Nymburku jsme bojovaly mnohem lépe, v Brně se nám nedařily jednoduché věci. Citelně chyběla Vorlová, má problémy se zády.“

Andrea Kuklová (trenérka KP Brno): „Naše družstvo podalo zodpovědný a koncentrovaný výkon, soupeři toho v podstatě moc nedovolilo. Navíc spoustou hezkých akcí hráčky bavily diváky.“

Nepovedená druhá čtvrtina

USK Praha si zajel pro výhru do Hradce Králové, kde přehrál místní Lvice 65-97. Domácí tým do zápasu velmi dobře vstoupil a většinu první čtvrtiny vedl. První desetiminutovka skončila vyrovnaným skore 25-25, Lvice ještě vedly po trojce Kláry Marečkové ve dvanácté minutě, pak však přišla série USK 0-17 a zápas se začal udávat očekávaným směrem. Po přestávce se domácí hráčky zlepšily a odehrály solidní třetí čtvrtinu, pak však hostující tým znovu zabral a jen těsně nepřekonal stobodovou hranici.

Pražanky rozložily zátěž mezi jedenáct hráček, na pozici nejlepší střelkyně se sešla dvojice Alena Hanušová – Marija Režan, které nastřílely po 18 bodech. Letošní lídr USK Alyssa Thomas se dostala na 17 bodů a 12 doskoků. Poražené domácí vedla s 12 body Josipa Bura.

Miroslav Volejník (asistent Hradec Králové): „Začátek utkání byl vyrovnaný. Hradec Hrál dobře, měl velké procento střelby, ale pak se bohužel projevila zkušenost USK a dovedli si to k pohodovému utkání. My jsme pak začali dělat spoustu chyb a přestalo nám to padat z dálky. Ale i tak je to pro nás přijatelný výsledek.“

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Zápas skončil třicetibodovým rozdílem, ale nezačaly jsme dobře a vlastně celý zápas to nebylo nic moc. Projevila se na nás únava z cesty do Jekatěrinburgu. Doufám, že v dalších dnech pořádně potrénujeme, protože během reprezentační přestávky jsme na to neměly čas.“

Blízko první výhře

Strakonický U19 Chance byl velmi blízko první výhře, nakonec ale venku nestačil na Slavii Praha 86-83. Hostující hráčky měly doposud bilanci 0-8, v Edenu ale velmi dobře začaly a už v závěru první čtvrtiny vedly dvouciferným rozdílem. Slavia se v úvodu druhé čtvrtiny dostala zpět do hry, pak ale spáchaly domácí hráčky několik chyb a náskok hostujícího týmu znovu vzrostl. Ještě patnáct minut před koncem to bylo po koši Kristýny Tomšovicové 59-49 pro hosty, pak ale Slavia zabrala a minutu před koncem třetí desetiminutovky otočila domácí Petra Bakajsová trojkou na 65-63. Pak měly domácí hráčky více ze hry a tři minuty před koncem si vybojovaly sedmibodový náskok. Strakonický tým ještě zabojoval a dvakrát se dostal na rozdíl tří bodů, dál už to ale nešlo.

Slavia měla dvě jasné střelecké hvězdy, na 21 bodů se dostaly Brandi Windgate a Dominika Pohunková, devatenáct bodů přidala Petra Bakajsová. Poražený tým táhla s 20 body Karolína Fadrhonsová, sedmnáct bodů a 10 doskoků přidala Alena Jeništová.

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „S naší rozsáhlou marodkou musíme být rádi za jakékoli vítězství. Vítězství bylo ubojované, soupeř nás trápil celé utkání, koncovku jsme ale už měli pod kontrolou.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Na Slavii jsme odehráli vyrovnané utkání až do úplného závěru, v podstatě se dá říct, že rozhodly detaily. Nemám u sebe technický zápis, ale důležité byly určitě trestné hody. Slavii jsme byli troufnu si říct celých 40 minut vyrovnaným soupeřem, nakonec jsme prohráli, ale musím celý tým pochválit, protože jsme předváděli velmi hezký basketbal.“