Nejméně o 21 a královna derby Madden

05.12.2016 - red
počet přečtení: 1214
vytvořeno 05.12.2016, upraveno 05.12.2016

ECHO 13. KOLA ŽBL 21 bodů – takový byl nejmenší rozdíl ve skore v šesti duelech 13. dějství v ŽBL, v němž dominovaly doma celky BA Karlovy Vary, DSK Basketball Nymburk a Sokol ZVUS Hradec Králové a venku pak týmy KP Brno, ZVVZ USK Praha a BLK Slavie Praha. Překvapením je vysoká výhra Hradce v derby s Trutnovem a stejně tak i venkovní spláchnutí Handicapu v podání KP pro změnu v brněnském derby.

BA Karlovy Vary - MK Technic Brno 90-67

Karlovarské basketbalistky byly v utkání s MK Technic jasným favoritem, k čemuž přispěla i výhoda domácího prostředí. Hned od prvních chvil šly domácí basketbalistky splnění papírové role naproti. Pevná obrana a solidní útok. To byl základ pro dvouciferní vedení po první čtvrtině. Pak se sice domácí stoj zadrhl, ale naštěstí pro hráčky z lázeňského města to bylo pouze na deset minut.

Po změně stran se na palubovku vrátil opět motivovaný domácí celek a získal rozhodující náskok. Mohl tak v závěrečném dějství povolit a neohrozit tak zisk očekávaných dvou bodů. Karlovy Vary se tradičně spoléhaly na podkošovou dvojici Kušlitová – Reisingerová, které do dvouciferných střeleckých čísel doprovodily Pohunková s Malečkovou.

Brněnský celek přijel na západ Čech opět bez své nejlepší střelkyně Zítkové. Tu zastoupily Gašicová se Stehlíkovou, které dohromady zaznamenaly 43 bodů. Vary kralovaly ve vymezeném území, což dokládá nejen převaha na doskoku, ale také šest bloků.

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „V utkání holky předvedly velmi bojovný výkon. I v malém počtu dokázaly soupeře dost potrápit. Škoda zbytečných chyb v útoku, které nám ubíraly síly. To se ukázalo v závěru zápasu, kdy nám soupeř odskočil na rozdíl 20 a více bodů. Chybovaly jsme v obraně a zmatkovaly v útoku.“

DSK Basketball Nymburk – U19 Chance 110-33

O papírovém favoritovi utkání rozhodně nebylo pochyb, ale jednoznačnost průběhu snad ještě předčila očekávání. Nymburk na strakonické basketbalistky vyrukoval s vytaženou obranou, která mladé hráčky soupeře nutila k jedné ztrátě za druhou. Jen za první poločas jich napáchaly 24. Po změně stran sice tuto statistiku vylepšily, ale výsledné číslo 45 je nemilým rekordem. I vzhledem k tomu, že celý tým nastřílel pouhých 33 bodů.

Nymburk díky obraně získal dvojnásobný počet střeleckých pokusů z pole než soupeř. Navíc střílel s vysokou úspěšností, a tak se konečné skore na domácí straně vyšplhalo na 110. Hned šest hráček v nymburském dresu zapsalo dvojciferný počet bodů. Strakonice ve svém středu našly jen jednu takovou basketbalistku – Veroniku Rybovou, která ještě v minulé sezoně hrála za Nymburk.

Sokol ZVUS Hradec Králové – BK Lokomotiva Trutnov 78-49

Druhé východočeské derby letošní sezony má stejného vítěze jako to první. Hradecké lvice mohly do zápasu vstupovat s většími obavami o výsledek než na začátku sezony. Tehdy se od Trutnova nic nečekalo, ale mladý celek se zkušeným jádrem v průběhu dosud odehraných zápasů ukázal, že se může poprat o umístění v horní polovině tabulky.

První čtvrtina sice nepřinesla příliš ofenzivní radosti, ale dávala naději alespoň na částečně vyrovnaný průběh zápasu. Od druhé desetiminutovky však domácí tým zabral a do poločasu získal téměř dvacetibodové vedení. To bylo pro průběh zápasu rozhodující. Skvělý večer v dresu Lvic zažila Pamela Effangová, která svůj tým vedla za dvěma body výkonem 22 bodů. Lenka Pazderová proti svému bývalému zaměstnavateli zaznamenala 13 bodů.

Petr Kapitulčin (kouč BK Loko Trutnov): „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře v obraně, když jsme za prvních osm minut povolili domácím pouhých sedm bodů a mírně jsme vedli. Ještě na začátku druhé čtvrtiny vyrovnala Prokešová na 12-12, poté jsme ale domácí pustili do tří protiútoků a i přes oddechové časy jsme už rozjetý domácí celek nedokázali zastavit, když jsme se až nevídaně trápili v útoku, a naše frustrace se následně odrážela i na chybách v obraně. Do druhého poločasu už navíc nenastoupila do té doby naše nejlepší střelkyně Kozumplíková, během pár vteřin jsme přišli i o Vackovou a po několika minutách také o Patočkovou. Velkou příležitost tak dostaly ve zbytku zápasu dorostenky, které se až na pár výpadků popraly se zbytkem zápasu se ctí.“

Handicap Brno – KP Brno 61-82

Brněnské derby přineslo do poločasu vyrovnaný zápas, který sliboval drama i po výměně stran. Jenže zatímco v poločasové pauze měly domácí basketbalistky k dobru ještě jednobodové vedení, ve druhé půli už KP začalo pomalu překlápět vývoj zápasu na svou stranu. Posledním hřebíčkem do domácí rakve pak byla poslední čtvrtina. Tu domácí basketbalistky ztratily v poměru 9-23 a zápas tak dospěl k více než dvacetibodovému vítězství hostů.

Mladý tým domácích tak po dobrém startu do soutěže zažívá výsledkovou krizi. Zatímco na palubovce KP dokázaly vyhrát, doma zápas ztratily. Handicapu chyběla v zápase výraznější podpora v ofenzivě. Hausknechtovou a Palušnou, které zapsaly v podstatě polovinu bodů svého týmu, už další spoluhráčky výrazně nepodpořily. KP se mohlo spolehnout na výkon americké posily Madden, která vítězství svého celku podpořila double-double za 25 bodů a 12 doskoků.

Viktor Pruša (kouč BK Handicap Brno): „Z naší strany zase průběh zápasu jako den a noc.  Poctivý první poločas z pohledu obrany i útoku se ještě přenesl i do prvních 5 minut toho druhého, pak ale přišlo pár nepovedených situací v útoku a souběžně jsme přestali fungovat na obranné polovině 1 na 1 i v kolektivní výpomoci, navíc jsme neměli žádný obranný doskok, z čehož těžila Madden (25). Absence zápalu na obranné polovině rozhodla celé utkání. Jelikož sezonní bodový průměr 60 bodů na zápas jsme splnili, musím  hledat příčinu porážky v obraně.“

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Rozhodly obrany. My jsme první poločas hráli strašně komplikovaně a nepozorně – měli jsme 17 ztrát, což samozřejmě nahrávalo domácím. Druhý poločas jsme určitě zpřesnili a zlepšili obranu a měli jsme hodně rychlých protiútoků, ze kterých jsme dávali lehké koše. V okamžiku, kdy jsme šli přes domácí, bylo vidět, že jsme se uklidnili a hráli daleko rychleji a jednodušeji.“

SBŠ Ostrava - ZVVZ USK Praha 43-85

USK dorazil na Tatran pouze s devíti hráčkami - bez Palau a Petrovič, dobrou zprávou pro něj naopak je, že po zranění se do hry vrátila Karolína Elhotová. To pivotka Burgrová si na svůj návrat ještě bude muset počkat.

USK si 54 body za první poločas vytvořil pohodlný náskok a nevadilo tak, že po změně stran se ofenzivní produkce favorita zadrhla. Ani domácí v útoku nezářily, když za 20 minut zapsaly pouze 6 bodů. Z velké části z důvodu devět minut trvajícího ofenzivního mlčení na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny. Double-double si připsala domácí Scott (15+10). Na druhé straně zažila nejpovedenější večer po změně dresu sedmnáctiletá reprezentantka Veronika Voráčková, když nastřílela 17 bodů.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Pro nás to byl zápas, který jsme odehrály bez dvou výrazných opor. Nechaly jsme je odpočinout, ať jsou svěží na Euroligu. I přesto si myslím, že jsme hrály koncentrovaně. Ani nebylo vidět, že jsme přijely těsně před utkáním. S nasazením a s projevem jsem spokojená. Jediný nepříjemný bod je zranění naší mladé hráčky Veroniky Šípové, které pro ni bude znamenat přestávku. Na druhé straně mě těší, že z mladých hráček se prosadila Veronika Voráčková.“

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „Ať by USK přijel v jakékoli sestavě, tak je to velmi silný soupeř. Dominoval po dobu celého zápasu. Velmi dobře do něho nastoupily i jeho mladé hráčky. Za pomoci, kterou mají, se jim hrálo trošinku jednodušeji než našim juniorkám, které občas musí zaskakovat i za naše legionářky. V podstatě by to mělo být naopak. Když jsem viděl sestavu USK, myslel jsem si, že ten rozdíl nebude tak velký, že budeme mít šanci zahrát lepší zápas a držet krok. Nestalo se tak. Soupeř od poloviny 3. čtvrtiny nasadil i zónovou obranu. Samozřejmě jsme byli připraveni i na tuto variantu, ale bohužel se to řešilo vše velmi individualisticky a těžkými střelami. V prostorové obraně se hraje jednomu hráči velmi těžko. Jsem dost zklamaný z přístupu, ne mladých hráček, ale hráček kromě Kláry Vojtíkové, které mají pomáhat mladým, a hodněkrát to bylo naopak. Ukázalo se, že vše, co si na nás soupeř připravil, jak v obraně, tak v koncentrovaném útoku, fungovalo. Dokázal se najít v prostoru a skórovat z dobře připravených pozic.“

Slovanka MB - BLK Slavia Praha 64-85

Souboj dvou výrazných amerických akvizic vyzněl jednoznačně pro slávistickou Krystal Vaughn. Nejenže svou krajanku Leah Scott přehrála v individuálních statistikách, ale především dovedla Slavii na palubovce Slovanky k zisku dvou bodů. Slavia musela zápas lámat až ve druhém poločase, přestože její náskok po první desetiminutovce dosahoval téměř dvouciferné hodnoty. Ve 24. minutě byl rozdíl pouhé dva body, ale pak Slavia zabrala a bez problémů dokráčela k očekávanému konci.

Domácím zlomily vaz ztráty. Slovanka sice ztratila jen o osm míčů více než soupeř, ale Slavia byla v trestání chyb nekompromisní. Zatímco domácí ze ztrát Slavie nevydolovaly jediný bod, Pražanky takto získaly bodů 19.

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „Zasloužené vítězství Slavie Praha, která splnila roli favorita. My jsme chtěli alespoň částečně soupeře potrápit. To se nám podařilo v nástupu do druhého poločasu, kdy jsme snížili na rozdíl jediného koše. Soupeř ale ukázal svou kvalitu.“

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Utrápené vítězství, za které jsem rád. Tři čtvrtiny jsme odehráli v profesorském tempu a nekoncentrovaně. Budiž to pro nás obrovským varováním před příštím kolem.“