KP Brno poprvé ve finále! A bude derby!

26.02.2017 - red
počet přečtení: 1176
vytvořeno 26.02.2017, upraveno 26.02.2017

ECHO SEMIFINÁLE NILFISK FINAL 4 Až nečekaně jasnou záležitostí byl od úvodních minut první semifinálový duel Nilfisk FINAL 4 Českého poháru žen, který se stal kořistí KP Brno, jež tak bude vůbec poprvé hrát titulový duel v domácím poháru. Brněnský tým skolil pražskou Slavii 101-77, veden hned pěti dvojcifernými skórerkami – 22 bodů zajistila Madden, 18 se 7 asistencemi, 6 doskoky a 4 zisky všeplatná Solopova, dalších 18 bodů přidala Sládková, 14 Moussa a 11 se 6 asistencemi Remenárová.

S jedinou trojkou za 26 minut končila zápas top skórerka týmu v lize Pecková, jež však udala zápasu tón hned v určující první čtvrtině (29-20), kde se KP Pražankám (bez Sedláčkové) poprvé odpoutal na vyšší rozdíl.  Vicemistryně světa z roku 2010 se sice v této desítce neprosadila ani jedním bodem, když Slavia na ni aplikovala defenzivní strategii „box and one“, kdy tým bránil v zóně a jen ji osobně, zato všude jinde byla v prvních minutách vidět na hlavní scéně.

Hned na začátku zblokovala ústřední hvězdu soupeře Krystal Vaughn, ta se proti ní poté dvakrát dopustila kroků, Pecková navíc odebírala slávistkám míče i díky dobrému odhadu situací, a i když to považuje za svou slabinu, důrazně dokázala odstavovat na doskoku a ještě rozjížděla rychlé protiútoky.

Její tým navíc od startu sázel trojky na požádání, už za první čtvrtinu měl na kontě 4 a za poločas 6 z 13 pokusů, což ostře kontrastovalo s bilancí 2/0 soupeřek. Ty navíc proti agresivní obraně za prvních 20 minut poztrácely 11 míčů a Vaugn se na každý ze svých 12 poločasových bodů hodně nadřela.

V půli KP vedl 53-41, tažen 15 body z druhé vlny nastupující pivotky Madden, a protože ze svého nasazení, navíc neustále uklidňován zkušenou Solopovou, tým neslevil ani ve druhé půli, po její velkou část už si společně s početným zástupem svých skalních fanoušků mohl užívat historický postup do premiérového pohárového finále.

Vítězky těžily z obří trojkové převahy (24/11 – 10/1), lepší byly i na doskoku a 42 bodů vytěžily ze své lavičky. Za Slavii 24 bodů doručila Vaughn, 20 Pudláková a 15 Jakšič.

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Doufal jsem, že průběh bude takovýhle. Dobře jsme se připravili, holky do toho šly natvrdo. Myslím, že jsme podali velmi dobrý výkon. Tomu odpovídá i výsledek a zaslouženě jsme vyhráli. Letos máme střelce. Všechny hráčky jsou schopné střílet i zvenku a obrana pak nemá kam skočit. Z toho vznikají volné střely zvenku. Atmosféra tady je nádherná. Doufám, že holky zítra na finále najdou sílu. Musíme se na to hodně dobře připravit, jako na dnešní zápas. Vždycky když se hraje před bouřlivým prostředím, a zvlášť domácím, tak nám to hodně pomůže. Dneska to bylo znát.“

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Chybějící zkušenosti mohly bezpochyby hrát roli. Nicméně KP Brno v současné formě je druhý nejlepší tým po USK Praha. Nepotýká se se zraněními a hraje neustále v kompletní sestavě. To je hrozně znát. Pokud se chceme měřit s KP, musíme být všichni. Nám chybí Tereza Sedláčková jako jediné vysoké křídlo. To ale neomlouvá fakt, že jsme dneska hrozně bránili. Hráli jsme v podstatě venku a dali skoro 80 bodů, což by mělo být fajn. Pokud ale dostanete v ženském basketu 100 bodů, tak se v zápase nemáte o čem bavit. Brňanky měly střelecký den. Jediná hráčka, která se neprosadila, byla Tereza Pecková, což je jediné pozitivum. Nicméně ostatní, i ty, co většinou skórují méně, daly hodně bodů, včetně spousty trojek. Klíčovým faktorem v prvním poločase byl individuální výkon Madden, která si vzala míč a dala nám deset bodů v řadě. Ve druhém poločase jsme si řekli, že do toho zkusíme šlápnout. KP ale pokračoval v bezchybné hře v útoku, neměl hluchou pasáž a s průměrem 25 bodů za čtvrtinu dotáhl zápas do vítězného konce.“

Handicap dotvořil brněnské finále

Česká sestava brněnského Handicapu musí po druhém semifinále blahořečit své jediné cizince, slovenské pivotce Regině Palušné, že se na pohárový vrchol dala po zdravotní odstávce do kupy. 192 vysoká věž vysázela v rozhodné třetí čtvrtině (28-14) 14 ze svých 22 bodů a zpod koše rozvrátila defenzivu Trutnova, který od konce třetí periody výrazně začal ztrácet dech. Nakonec padl 86-59 a brněnskou Rosničku tak v pondělním finále od 18:30 čeká velké městské derby.

Favorizovaný domácí Handicap se však musel více než poločas strachovat o čtvrtý postup do finále za pět let. Lokomotiva se svými věrnými v zádech aplikovala po většinu zápasu zónovou obranu, a když přidala ostrostřelbu z dálky (celkem 8 trojek) a zároveň těžila z řady podkošových minel domácích, mohla se těšit s místy téměř desetibodového polštáře.

Už v první části dala z rozehry 7 bodů ligová top skórerka Trutnova Hindráková, který však za zbytek utkání přidala už jen jeden jediný. Navíc už po 13 minutách měla 3 fauly, v čemž ji v tutéž dobu napodobila i další důležitá opora Bouman.

Handicap navzdory soupeřově zóně do půle (4/0) a vlastně v celém zápase (9/3) odmítal odpalovat trojky a v klíčové třetí čtvrtině se mu to při umném nacházení Palušné i využívání útočných doskoků více než vyplatilo. Brňanky otočily zejména díky 10 bodům Palušné v řadě během tři a půl minuty z 40-44 na 55-46 a pak už se neohlížely zpět.

Druhou půli ovládly 52-22 a celkově v zápase dominovaly především zpod koše (46-10). Vedle Palušné se bodově činily i Hausknechtová (19), Švrdlíková (15) a Křivánková (11), 176 vysoká rozehrávačka Sedláková k 5 bodům přihodila 11 doskoků, 7 asistencí i agresivní obranu na Hindrákovou.

Trutnov, jejž zradily dvojky (41/10), výrazněji držely jen Vacková (15) a Prokešová (11).

Viktor Pruša (kouč BK Handicap Brno): „Přiznám se, že jsem byl ze začátku dost nervózní. Na Trutnov jsme byli připraveni, ale nevycházely nám některé taktické varianty. Cítil jsem, že jsme ze zápasu zbytečně nervózní a že v některých chvílích možná zbytečně moc chceme. Změnili jsme z pohledu taktického plánu situace v obraně. To nám začalo vycházet a soupeř s tím měl problém. V útoku nám konečně vyšla souhra dlouhých. Ze zóny jsme měli respekt, ale dlouhé zapracovaly a vlastně pak celý tým vůlí a chutí zápas urval. Bude to náročné finále. Favorit je jasný. Nejen podle ligové tabulky, ale i podle toho, co předvedl dnes KP v semifinále. Uvidíme, kolik nám zbylo sil. Hráli jsme trochu v užší rotaci, ale  nemáme co ztratit. Jsme doma a budeme se o to chtít porvat.“

Petr Kapitulčin (kouč BK Lokomotiva Brno): „Byli jsme na soupeře dobře připraveni. Bylo vidět, že je v domácím prostředí nervózní a toho jsme chtěli využít. Ještě ve 13. minutě jsme vedli o deset bodů.  Byli jsme připraveni na jeho presingovou obranu, která je vždy na hranici faulu. V prvních 12 minutách to fauly byly, pak už ne. Myslím, že jsme v zónové obraně hráli dobře. Pak přišel problém, že během 12 minut házel soupeř deset trestných hodů, odešly nám na lavičku se třetím faulem Hindráková a Bouman. Brno nervozitu trestnými hody zlomilo, hlavně pak Palušná... Ve chvíli, kdy na lavičce byla Bouman, mi na pivota zbyly dvě sedmnáctileté hráčky a s nimi si poradila. Jedna věc je fyzická únava, druhá psychická. Snažili jsme se holky namotivovat, že mohou vyhrát. My se Žabinami můžeme z deseti zápasů vyhrát možná dva, možná jeden zápas. Dneska se to nepovedlo. Mohlo se to povést za určité konstalace, ale my jsme tomu věřili. O to je zklamání větší a musíme ho teď z hlavy dostat. Pro většinu holek je to první taková akce v životě. Hlavní je dostat teď únavu z hlav. Ta byla vidět už ke konci, kdy bylo jasné, že zápas nevyhrajeme. Hrály dorostenky, už tam jsme začali přemýšlet nad dalším zápasem. Je to teď jen o hlavách, jestli to zítra ustojíme, nebo ne.“