Eurovelikáni na rozlučce dvou lvů!

21.06.2019 - red
počet přečtení: 944
vytvořeno 21.06.2019, upraveno 21.06.2019

VELKÁ EXHIBICE V PARDUBICÍCH Je tu duel týmů dvou velkých postav českého basketbalu – druhého tuzemce v NBA Jiřího Welsche a vítěze Euroligy Luboše Bartoně, kteří už nyní tlačí českou basketbalovou káru dál z úplně jiných než hráčských pozic. Oba se přesto ještě jednou a naposledy objeví ve velmi aktivních rolích na palubovce a především – v dresu. Už v sobotu od 16 hodin (záznam odvysílá od 18 hodin ČT Sport) tak v pardubické aréně vypukne „Poslední souboj“ mezi TEAMEM WELSCH a TEAMEM BARTOŇ. Oficiální rozlučka obou nedávných reprezentačních opor bude napěchovaná současnými i bývalými hvězdami evropského podkošového světa, fanoušky navíc do dění zatáhne bohatý doprovodný program, který odstartuje už od 13 hodin před arénou, včetně vystavení zbrusu nové trofeje pro mistry světa. V rámci charity se pomůže i Magdaléně a Jaroslavovi a na závěr programu v hale se uskuteční i hráčská autogramiáda.

Jiří Welsch, aktuálně jako šéf chlapeckých složek na České basketbalové federaci nadřízený trenéra lvů U18 Luboše Bartoně, se na oficiální rozlučku s kariérou, kterou na profi úrovni uzavřel už loni, chystal celou letošní sezonu v pražském přeboru. A basktebalové boty tak definitivně pověsí na hřebík až po sobotní exhibici.

„Pak už jako aktivní hráč nikdy pokračovat nebudu,“ předsevzal si.

1726ODJ.jpg

Od konce sezony 2017/18, v níž v dresu Pardubic završil bronzem svou úctyhodnou kariéru, měl prý jen jednou „slabý moment“, kdy svého „sbohem“ zalitoval. „Bylo to loni v září, kdy jsem seděl na zápase kvalifikace MS proti Rusku a zažíval v pardubické aréně tu atmosféru. Viděl jsem vítězství, to, jak se kluci dostali na dosah obrovskému snu, a v ten moment mě zamrzelo, že už toho nejsem součástí,“ přiznává Welsch, jehož rozlučka proběhne právě v Pardubicích, kde do světa velkého basketbalu jako teenager vstupoval.

Ač loučení skrze velkou show nikdy neměl v plánu, o to víc se od loňského vzniku nápadu na akci těší. „Není to ale jen o nás s Lubošem, jako spíš o našich kamarádech, kteří s námi přijedou hrát, o fanoušcích, kteří nás podporovali, a o českém basketbalu, který teď prožívá skvělé období.“

Sám prý nikdy nebyl hráčem na exhibice, ale do té své se hodlá položit naplno. Už proto, že soupeř Bartoň od začáku vše hecuje. „Loni jsem se zúčastnil jedné rozlučky ve Slovinsku, která skončila remízou. Ta byla předem domluvená. My nic takového neplánujeme. Myslím, že si půjdeme víc po krku a samozřejmě bych se rád loučil vítězstvím,“ předesílá Welsch.
 


O sestavě svého týmu měl jasno už v říjnu. „A nikdo z těch nominovaných lidí mi neodmítnul. Toho si obrovsky cením. Je to dané i tím, že jedním z kritérií u oslovených lidí nebylo jen to, zda jsou dobří basketbalisté, ale musel to být někdo, ke komu jsem si vytvořil dobrý vztah. Kluky, které jsme oslovil, byli nadšení. Ani u jednoho jsem nevnímal jakékoli zaváhání. Až Gérman Gabriel, což je asi nejméně známé jméno, ale pro mě osobně obrovská osobnost, se teď musel kvůli miminku omluvit, i když se k nám i se ženou ohromně těšil. Oba mě stále bombardují zprávami, jak je to mrzí. Mým cílem bylo přivést sem i někoho z Ameriky, to ale samozřejmě bylo logistiky náročnější,“ podotkl Welsch, který v detailech popsal svou snahu pozvat hvězdné trio ex-spoluhráčů Toni Kukoč (v Milwaukee), Steve Nash (léto v Dallasu) a Paul Pierce (v Bostonu).

„Toni mi v listopadu účast přislíbil, ale bohužel v únoru odřekl. Musím přiznat, že to mě zamrzelo. Byl to hráč, který mě v životě hodně ovlivnil. Se Stevem Nashem se mi dlouho nedařilo spojit. Asi až dva měsíce zpátky jsme si vyměnili pár zpráv. Několik telefonátů jsme se pak míjeli, a když jsem se rozhodl mu sepsat, proč bych ho chtěl pozvat do Česka, tak tam konverzace ustrnula. Přes společného agenta v Americe se mi podařilo nakontaktovat i Paula Pierce, ale nakonec se z toho žádná konverzace nevyvinula. Chápu ale, že tihle kluci jsou extrémně vytížení.“

Už jako „civil“ musí nyní Jiří Welsch „podepsat“ to, co nikdy nemyslel, že by sám řekl – okřídlené doporučení vrcholovým sportovcům „hraj, dokud můžeš“. „Já se se sportem loučil z jasného důvodu – už jsem v něm neviděl stejnou výzvu jako dřív. Hledal jsem nové impulzy do života, což se zatím splňuje. Občas mi ale chybí ty zápasové emoce a okamžitá zpětná vazba.“
 


Basketbalový činovník Welsch také teď intenzivněji sleduje novou kariéru svého kolegy Bartoně, mimo jiné už rok i kouče kadetů slavné Barcelony. „Luboš vždycky miloval basket a na hřiště zkrátka patří. Myslím, že ještě než skončil, měl jasno, že bude trénovat. Já to naopak vnímal jinak. Cítil jsem, že potřebuju pauzu od palubovky a života sportovce. To se mi splňuje. Lubošovo působení vnímám pozitivně. Během své kariéry měl možnost hrát pod nejlepšími trenéry Evropy. Je vnímavý člověk, takže měli obrovský vliv na jeho formování jako hráče a u jeho trenérské role to bude stejné. Pro český je basketbal jedině dobře, že Luboš trénuje.“

Sám Bartoň ke svému „životu po životě doplnil“: „Měl jsem jasno, že hned po konci kariéry chci dělat trenéřinu, dát do toho maximum a během tří let zjistit, jestli mě to baví, a chci s tím pokračovat, nebo se dám na něco jiného. Jirka měl k manažeřině blíž. Začal nedávno. Myslím, že ho to vtáhlo a vidí basket taky z jiného pohledu.“

Součástí sobotní akce bude i společná charita České basketbalové federace a Konta Bariéry pro Magdalenu z Pardubicka a Jaroslava z Českolipska, tedy z regionů, odkud pocházejí Jiří Welsch a Luboš Bartoň. Zapojit se mohou i všichni fanoušci, a to zasíláním DMS ve tvaru DMS BEZFAULU 30 na číslo 87777.

Fanoušci v hale navíc budou mít příležitost během zápasu dražit boty, ve kterých Bartoň s Welschem odehrají „Poslední souboj“ a podepíšou je všichni hráči obou týmů.

SESTAVA TEAMU WELSCH
(kouč Pavel Welsch, otec a
první trenér Jiřího Welsche)

Tornike Shengelia (reprezentant Gruzie a hráč Vitorie, bývalý hráč NBA, vítěz Eurocupu 2010 s Valencií, Nejlepší pětka Euroligy i ACB 2018 s Vitorií)
 


Carlos Jimenez (kapitán mistrů světa 2006, stříbro na OH 2008, stříbro z ME 1999, 2003 a 2007 a bronz z ME 2001 – vše se Španělskem, Nejlepší pětka ACB 2005 a 2006 s Estudiantes Madrid, nyní sportovní ředitel Malagy)

Berni Rodriguez (mistr světa 2006, stříbro na OH 2008, stříbro na ME 2007 se Španělskem, vítěz Koračova poháru 2001, vítěz ACB 2006 s Malagou, jež už dokonce slavnostně vyřadila jeho dres s číslem 5)
 


Boniface N’Dong (vicemistr Afriky 2005 se Senegalem, vítěz Euroligy 2010, vítěz ACB 2011 a 2012 s Barcelonou, vítěz turecké ligy 2013 s Galatasarayem)

Bostjan Nachbar (bývalý reprezentant Slovinska, 2002-08 335 zápasů v NBA za Houston, New Orleans a New Jersey, vítěz slovinské ligy 1998 s Olimpijí Lublaň, Nejlepší pětka Eurocupu 2009 s Dynamem Moskva, vítěz německé ligy 2013 s Bambergem, vítěz ACB 2014 s Barcelonou)

Tomáš Satoranský (hráč Washingtonu, 7. místo na ME 2015 s Českem, 4. Čech v NBA, vítěz Španělského superpoháru 2015 s Barcelonou, druhá pětka ACB 2016 s Barcelonou, trojnásobný Nejlepší hráč Česka)

Petr Benda (hráč Nymburka, bývalý český reprezentant, rekordman s 12 ligovými tituly)

Petr Czudek (kouč Opavy a asistent u reprezentace mužů, bývalý český reprezentant, osminásobný vítěz NBL)
 


Ivan Trojan (hráč BK Elán Praha, držitel 6 Českých lvů)

Petr Welsch (hráč BC Jets Praha, bývalý český reprezentant, vítěz NBL 1999 s Novým Jičínem)
 


Jiří Zídek Jr. (první Čech v NBA se 135 zápasy za Charlotte, Denver a Seattle, první český vítěz NCAA (1995 s UCLA), první český vítěz Euroligy (1999 se Žalgirisem Kaunas), první basketbalista dějin a jediný Evropan, který vyhrál NCAA i Euroligu, vítěz NEBL 1999 s Žalgirisem, vítěz německé ligy 2002 s Berlínem, dvojnásobný vítěz NBL s Nymburkem, bývalý český reprezentant, nyní komentátor Euroleague TV)

Martin Ides (bývalý český reprezentant a hráč Euroligy)

SESTAVA TEAMU BARTOŇ
(kouč Zdeněk Hummel,
bývalý trenér reprezentace)

Jaka Lakovič (bývalý reprezentant Slovinska, vítěz Euroligy 2010 s Barcelonou, dvojnásobný MVP finále řecké ligy, MVP řecké ligy 2005, druhá pětka Euroligy 2005, nyní trenér bundesligového Ulmu)
 

Maurice Whitfield (bývalý český reprezentant, trojnásobný vítěz NBL s Nymburkem)

Erazem Lorbek (bývalý reprezentant Slovinska, vítěz Euroligy 2010 s Barcelonou, Vycházející hvězda Euroligy 2005, Nejlepší pětka Euroligy 2012, dvakrát druhá pětka Euroligy, MVP finále ACB 2012 s Barcelonou, dvakrát Nejlepší pětka ACB s Barcelonou)
 

Jakub Kudláček (bývalý český reprezentant, vítěz NBL 2014 s Nymburkem, šest sezon působil v Itálii, nyní šéf mezinárodního skautingu Charlotte Hornets)

Jakub Houška (bývalý český reprezentant, trojnásobný vicemistr NBL s Děčínem, nyní asistentem kouče v Děčíně)

Petr Janouch (bývalý reprezentant Československa, dvakrát vicemistr československé ligy, stříbro a dva bronzy v NBL, nyní televizní komentátor mimo jiné NBA na Nova Sportu)

Petr Treml (bývalý československý a český reprezentant, pětkrát vítěz NBL s USK Praha, dlouholetý trenér v mládežnické i dospělé kategorii, kouč vicemistrů Evropy kadetů 2011)

Nils Mittmann (bývalý hráč Braunschwiegu, Ulmu, Würzburgu, Ludwigsburgu a Tübingenu)

Pavel Pumprla (hráč Nymburka, 7. místo s Českem na ME 2015, šestinásobný vítěz NBL s Nymburkem, šéf České basketbalové hráčské asociace)
 

Filip Jícha (bývalý reprezentant v házené, Nejlepší házenkář světa 2010, vítěz Ligy mistrů 2010 a 2012 a šestinásobný vítěz bundesligy s Kielem, vítěz Poháru EHF s Lemgem, 10. místo na MS 2005, 8. místo na ME 2010)