Královna Krystal a jen úspěchy favoritů

23.10.2017 - red
počet přečtení: 1235
vytvořeno 23.10.2017, upraveno 23.10.2017

ECHO 7. KOLA ŽBL Bez překvapení skončilo sedmé kolo ŽBL, neboť všechny favorizované celky potvrdily svou roli. Hradec Králové nasázel dokonce stovku Techniku, Žabiny ubránily Karlovy Vary na 43 bodech, Slavia doma bojovala a alespoň se v duelu s USK ubránila inkasované stovce,  Ostrava doma padla s KP, Trutnov přestřílel U19 Chance o padesát a Nymburk si dojel pro výhru do stánku Slovanky. Za bezchybnými mistryněmi jsou nyní v tabulce s jedinou prohrou zavěšeny týmy Hradce a Nymburka s bilancí 6-1. Střelkyní kola byla s 30 body nymburská Krystal Vaughn.

Lvice znovu přes sto bodů

Souboj druhého Hradce s Technic Brno dopadl podle očekávání a domácí hráčky zvítězily 102:46. Duel zlomily Lvice už v první čtvrtině, kdy udržely Brňanky na osmi bodech a získaly si téměř dvacetibodový náskok. Když pak bez větších problémů střílely i ve druhé desetiminutovce, byl výsledek jasný. V úvodu druhé půle daly Lvice osmnáct bodů v řadě a jejich náskok vyrostl až na 56 bodů. Vítězky měly čtyři dvouciferné střelkyně v čele s duem Effangová – Ovsíková, které nastřílely po šestnácti bodech. Brno vedla patnáctibodová Monika Stehlíková. Domácí kapitánka Tereza Kuthanová nedoskočila za osmnáct a půl minuty ani jeden míč a stále jí tak chybí čtyři doskoky k metě 1500.

Výborná obrana Žabin

Žabiny Brno se vzpamatovaly z porážky od mistrovského USK v minulém kole a tentokrát díky výborné obraně a kvalitnímu výkonu hlavně ve druhém poločase zdolaly doma Karlovy Vary 67:43. Hostujícím hráčkám výborně vyšel vstup do utkání a v čele s kapitánkou Kušlitovou ještě v úvodu druhé desetiminutovky držely mírný náskok. Brňanky ale zabraly a ve třinácté minutě zápas otočily. Později se ukázalo, že koš Kláry Křivánkové na 22:21 otáčel skóre naposledy. Západočešky daly od té doby už jen dvaadvacet bodů do konce utkání a ve druhém poločase ani v jedné čtvrtině nepřekonaly hranici deseti bodů. Vítězky měly lépe rozloženou střelbu, vedla je se 14 body Tea Buzová. V dresu Varů podala skvělý výkon s dvaceti body kapitánka Dana Kušlitová, ale nikdo ji nedoplnil.

Tomáš Pavelka (trenér BA Karlovy Vary): „Myslím si, že zápas se divákům musel líbit. Byl to oboustranně hezký zápas i na pohled, tak i technicky, bylo tam dost technických košů. Blahopřeji soupeři k vítězství, kde se nepočítalo, že to skóre se navýší až na takový rozdíl. Do poločasu, snad i do třetí čtvrtiny ještě byl zápas vyrovnaný, na zápas se dalo dívat, a pak bohužel z naší strany došlo k polevení koncentrace a soupeř konto navýšil právě o ten velký rozdíl, který už do konce zápasu jen navyšoval. V podstatě z naší strany můžu pochválit tým za dobrou obranu, hlavně na začátku druhého poločasu a na konci druhé čtvrtiny. Docela mě i výkon našich hráček překvapil, kdy si myslím, že jsme splnili to, co jsme si řekli na taktických poradách. Největší strach byl z toho, aby nám soupeř neutekl o vícero bodů, což se bohužel nepodařilo splnit v poslední čtvrtině.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „My jsme dneska neodehráli úplně ideál toho, co chceme hrát a co jsme hlavně schopni hrát. Přesto, že ten bodový rozdíl je vysoký, tak je možná trochu nespravedlivý. My jsme věděli, že to bude těžký zápas proti mladému a agresivnímu týmu. Měli jsme opět horší vstup do utkání, trápili jsme se především na útočné polovině. Myslím si, že zlom přišel na konci třetí čtvrtiny, kdy jsme v poslední dvouminutovce vyhráli zhruba 7:0, a tam se dostal ten náskok, mám pocit, přes 10 bodovou hranici, což nás uklidnilo. Poslední čtvrtina v našem případě byla asi jediná, která snese troch dneska nějaký měřítko. V našem případě byla to, co jsme asi schopni hrát a ten náskok jsme byli schopni vyšplhat. V utkání se možná podepsala i únava po středečním utkání v poháru. Já hráčkám gratuluji a doufám, že další zápasy ukážeme lepší tvář než dneska.“

Mistr v derby přetlačil Slavii

Duel dvou výborných ofenzivních týmů a zároveň pražské derby vyznělo lépe pro favorizovaný USK Praha, který zdolal Slávii 98:69. Slávistky se tak nestaly pátým týmem soutěže, který dostal od úřadujících mistryň sto bodů. Domácí Slávii, která dvakrát za sebou rozstřílela soupeřky, vyšel výborně vstup do utkání, a ještě na konci první čtvrtiny držela mírné vedení. Pak se ale chytil stroj USK a vývoj utkání se rychle otočil. Nakonec vedly hostující favoritky až o dvaatřicet bodů a jsou i po sedmém kole ŽBL bez porážky. Jejich nejlepší střelkyní se stala s jedenadvaceti body Karolína Elhotová, poraženou Slávii střelecky táhla se 17 body a dvanácti doskoky Kristi Bellock.

KP Brno si skvělou první čtvrtinou zajistilo výhru

Brněnské KP si odváží výhru z palubovky předposledního týmu Ostravy, a to poměrem 75:51. Rozhodnutí padlo prakticky už v první čtvrtině, kterou hostující hráčky ovládly sedmnáctibodovým rozdílem a od té doby zápas spíše kontrolovaly. Náskok nakonec narostl až na třicet bodů a svěřenkyně Davida Zdeňka si v poklidu dokráčely k páté výhře sezoně. Nejlepší střelkyní vítězek byla se šestnácti body bývalá reprezentantka Edita Šujanová, Ostravu táhla s dvaceti body Thompsonová.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Samozřejmě jsme rádi za výhru. Po posledním středečním utkání ve Frajburku, které se nám nepovedlo, do toho pak složité cestování a máme i nějaké zranění a zdravotních problémy, tak jsme dneska nečekali jednoduchý zápas.  Především kvůli rozpoložení, v jakém tým momentálně je. Nicméně holky se velmi dobře připravily a myslím si, že hlavní první čtvrtina, do které jsme vstoupili dobře, více méně udala ráz celého utkání. Zkušenosti na pozici 4 a 5 dnes rozhodly.

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „Gratuluji kolegovi a družstvu k vítezství. Osobně bych si přál, abych mohl mít také takové starosti a stále mít mnoho zkušených hráček v týmu. Ukázalo se to hlavně v první čtvrtině. Potřebujeme ještě mnoho času na to, abychom v zápase zrealizovali to, co si před zápasem povíme. Protože v prvním poločase jsme hráli velmi naivně a nedokázali jsme čelit kvalitě, kterou soupeř přivezl v základní sestavě. Následující čtvrtiny byly už opticky vyrovnané, ale soupeř prostřídal a dostaly prostor hráčky z lavičky. Takže kvalita šla trochu dolů, ale ten obrovský náskok získaný v první čtvrtině stačil na to, aby soupeř bezpečně vyhrál.“

Trutnov si poradil s oslabenou U19 Chance

Pouze sedm hráček strakonického U19 Chance se postavilo favorizovanému Trutnovu a utkání podle toho i dopadlo. Severočešky hladce zvítězily 107:51 a připsaly si třetí výhru v sezoně. Hostující hráčky ani jednou nevedly, už v první čtvrtině ztrácely dvouciferným rozdílem a s rostoucí únavou klesal jejich odpor. Nakonec náskok narostl až na šestapadesát bodů. Hvězdou zápasu byla s 28 body domácí Shawnte Goffová, v dresu hostí, za které odehrály dvě hráčky maximální počet minut, se prosadila se 17 body Kristýna Tomšovicová.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Gratuluji Trutnovu k vítězství. Dokud jsme měli síly, tak jsme se snažili držet krok s domácím týmem, který samozřejmě disponuje kvalitnějším i početně vyspělejším kádrem. Ve druhém poločase nám už docházely síly a bylo jen otázkou času, kdy nás soupeř rozstřílí a skóre bude takové. Měli jsme veliké problémy se sestavou, zápas jsme odehráli v sedmi, chyběly nám naše klíčové hráčky Tereza Šípová a Alena Jeništová. Nicméně musím smeknout před svým týmem, protože i za velmi nepříznivého stavu bojoval až do úplného konce a za to hráčkám děkuji.“

Petr Kapitulčin (trenér Loko Trutnov): „Jsme samozřejmě spokojeni s vítězstvím i s nastříleným počtem bodů. Potěšilo mě také množství velice pohledných akcí či některé ligové osobní rekordy mladých hráček. Je ale potřeba vidět také velké oslabení na straně soupeře, který i ve výrazně omezeném počtu bojoval po celý zápas a předvedl na své možnosti solidní výkon. Naše hra i přes vysoký rozdíl ve skóre nebyla ideální po celý zápas a do příštího utkání s posílenou Ostravou máme na čem pracovat.“

Vaughn rozstřílela Slovanku

Nejvyrovnanější utkání celého kola se odehrálo v Mladé Boleslavi, kde Nymburk vyhrál až po boji nad Slovankou 78:69. Zápas probíhal jako na houpačce. Nymburk v úvodu držel mírný náskok, ale o ten přišel a v druhé desetiminutovce měly více ze hry domácí hráčky. Na přelomu obou poločasů se ale znovu zlepšil Nymburk a vybojoval si dokonce dvouciferný náskok. Slovanka se nevzdala a v polovině poslední desetiminutovky šla do vedení, jenže závěr patřil znovu Nymburku a ten ti také odváží výhru. Vítězky znovu držela nejlepší ligová střelkyně Krystal Vaughnová, která nasázela Slovance 30 bodů, domácí měly dvě třináctibodové střelkyně Motyčákovou a Middletonovou.