Premiéra nových koučů i Bartákové

07.01.2019 - red
počet přečtení: 293
vytvořeno 07.01.2019, upraveno 07.01.2019

ECHO 13. KOLA ŽBL Z neúplného čtyřzápasového programu 13. kola ŽBL vynikla mimo jiné úspěšná premiéra nového trenérského tandemu pražské Slavie Onuška – Rešetár, pod jejichž vedením tým zvítězil na Teamstore Brno 68-94. Nemenší pozornost poutalo drtivé vítězství Hradce Králové doma nad brněnskými Žabinami (90-65) a těsný domácí triumf KP Brno nad Nymburkem (68-64), kdy už vítězkám poprvé pomáhala reprezentační rozehrávačka Bartáková. V posledním utkání mistrovský USK Praha doma rozdrtil Slovanku 107-50, čímž zapsal už devátou vysázenou stovku ze 13 zápasů. Hradec dorovnal v tabulce bilanci Žabin a KP Brno je už jen o výhru za druhým Nymburkem, ovšem se zápasem k dobru, takže celky na druhé až páté příčce se tísní v rozdílu jediné výhry!

Unavené Žabiny v Hradci nestačily

Program Žabin je po svátcích náročný, když v okleštěné sestavě ve čtvrtek nestačily v EWBL na euroligový TTT Riga, a  hned v sobotu jim pak hrubě nevyšel duel na palubovce Hradce Králové (90-65).

Do sestavy Žabin se po nemoci vrátily tahounky Petra Záplatová a Marques Webb a i ony přispěly k přestřelce v první čtvrtině, kdy oběma celkům padlo do koše skoro všechno. Lépe na tom byly ale přeci jen domácí Lvice, které vedly až o šest bodů.

Zlom však nastal až ve druhé desetiminutovce, kdy Brňanky vstřelily za prvních pět a půl minuty pouhé dva body a když se poté prosadila Klára Křivánková, jen snižovala na dvanáctibodový rozdíl. Ani to však nebyl konec a domácí Kateřina Zavázalová trojkou krátce před poločasem zvyšovala na 57-36.

Na Brňankách byla patrná únava, a i když se snažily, tak se jim příliš nedařilo náskok soupeřek stáhnout. V druhé půli to bylo v jednu chvíli o patnáct bodů, Hradec se ale rozhodit nenechal a dění měl pod kontrolou.

Střeleckou hvězdou vítězek byla se 16 body Kristýna Minarovičová, do dvouciferných čísel se dostaly ještě čtyři její spoluhráčky, Brno vedla Beáta Adamcová se 14 body, Webb přidala bodů 13.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Z našeho výkonu jsem měla opravdu radost. Zvlášť v prvním poločase jsme prostě byli lepší, než soupeř. Hodně důležité bylo, že každá hráčka, která přišla na hřiště, měla velký přínos pro tým. A to se pak samozřejmě hraje dobře, když máte spolehnutí minimálně na deset hráček, jejichž individuální výkony dnes byly velmi dobré.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Při našich zdravotních problémech na perimetru jsme neměli moc co nabídnout. Nebyli jsme schopni vyrovnat se s agresivitou Hradce a v situacích 1 na 1 jsme vyhořeli. V útočné polovině jsme nebyli schopni se na perimetru uvolnit a vytvořit si pozice ke střelbě. A to jsou hlavní faktory, kde se ten zápas prohrál.“

USK rozhodl v první čtvrtině

Favorizovaný USK Praha si v prvním povánočním duelu nedělal potíže se Slovankou a doma zvítězil 107-50. K výhře nakročil podle očekávání už v první čtvrtině, kterou ovládl 30-10, a v nastaveném výkonu pokračoval i po tři další hrací období. Ve třetí desetiminutovce dovolily Pražanky svým soupeřkám dokonce jen tři body, když se Tereza Motyčáková prosadila s faulem. V závěru pak vítězky povolily a nechaly Slovance překonat padesátibodovou hranici, samy se však stihly dostat přes tu stobodovou.

Na dvaceti bodech se v dresu USK shodly Marija Režan a Alena Hanušová, druhá jmenovaná přidala i deset doskoků, Alyssa Thomas zářila 17 body, 13 doskoky a sedmi asistencemi. Slovanka měla tři dvouciferné střelkyně, které vedla se 13 body Motyčáková.

Kateřina Novotná (trenérka Slovanka MB): „Byl to takový klasický zápas s USK, kde bylo ze začátku celkem jasné, kdo vyhraje. Já jsem ale ráda, že jsme v útoku nebyly impotentní a nastřílených 50 bodů ve výsledku nevypadá tak hrozně, hlavně když vezmeme v úvahu, že jsme měly 4 dorostenky. Já jsem i přes tu prohru celkem spokojená.“

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „Zápas jsme začali ve volnějším tempu, ale postupem času jsme se zapracovali a náš výkon měl stoupající tendenci a rozdíl ve skore narůstal. Poslední čtvrtina už byla z naší strany vedena v tréninkovém tempu, čehož soupeř využil a korigoval skore.“

1589NDF.jpg

Už s Bartákovou veledůležitá výhra!

Basketbalistky KP Brno v souboji druhého s třetím týmem tabulky zdolaly Nymburk 68-64 a snížily náskok právě druhého DSK v tabulce. Za vítězky nastoupila poprvé i nová posila, reprezentační rozehrávačka Lenka Bartáková, která naposledy v ŽBL působila v Nymburce. Bartáková zaznamenala za 31 minut šest bodů, když vystřelila jen třikrát na koš.

Po vyrovnané úvodní čtvrtině (15-15) vyhrál domácí tým druhou část jasně 25-8 a ujal se jasného vedení. Nymburku se povedlo zápas zdramatizovat, když Středočešky bod po bodu stahovaly a přibližovaly se k soupeřkám, až se necelé dvě minuty před koncem po koši Michaely Krejzové přiblížily na rozdíl jediného bodu. Koncovku ale zvládly lépe Brňanky, když se čtyřmi ze svých šesti bodů v koncovce blýskla Andrea Sládková.

Obhájkyně stříbrných medailí vedla s 22 body Jasmine Gill, která stihla 16 bodů už v první půli. Šestnáct bodů přidala Edita Šujanová. Michaela Krejzová vedla Nymburk s 15 body, Chloe Wells dodala 14 bodů.

Lenka Bartáková (rozehrávačka KP Brno): „Proti Nymburku to bylo z mé strany nervózní, dostali jsme na úvod roku nejtěžšího soupeře, co jsme mohli, bylo málo času i na přípravu, do Brna jsem přijela ve čtvrtek. Tlak před zápasem jsem si však vytvořila sama na sebe, vím, že se ode mě hodně očekává. Trenér asi nepočítal s nějakým mým super výkonem. Jsem ráda, že se utkání zvládlo, i když se nepodal nějaký skvělý výkon. Pokud jde o brněnský kolektiv, tak jsem zapadla snad dobře.“ 

Jiří Havran (asistent BS DSK Basketball Nymburk KV): „Utkání bylo vyrovnané, nás bude mrzet pět minut ve druhé čtvrtině, když jsme ztratili koncentraci a Brno výrazně odskočilo. Rozhodující to být pro vývoj střetnutí ale nemuselo, vždyť jsme výsledek stáhli až na jeden bod. Bohužel otočit skóre jsme nedokázali. Dobrý, zajímavý zápas pro diváky. Domácí byli agresivnější a jejich výhra je zasloužená.“

Martin Pospíšil (trenér KP Brno): „Jsme rádi, že se nám podařilo vybojovat cenné vítězství. Výkon to nebyl ideální, potřebujeme čas, abychom se při změnách v kádru sehráli. Hlavně druhá čtvrtina byla podle našich představ, využívali jsme naše silné stránky a dostali se do slibného vedení. Po přestávce zvýšil Nymburk střeleckou efektivitu, naše sebevědomí trochu pokleslo a v závěru jsme dřeli, abychom tenčící se náskok udrželi.“

Úspěšná premiéra trenérů i hráček

Slavia zažila úspěšnou premiéru trenérské dvojice Stanislav Onuška – Jozef Rešetár, když si poradila na prknech posledního týmu tabulky Teamstore Brno 68-94. Slovenský kouč Onuška vstoupil do sezony na lavičce SBŠ Ostrava, ale v říjnu přepustil svůj post Rostislavu Měchovi, aby se nyní objevil na Slavii v tandemu s Rešetárem, s nímž nahradil trenérské duo Stavělů.

K výhře Pražanky nakročily už v první čtvrtině, kterou vyhrály 12-29, krátce poté šly do dvacetibodového náskoku a od té doby vedení kontrolovaly. Teamstore se nevzdal a vyhrál poslední čtvrtinu 24-18, na hladké výhře Slavie to však nic nezměnilo.

Vítězky měly šest dvouciferných střelkyň v čele s osmnáctibodovou kapitánkou Michaelou Vondráčkovou, nové americké posily Cherise Beynon a Leeza Burdgess se shodly na 13 bodech. Teamstore tradičně táhla Tereza Zítková, tentokrát dala devatenáct bodů.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Zápas byl velice bojovný, všem hráčkám patří velká pochvala. Jediné, co musíme do dalších zápasů zlepšit, jsou první čtvrtiny, ve kterých jsme v obraně nepozorné, a soupeř nám dává jednoduché koše. Soupeř hrál moc pěkný basket, je to výborné družstvo s velmi šikovnými posilami z ciziny, doplněné skvěle hrajícími Vondráčkovou a Pohunkovou.“

Stanislav Onuška (trenér BLK Slavia Praha): „V první řadě chci říct, že jsme hráli první zápas od devátého prosince, takže to trochu podle toho vypadalo. Myslím si, že jsme do zápasu vstoupili koncentrovaně, v druhé půli jsem dal příležitost všem deseti hráčkám, takže z tohoto pohledu zápas splnil svůj účel. Osobně si myslím, že Teamstore nepatří na poslední příčku. Hraje dlouhodobě ve stejné sestavě, znám ho velmi dobře. Podal proti nám sympatický výkon. I v momentech, kdy jsme vedli o více než třicet bodů, tak se nevzdal a korigoval skore. Každopádně to byl klasický povánoční zápas.“