Lvi jsou druhým top kolektivem Česka!

22.12.2018 - red
počet přečtení: 291
vytvořeno 22.12.2018, upraveno 22.12.2018

UDÁLOST Pro český basketbal to byl úspěšný rok, kterému zbývá do konce jen pár dní. České basketbalistky postoupily na mistrovství Evropy, reprezentantky do 16 let získaly na ME stříbrné medaile a především poprvé od roku 1982 postoupili čeští basketbalisté na mistrovství světa. A právě mužská reprezentace povedený rok korunovala druhým místem mezi všemi sportovními kolektivy České republiky.

V anketě, ve které hlasují členové Klubu sportovních novinářů, nestačili svěřenci trenéra Ronena Ginzburga pouze na vítězky tenisového Fed Cupu. Naopak za sebou nechali všechny ostatní kolektivy, jako například na třetím místě hokejového mistra Kometu Brno. S tím, že byl rok pro basketbal úspěšný, souhlasí i kapitán lvů Pavel Pumprla.

„Zatím byl nejúspěšnější… To mám v plánu říkat a propagovat. První krok, ač velký, byl naplněn postupem na šampionát. Ale nejedeme se tam proběhnout po Velké čínské zdi. Chceme tam něco uhrát. Neznámých je mnoho od města, kde budeme hrát, až po skupinu a soupeře. Doufáme, že nejúspěšnější rok 2018 dokážeme záhy překonat,“ plánuje si pro už teď výjimečný rok 2019 Pumprla.

Povedený basketbalový večer podtrhl 14. místem mezi českými sportovci Tomáš Satoranský, který navázal na své individuální vítězství v čistě basketbalové anketě za loňskou sezonu. Výkony svých reprezentačních spoluhráčů v klubech ocenil i Pumprla. „Individuální výkony jsou pilířem, na které se dá koukat. Ať už je to „Saty“, Honza Veselý nebo Ondra Balvín, který konečně nahlédl do Euroligy. Je potřeba takové hvězdy a vzory mít. Doufáme, že budou v Číně součástí týmu, protože je pro dobré výsledky potřebujeme.“

Vzhledem k novému systému kvalifikace se ale pod postup na MS výrazně podepsali hráči, kteří nehrají NBA či Euroligu. „Možná ještě větší radost mi dělá to, že se podařilo dosáhnout na týmový úspěch a prakticky bez těchto hvězd. To ukazuje ohromný posun basketu, i co se týče propagace. Fanoušci mohli vidět, že na to dosáhli i kluci, které vídají na ligových palubovkách. A to je snad ještě větší motivace pro mladé kluky. To je hlavní cíl toho všeho,“ vypíchl.

Kromě postupu na světový šampionát dosáhli čeští basketbalisté ještě na jeden úspěch. Do pardubické arény se jim daří lákat návštěvy, které v předchozích letech rozhodně nebývaly pravidlem. „Těší mě, že lidé dokážou ocenit nejen výsledky a úspěch, ale i náš herní projev. Čím je hala plnější, tím více nás to motivuje, ale věřím, že bychom žádný míč nevypustili ani před prázdnou halou,“ popisuje hlavní devizu svého týmu. I tak ale doufá, že i v domácí kvalifikační derniéře proti Bosně a Hercegovině lvy 21. února požene opět početné publikum.