Poděbradská kolonáda 3 dny s 3x3!

01.06.2017 - red
počet přečtení: 818
vytvořeno 01.06.2017, upraveno 01.06.2017

CHANCE 3X3 TOUR Netradičně v neděli (4. června) bude tento víkend druhým dílem pokračovat další ročník Chance 3x3 Tour. Její nezvyklou zastávkou budou navíc Poděbrady, kde se turnaj odehraje namísto původně plánovaného Brna, které muselo být nahrazeno na poslední chvíli.

„Mrzí mě to, ale město nám nevyšlo vstříc. Bylo to asi nejlepší místo v republice, co se týče hraní 3x3. Hrát v Brně jinde než na náměstí Svobody ale nemělo smysl,“ vysvětlil Michal Kruk, který stojí v čele organizace celého seriálu.

Na poděbradské kolonádě se hraje v neděli z dobrého důvodu – v lázeňském městě se v pátek a sobotu uskuteční na témže místě i Royal Cup, což je turnaj 3x3 reprezentačních výběrů dospělých a kategorie U23.

890YTA.jpg

„Na Royal Cupu budou družstva z celkem osmi zemí. Přijedou reprezentace Maďarska, Nizozemska, Srí Lanky či Ugandy,“ jmenuje Kruk týmy, které jsou součástí projektu FIBA „Fast track“, sloužícího k přípravě hráčů 3x3 s výhledem na olympiádu.

Podle Kruka je teď cílem v 3x3 omladit startovní pole, neboť špičkové týmy jsou většinou složeny ze starších hráčů, v nichž působí řada zkušených ligových hráčů či dokonce bývalých reprezentantů, proti nimž se mladíci jen těžko prosazují.

„Mladí hráči proti nim nemají moc šancí vyhrát a v 19 letech přirozeně nepřecházejí k basketbalu 3x3. Chceme proto, aby Chance 3x3 Tour hrálo mnohem větší množství týmů do 18 let a také hráči do 23 let,” vytyčil plán Kruk.

Naděje přitom vkládá do reprezentantů do 23 let. Ti ještě jako osmnáctiletí loni na evropském šampionátu proháněli nejlepší seniorské celky starého kontinentu. „V kategorii U23 teď máme jeden ze špičkových týmů. Věřím, že ve své kategorii bude patřit mezi top pětku na světě. Ukáže se to také v Poděbradech.“

892OWY.jpg

Letošní Chance 3x3 Tour by měla opět o něco narůst v kvalitě, a to díky účasti většího množství hráčů z nejvyšších soutěží. „Věřím, že to neodradí (pětkové) hráče z první a druhé ligy, protože si myslím, že to posouvá dopředu všechny - Tour i jejich hru,” uvedl Kruk, podle nějž je nyní cílem vygenerování tří až čtyř týmů, které budou pravidelně jezdit po světě a bojovat o účast v elitním seriálu World Tour a také sbírat body do rankingu, aby se české týmy mohly kvalifikovat na MS.

I v neděli v Poděbradech se bude hrát o tradiční prize money, kdy vítěz kategorií dospělých zinkasuje 10 tisíc korun, na pražském finále u O2 Areny, které se odehraje ve finálový den ME žen (25. června), to bude 30 tisíc s bonusem postupu na pražský turnaj World Tour, jejž bude i letos hostit Václavské náměstí (5. a 6. srpna).

„Od FIBA jsme navíc dostali divokou kartu, takže máme jeden tým pro turnaj World Tour kdekoli po světě. Čekáme, jak dopadne finále české Tour. Pokud z ní postoupí český tým, tak pro divokou kartu budeme volit jiný turnaj World Tour tak, abychom měli seriál co nejvíc pokrytý,” kalkuluje s novinkou Kruk.

Chance 3x3 Tour už má za sebou první díl, kterého se v Ostravě ve čtyřech kategoriích zúčastnilo celkem 66 týmů. Mezi muži kraloval Streetsportline.eu, který ve složení Dygrýn, Kratochvíl, Zachrla, Zbránek ve čtvrtfinále přešel přes ukrajinský celek Bukovel (22-11), v semifinále zdolal polský Da Burnin´ Banana (22-15) a ve finále složil Team Poland 21-7. Třetí místo obsadili po výhře 13-7 nad dalším zklamaným semifinalistou Půl Tuny hráči nejvýše nasazeného Da Burnin´ Banana. Ženskou kategorii, kde se objevily i poslední mistryně světa v 3x3, ovládl BB Team (Uhrová, Vorlová, Novotná, Minarovičová). V semifinále těsně zdolal v repríze finále MS celek Ukraine 1, který nakonec obsadil třetí místo. Druhé skončily Hipsterky ve složení Kašpárková, Půlpánová, Šívrová a Monika Stehlíková. V kategorii mužů do 18 se nejvíce dařilo týmu Ukrajiny, druzí byli Češi Nekendé a Štřílé a třetí béčko Ukrajiny. Turnaj žen do 18 let ovládly Fearless ve složení Busková, Paťorková a Reichertová.

891MDY.jpg

Velké plány má pro letošek elitní český tým Streetsportline.eu. Ten ve snaze dobýt účast na turnaji World Tour obeslal s žádostí o divokou kartu všechny špičkově obsazené challengery, z nichž se dá na World Tour kvalifikovat. A štěstí v podobě kladné odpovědi organizátorů se na něj usmálo na turnaji v Mongolsku, odkud by na japonské klání World Tour mohly postoupit až čtyři nejlepší celky. Český tým dále čeká i velký turnaj v dánském Odense, kde obhajuje titul, a odkud zamíří na pražský podnik Wolrd Tour dva nejlepší týmy.    

„Určitě chceme přivézt aspoň jednu World Tour. Cokoli navíc bude bonus. Myslím, že šance tam je. Konkurenci známe a párkrát už jsme špičku dokázali porazit. V Mongolsku to bude trochu těžší, tam je deset špičkových týmů. V Dánsku čtyři,“ přemítá nad šancemi lídr Streetsportline.eu Ondřej Dygrýn.

Termíny zbývajících turnajů Chance 3x3 Tour:

4.6. Poděbrady
10.6. České Budějovice
17.6. Hradec Králové
24.6. Praha
25.6. Praha - finále