Nový Trenér roku v Česku: Díky hráčům!

28.01.2019 - red
počet přečtení: 900
vytvořeno 28.01.2019, upraveno 28.01.2019

UDÁLOST Český mužský basketbal v loňském roce dosáhl přelomového úspěchu. A postup na světový šampionát po dlouhých 37 letech neunikl ani pozornosti celého sportovního prostředí. Už na sklonku roku obsadili čeští basketbalisté v anketě Sportovec roku druhé místo mezi sportovními kolektivy. Další ocenění pak dnes získal kouč lví družiny Ronen Ginzburg, když byl v pražské Lucerně vyhlášen Trenérem roku v anketě Unie profesionálních trenérů.

Pětapadesátiletý rodák z izraelského Tel Avivu má za sebou bohatou trenérskou kariéru, jejíž značnou část spojil s Českou republikou. V roce 2006 přišel do Nymburka společně s Mulim Katzurinem, kterému několik let dělal asistenta, aby po něm pozici hlavního trenéra u českého mistra převzal. V závěru roku 2013 se pak stal hlavním trenérem českého národního týmu.

Jeho působení u reprezentačního výběru začalo úspěšnou kvalifikací o ME 2015, kde později dokráčel pro dosud nejlepší umístění samostatné české reprezentace, kterým je 7. místo. Díky tomu si o rok později mohl s týmem zahrát kvalifikaci o OH 2016 a zároveň se kvalifikoval na ME 2017. Zde přišlo zklamání, když se týmu nepodařilo postoupit ze základní skupiny, ale už v následující sezoně se odrazil k obrovskému úspěchu.

1621ZjM.jpg

Nový systém kvalifikace výběru Ronena Ginzburga seděl. V první fázi našli Češi přemožitele pouze v jediném ze šesti zápasů. A protože si poradili následně i s Ruskem a Bosnou a Hercegovinou, mohli s nebývalým předstihem slavit postup na světový šampionát 2019, i když aktuálně do konce kvalifikace zbývá odehrát ještě dva zápasy. To byl jeden z hlavních trumfů, které při volbě Trenéra roku hrály právě pro Ginzburga.

„Samozřejmě, pokud bychom nepostoupili na mistrovství světa, tak tady nestojím s trofejí. Udělovaly se trofeje pro individuální a kolektivní sport. Basketbal je kolektivní sport. Já jsem sice dostal trofej, ale ta patří všem kolem mě. V první řadě určitě hráčům, protože bez jejich motivace bychom to nedokázali, a pak cena patří i realizačnímu týmu a také federaci počínaje generálním sekretářem Michalem Konečným přes vedoucího profesionálního oddělení Michala Ježdíka až po prezidenta Miroslava Janstu. On se hodně zasloužil o propagaci basketbalu. Ta trofej patří všem,“ podotkl Ginzburg.

Anketa se vyhlašuje od roku 2013 a Ronen Ginzburg je prvním basketbalovým koučem, který ji ovládl, a zároveň i prvním cizincem. Od loňského roku se vyhlašují zvlášť vítězové v kategorii individuálních sportů a kolektivních her. Společně s Ginzburgem tak letos na podium vystoupal i trenér Ester Ledecké Tomáš Bank.

„Rozumím, že je to poprvé, co cenu dostal basketbalový trenér. Je to pro mě osobně velké ocenění získat takovou trofej, obzvlášť když o něm rozhodují trenéři. Oni vědí, jak složité je být koučem, a jak náročné naše povolání je. Vypovídá to také něco o našem národním týmu, že jsme už něco dokázali,“ uvědomuje si Trenér roku.

Když se podívá na práci, kterou i on za posledních pár měsíců vykonal, je mu jasné, že by to měl být teprve začátek: „Ze všech těch úspěchů musí basketbal profitovat. My to musíme umět prodat, aby děti viděly, jakých úspěchů s basketbalem mohou dosáhnout.“