Pamela vedla Lvice k dobytí Slavie

15.01.2018 - red
počet přečtení: 1208
vytvořeno 15.01.2018, upraveno 15.01.2018

ECHO 15. KOLA ŽBL Do čtyř dnů bylo rozprostřeno patnácté dějství nejvyšší soutěže žen, v němž roli favorita splnil USK Praha vítězstvím v Ostravě, dál i Nymburk dobytím Trutnova, KP výhrou na Slovance, Žabiny díky první stovce sezony doma proti Techniku a Karlovy Vary rovněř v domácím prostředí s U19 Chance. Hlavní pozornost se tak soustředila do stánku pražské Slavie, kde po boji uspěl Hradec Králové o osm bodů.

Karlovy Vary – U19 Chance 77-66

Karlovy Vary potvrdily roli favorita a zdolaly v předehrávce patnáctého kola v domácím prostředí poslední tým tabulky U19 Chance 77-66. Udržely si tak naději na postup do play-off.

Domácí hráčky ani jednou v zápase neprohrávaly, ale ani tak se jejich výhra nerodila lehce. Po vyrovnané první čtvrtině se v té druhé Lokomotiva poprvé dostala do dvouciferného vedení. Strakonický celek ale zabral a v poločase ztrácel jen osm bodů. Podobně probíhala i třetí čtvrtina, kdy se U19 Chance přiblížilo na rozdíl pěti bodů a Vary zase utekly do dvouciferného náskoku. Poslední pokus o zvrat přišel sedm mnut před koncem, kdy Jeništová trojkou snížila na 60:65, blíž už se ale hostující hráčky nedostaly. Zápas byl hlavně duelem dvou střelkyň. Na straně domácích zářila kapitánka Kušlitová, která nastřílela s výbornou úspěšností 31 bodů a přidala i osm doskoků. Do dvouciferných čísel se v dresu Varů dostala už jen desetibodová Jindrová. Za hosty se dařilo Tereze Šípové, která se dostala na 24 bodů a sedm doskoků, ale spotřebovala na ně dvacet střel. Devatenáct bodů přidala Tomšovicová a sedmnáct Jeništová, ale nikdo další nedal více než tři body.

Roman Maleček (asistent BA Karlovy Vary): „Nervózní utkání se šťastným koncem pro nás. Celý zápas jsme sice vedli, ale dopouštěli jsme se mnoha zbytečných chyb. Bylo odpískáno strašně faulů, takže se hra pořád kouskovala, takže jsme Strakonice nemohli přehrát naší nátlakovou hrou. Strakonicím se podařilo skóre stáhnout, ale dva body jsou doma.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Děkujeme domácím za možnost odehrát toto předehrávané utkání a zároveň jim gratulujeme k výhře. Celé utkání bylo vyrovnané a za stavu 60:65 jsme doufali v obrat v utkání. Pochválit bych chtěl mé svěřenkyně za povedené utkání.“

Ostrava - USK Praha 43-125

Ostrava nastoupila do utkání už podruhé bez dvou Američanek, které v týmu strávily první část sezony, ale zato s novou posilou také z USA Cassie Peoples, která naposledy působila v německém Wasserburgu. Peoplesová se hned v prvním utkání za nový tým blýskla jako nejlepší střelkyně Ostravy s 16 body a jediná dvouciferná hráčka svého týmu. Naopak v dresu USK se do dvouciferných čísel dostalo devět z deseti hráček a Zahui skončila na devíti bodech. Střeleckou hvězdou USK byla Marta Xargay se 17 body. Favorit hned první čtvrtinu vyhrál o třináct bodů a v následujících dvou desetiminutovkách udržel soupeře pod deseti body ve čtvrtině a dal utkání jasný ráz. Pražanky vedly až o hrozivých 84 bodů a další stobodovou ostrostřelbou si pojistily první místo v tabulce.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany to byl celkem vydařený zápas. Trošku jsme si zkoušely i nové věci, ale hlavně mě těší, že mladé hráčky odehrály hodně minut.“

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „USK pokud hrálo v té nejsilnější sestavě, kterou tady mohli mít, tak si vytvořili dostatečný náskok. Další střídající hráčky vždy s podporou nějaké zkušené hráčky pak navíc dokázaly vytvořit takový tlak, že jsme měli nezvykle vysoký počet ztrácených míčů. 39 ztrát je ukazovatelem toho, co svítilo na skore.“

Žabiny Brno – Technic Brno 102-55

První stobodový příděl v této sezoně si připsaly na své konto hráčky Žabin, které zdolaly v městském derby Technic 102-55. Žabiny povzbuzené úspěšným působením na jednom z turnajů EEWBL o minulém víkendu do zápasu vlétly v plné síle a od začátku soupeře jasně přehrávaly. V první čtvrtině nasázely 30 bodů a držely mírné vedení, k jasné výhře nakročily v druhé desetiminutovce, kterou ovládly 29-12. Nakonec vedly favoritky až o 47 bodů a od druhé čtvrtiny měly zápas pod kontrolou. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 20 body Whitney Baysová, která navíc přidala i 11 doskoků. Na druhé straně se prosazovala s 19 body a sedmi doskoky Tereza Zítková.

Aneta Půlpánová (asistentka Technic Brno): „Tak do dnešního zápasu jsme vstoupily docela dobře. První čtvrtina byla docela vyrovnaná a hrál se, myslím, pěkný koukatelný basket. Pak jsme trošku polevily, přestalo se nám dařit a přestaly jsme dávat body. Soupeř nás přejel a už jsme se do zápasu nevrátily. Za všechno hovoří 25 ztrát, které si prostě nemůžeme dovolit, ale bohužel tam byly. Gratuluji soupeři k dobrému výkonu a že nás takto přejel. My budeme muset víc trénovat a doufat, že se to nebude opakovat.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Dnes proti soupeři v malém brněnském derby jsme potvrdili roli favorita a tímto povinným vítězstvím jsme splnili dnešní úlohu. I fakt, že jsme poprvé v sezoně překročili 100 bodovou hranici, je příjemný. Do rotace jsme dostali všech 11 hráček, včetně dorostenek. Myslím si, že to byl až do 3. čtvrtiny poměrně pohledný zápas, který se fanouškům musel líbit. Poslední údaj, který je pro mě asi nejpříjemnější je 22 asistencí, což znamená, že jsme hráli kolektivně a byli jsme trpěliví z pohledu útoku. Také jsme rád, že jsme dnes pošetřili síly na Český pohár, který hrajeme v pondělí v Karlových Varech.“

Slavia Praha – Hradec Králové 82-90

Klíčovou výhru pro postavení v tabulce pro play-off si připsaly Hradecké lvice. Ty Slavii zdolaly už na domácí palubovce v říjnu 81-68 a teď zvládly i zápas v Praze. Výhra se však pro ně nerodila ani zdaleka jednoduše. V první čtvrtině totiž měl navrch spíše domácí tým, který měl po většinu úvodu zápasu mírný náskok. Pro duel klíčovou se ukázal být druhá desetiminutovka, ve které ovládly hostující hráčky čtyřminutový úsek mezi třetí a sedmou minutou 12-2 a vybojovaly si dvouciferné vedení, které se do přestávky udrželo na devíti bodech. Druhý poločas tak byl ve znamení snahy Pražanek a dotáhnutí ztráty a hradeckého odporu. Slávistky byly několikrát na rozdílu čtyř bodů, ale nejblíže se dostaly až v poslední minutě, když Pudláková dvěma šestkami snížila na 82-85. Klíčovou trojku pak trefila po oddechovém čase hostující Effangová, a když Bellocková minula na druhé straně obě šestky, bylo rozhodnuto. Poraženým nestačily heroické výkony dvou Američanek. Maddenová potvrdila dobrou formu z posledních kol 31 body, Bellocková přidala 19 bodů a 14 doskoků. Russellová s Pudlákovou přihodily po 13 bodech, ale Pražankám uškodily špatné trojky, když trefily jen dvě z šestnácti pokusů. To vítězky uspěly zpoza oblouku hned desetkrát a šest hráček se dostalo alespoň na deset bodů. Nejlepší byla Pamela Effangová, která navíc na 19 bodů spotřebovala jen šest pokusů z pole. Pod košem kralovala s 10 body a 14 doskoky Buraová.

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Začali jsme slušně a koncentrovaně v obraně. To nám ale bohužel vydrželo jen jednu čtvrtinu. Postupně jsme naší malou agresivitou nechali rozehrát všechny hráčky Hradce, včetně těch z lavičky. Každá hráčka soupeře byla nebezpečná, což my jsme dnes o našich hráčkách říct nemohli. Několikrát jsme mocně dotahovali, ale Hradec si koncovku opět dobrou střelbou pohlídal.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Jsme maximálně spokojeni, protože víme, že je to tady horká půda. Myslím, že dneska od začátku, možná s výjimkou prvních pěti minut nám šla velmi dobře útočná fáze, byly jsme produktivní, a i když se nám vůbec nepodařilo zastavit Maddenovou, kolektivní výkon rozhodl.“

Trutnov – Nymburk 65-98

Nymburské basketbalistky nebyly daleko od dalšího pokoření stobodové hranice, ale nakonec Trutnov v závěru ubránil porážku 65-98. Středočešky kralovaly hlavně v úvodním poločase, když v první čtvrtině nasázely 30 bodů a v té druhé ještě o šest bodů více. Když navíc udržely soupeřky na pouhých 23 nastřílených bodech, bylo o výsledku utkání rozhodnuto. Domácí hráčky se ve druhé půli zvedly a vyhrály obě následující čtvrtiny, zápas ale zdramatizovat nezvládly. Trutnov nedokázal zastavit Krystal Vaughnovou, která nasázela 30 bodů, čtrnáct přidala Huňková a třináct Wellsová. Nejlepší střelkyní Trutnova byla s dvanácti body Vašáková, o bod méně dala Kozumplíková a na deset bodů se dostala Štěbetáková.

Petr Kapitulčin (trenér BK Loko Trutnov): „V prvním poločase jsme soupeřkám jejich roli výrazně ulehčili, hráli jsme nevídaně bázlivě a soupeř nás převálcoval. A to nejen se základní sestavou, ale i s náhradnicemi. Naopak po změně stran jsme se začali prát, bojovali jsme o každý míč, zrychlili hru a odměnou nám byla jak desetibodová výhra ve druhém poločase, tak zasloužený potlesk našich fanoušků za předvedenou hru. Přesně tak by to mělo být - bez ohledu na výsledek nechat na hřišti vše, to trutnovský divák vždy uměl ocenit a bylo tomu tak i dnes. Negativem je, že jsme přišly během zápasu pro zranění o dvě další hráčky.“

Dan Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Byl to zápas dvou různých poločasů. V tom prvním, který jsme vyhráli o čtyřicet bodů, jsme hráli rychlý basket, míč putoval rychle z ruky. Bylo vidět, že taková hra nám vyhovuje. Druhý poločas jsme naopak prohráli o deset bodů. Byly k tomu tři důvody. Jedním z nich byla ztráta koncentrace, což by se nemělo stávat, ani když je to o poločase o čtyřicet. Také jsem dost vystřídal a čekal, že lavička se popere o míče, což se úplně nestalo. A je nutné také říct, že domácí tým výrazně zlepšil přechod do útoku, který v prvním poločase moc dobrý neměl. Některé jeho hráčky podaly opravdu dobrý výkon, líbila se mi například Dominika Vašáková, Eliška Štěbetáková nebo tradičně Katka Kozumplíková.“

Slovanka - KP Brno 58-76

Basketbalistky KP Brno si dojely v dohrávce patnáctého kola ŽBL pro výhru 76:58 na palubovku Slovanky MB. Jednou z hvězd zápasu byla i bývalá hráčka Slovanky Monika Satoranská, která byla druhou nejlepší střelkyní vítězek. Brňanky, které hladce zvládly první letošní vzájemný duel na domácí palubovce, vletěly do duelu s jasným cílem, který začaly naplňovat hned od úvodu. Prohrávaly jen v prvních minutách a od třetí minuty se dostaly do vedení nadobro. Úsek mezi třetí a osmou minutou ovládly hráčky KP 14-2 a dostaly se dvouciferného vedení. Slovanka sice ve druhé čtvrtině po náporu srovnala skóre, ale do přestávky už zase pět bodů ztrácela. Definitivní zlom nastal ve třetí desetiminutovce, kde se Brňanky dostaly znovu do desetibodového vedení, a to už nepustily. Nejlepší z pěti dvouciferných střelkyň vítězek byla se 16 body veteránka Ilona Burgrová, Satoranská se do bývalého působiště vrátila dvanácti body a poosmé za sebou dala dvouciferný počet bodů. Nejlepší hráčkou Slovanky byla se 13 body Denisa Harapesová.