Možná to byla správná facka

09.09.2018 - red
počet přečtení: 991
vytvořeno 09.09.2018, upraveno 09.09.2018

S VOJTĚCHEM HRUBANEM První poločas a vlastně ještě během třetí čtvrtiny se lvi zdáli být ve finále turnaje v Hamburku na cestě k velkému vítězství nad super silným Tureckem. Čtvrtá čtvrtina, ztracená 10-33, ale zkazila vše a smazala i fantastickou první půli. Je to před čtvrteční kvalifikací s Ruskem velká facka?

„Byl to přípravný zápas a nemyslím, že jsme odehráli špatné utkání proti tak extrémně dobrému týmu. Nikdo mimo nás asi nečekal, že bychom ho dokázali porazit, přesto jsme byli docela blízko. Bůh ví, jak by to dopadlo, pokud by jim nepadla jedna střela, nebo by Honzovi Veselému nepískli ten velmi sporný čtvrtý faul na začátku čtvrté čtvrtiny, po kterém si musel jít sednout. Pak se nám už hra trochu rozpadla, neměli jsme doskok, oni se chytli a potom už to byl kolotoč. Turecko je tým složený z hráčů Euroligy nebo NBA, takže nemyslím, že by měl být po porážce nějaký důvod věšet hlavy nebo mluvit o zklamání,“ soudil s odstupem několika minut po zápase křídelník Vojtěch Hruban.

Vojto, vzhledem ke čtvrtečnímu kvalifikačnímu zápasu s Ruskem, nebylo by třeba i ošidné, vyhrát nad Turky jasně, nebo vůbec jakkoli? Nemohl by pak tým ztratit ostražitost?
Možná. Možná je to i dobře, že nás Turci nakonec takhle přejeli. A dostali jsme tu správnou facku, jak se říká. Ať by to ale dopadlo jakkoli, tak myslím, že do zápasu s Ruskem bychom šli úplně jinak, s čistou hlavou a s tím, že tenhle tým věří tomu, že Rusy může nejen porazit, ale i přejet. S tím do toho půjdeme.

Čím hlavně jde vysvětlit dva tak rozdílné poločasy s Turky?
Těch faktorů bylo hodně. Nedokázali jsme se plně vyrovnat s jejich tlakem v obraně, což bylo v té čtvrté čtvrtině hlavní. Tam nás začali řezat, permanentně byl někdo navěšený na dresu, rozhodčí to nechali být a my se s tím nedokázali vyrovnat. Bylo to těžké, oni byli větší a silnější, a když to přešlo do takové řežby, naše šance byla menší. Turci taky v prvním poločase nebyli schopní trefovat těžké střely, my z toho zvládali valit dopředu a dát spoustu bodů. Nás to dostávalo nahoru a je to naopak sráželo. A pak se přidaly fauly Honzy Veselého, které nechci komentovat, jestli byly, nebo ne, ale oni už pak hráli hodně přes něj dolů a nám tam pískali fauly sudí i z druhé pozice, anebo to soupeř vyhazoval ven na otevřené trojky, což nás hodně bolelo.

Když Janu Veselému přibyl v úvodu druhé půle za vysokého vedení rychlý druhý a třetí faul, ty změny rotací vynucené jeho střídáním byly v tu chvíli asi znát…
Jasně, turecký trenér to pak výborně využil. Poslal tam Erdena i druhého pivota, nám najednou vázl doskok a museli jsme hodně rotovat. Oni se v tu dobu chytili i z trojek a trefovali i některé hodně těžké. Přece jen jsou to hráči, co platí v nejlepší lize světa za super střelce, a to bylo znát.

Turci dali do půle jen tři trojky, ve druhé deset. Dalo se čekat, že ve druhém poločase už jim něco spadnout musí?
Něco bylo jasné, že jim spadne. Tři za poločas se asi může stát, ale Němcům dali v semifinále celkem 16, takže nakonec se dostali na svá čísla. Jsou to prostě střelci. My měli spoustu otevřených střel v první půli i po takových poloprotiútocích, což bylo po jejich minutých střelách. Ve druhém poločase už jsme volnou střelu neměli, protože oni nás zatlačili postupným útokem a my už neměli protiútok, jelikož jsme dostávali koše.

Nicméně trojky Osmana přes obranu byly několikrát z kategorie neuvěřitelných.
Prostě to umí. Je to vicemistr NBA a je to na něm vidět. Chytil se a pak už je těžké ho zastavovat. Člověk si může zanadávat a zakroutit hlavou, ale nic s tím nenadělá. Osman je hráč, který umí i najet, a kdybychom na něm byli vyloženě nalepení, objede nás a bude z toho mít lehké dva body. Ta střela přes ruku je těžká, ale víc s tím nejde dělat.

Na tým, jaký tu teď je, je 29 daných a 59 obdržených bodů za poločas hodně velká disproporce?
Dali jsme málo. Oba poločasy byly extrémně rozdílné, ale hodně v tom hrálo roli, že Turci šli přes nás a my se pak dostali do takového „záklonu“, že už jsme nedávali ani zpod koše a posledních pět šest minut už byla absolutní křeč, kdy jsme nebyli s to dát absolutně nic. A nebýt několika šestek, dopadne to asi ještě hůř.

Nový rozehrávač Turků Wilbekin do půle vypadal, že se s týmem teprve sehrává, ale po změně stran se chytil. Bylo to hlavně těmi trojkami a nakonec 24 body, nebo se lepšila i jeho souhra s týmem?
Myslím, že se zlepšoval celkově. Do půle nebyl vůbec vidět, netrefil, tuším, jednu volnou střelu a bylo na něm znát, že ho zápas hodně štve. Ale jak ve druhé půlce dávali všichni, i on dostal nějakou volnou střelu, trefil jí a pak se chytil. Zafungoval tam efekt houpačky, kdy oni stále stoupali, a my naopak klesali.

Pojďme k pozitivům – první polovina vyhraná o 21 se 3 ztrátami, trojkami 15/8, jen 7 fauly a vyhraným doskokem byla z vaší strany téměř dokonalá. Souhlasíte?
Nebyla to jen první půlka, ještě ve třetí čtvrtině jsme hráli velice slušně. Dokud nám šla střelba, dokázali jsme s nimi hrát v pohodě. V první půlce jsme byli lepší, ve třetí čtvrtině jsme na tom byli stejně a čtvrtou jsme vyhořeli. Ten první poločas byl od nás velmi slušný, vydržet takový výkon celých 40 minut, můžeme porazit kohokoli.