Druhá v řadě SBŠ a překvapení na Slavii

28.01.2019 - red
počet přečtení: 929
vytvořeno 28.01.2019, upraveno 28.01.2019

ECHO 16. KOLA ŽBL Hned tři celky uspěly v 16. kole ŽBL venku. Mistrovský USK Praha dobyl Nymburk (59-105), Trutnov Strakonice (75-86) a Ostrava Teamstore Brno (66-85), což vyznačilo její druhou výhru v řadě. Překvapení se zrodilo na pražské Slavii, kde domácí celek přehrál Hradecké lvice 94-85. A Žabiny doma podle předpokladů nedaly šanci Slovance (73-50), což je posunulo už na třetí příčku v tabulce s bilancí 10-4.

Slavia zaskočila Hradec!

Basketbalistky Slavie Praha to na Hradec Králové umí. Lvice před tímto utkáním zvítězily osmkrát z posledních devíti duelů, se Slavií však padly už podruhé v sezoně, tentokrát 94-85, a proti trápícímu se soupeři nečekaně přišly o velmi dobrou sérii zápasů.

Východočešky do zápasu skvěle vstoupily, vstřelily prvních šest bodů utkání a v průběhu první čtvrtiny několikrát vedly právě šestibodovým rozdílem. Slávistky se ale postupně chytily a do konce prvního období se dostaly do těsného vedení. Většina druhé čtvrtiny pak probíhala velmi vyrovnaně, posledních 145 sekund první půle ale ovládly Pražanky poměrem 10-2 a získaly sebevědomí. Slavia ve výborném výkonu pokračovala i nadále a v jednu chvíli vedla až o osmnáct bodů, Hradec se ale nevzdal a v průběhu poslední čtvrtiny už byl rozdíl jen pětibodový. Po koši s faulem hostující Likhtarovich to bylo jen o čtyři body, dál to ale nešlo a závěr pohlídala za Slavii Michaela Vondráčková. Slavii střelecky vedla s 26 body Barbora Jindrová, Cherise Beynon přidala 22 bodů, Hradec táhly jedenadvacetibodové Tatsiana Likhtarovich a Klára Marečková.

Žabiny bez problémů

Basketbalistky brněnských Žabin na domácí palubovce porazily mladoboleslavskou Slovanku 73-50 a díky vítězství v se vyšplhaly na 3. místo v průběžném pořadí základní části.

Po vyrovnané první čtvrtině se Brňanky soupeři odtrhly ve druhé desetiminutovce, kterou vyhrály 25-16 a dostaly se do dvouciferného náskoku. V bodově skoupé třetí desetiminutovce se Slovanka udržela na kontakt, pak se ale Žabiny znovu chytily a v závěru na hřišti dominovaly.

Bodově se v brněnském dresu nejvíce prosadilo zahraniční trio v čele s pivotkou Justinou Matuzonyté (19 bodů), 17 bodů přidala Nikola Dudášová a 9 body a 11 doskoky opět útočila na double-double Marques Webb. Stejný počet bodů zapsala i nejlepší střelkyně prvního vzájemného utkání se Slovankou Natálie Stoupalová.

Jakub Gazda (asistent BK Žabiny Brno): „My máme problém dominovat v utkáních s papírově slabšími soupeřkami, o to víc se Slovankou, se kterou jsme už asi tři roky nedokázali odehrát dobré utkání.“

Kateřina Novotná (trenérka Slovanka MB): „S výsledkem samozřejmě spokojená být nemůžu, když to skončilo 23 bodů, ale s výkonem svých hráček jsem celkem spokojená. Myslím, že rozdíl v tabulce je velký a my jsme se s tím poprali docela dobře. Brno je na tom kondičně velmi dobře, ale i tak jsem je v osmi hráčkách dokázali uběhat. Byly lepší pod košem, my jsme nedokázali ubránit jejich pivotky.“

Nikola Dudášová (křídlo BK Žabiny Brno): „My jsme měli být favoritem tohoto zápasu, což se nám na hřišti nepodařilo potvrdit. Měli jsme dominovat v útoku i v obraně, ale vlastními chybami jsme se dostávali do těžkých situací.

USK si spravil náladu

Hráčky USK si napravily náladu po dalším nevydařeném duelu v Eurolize a venku přehrály Nymburk hladce 59-105. Pražanky se snažily těžit především z rychlých protiútoků a z nájezdů do podkošového prostoru. Na útočné polovině byly velmi aktivní, a už ve 4. minutě nasbíraly domácí hráčky 5 týmových faulů, a každý další faul už hráčky USK Praha trestaly z trestných hodů. V páté minutě tak hráčky USK odskočily na 5-18 a domácí trenér zareagoval oddechovým časem.

Ve druhé čtvrtině zlepšil Nymburk obranu, a dostávaly naopak do potíží hráčky USK. V útoku se jim dařilo střelecky a dvě minuty do konce poločasu vedly ve čtvrtině 22-16. Ani to však nevedlo k výraznému snížení rozdílu ve skore.

V útoku hráček USK Praha byla vidět v prvních 4 minutách druhé půle především dvojice Thomas s Kateřinou Elhotovou, které daly prvních 13 bodů třetí čtvrtiny. Pražanky pokračovaly v dobré obraně, po které pak předváděly pěkné útočné akce a do poslední čtvrtiny tak nastupovaly s 35bodovým náskokem, takže závěr zápasu probíhal v klidu. Střelkyní zápasu byla Alyssa Thomas s 20 body a 9 doskoky, patnáct bodů přidala Kateřina Elhotová. Jedinou dvoucifernou střelkyní Nymburka byla s 12 body Chloe Wells. USK ani nepotřeboval novou americkou posilu pod koš Isabelle Harrison, které nedorazily včas zavazadla.

Kateřina Elhotová (křídlo ZVVZ USK Praha): „Hrály jsme bojovně, myslím, že nám to šlo dobře, jen ve druhé čtvrtině jsme trochu polevily. Více jsme vystřídaly a nehrály jsme úplně koncentrovaně. Ve druhém poločase už jsme se vrátily koncentrované a udělaly jsme si velký náskok. Zahrály si všechny hráčky a za to jsem ráda.“

Natálie Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Po návratu z Bourges a náročné cestě jsem očekávala, že to bude ještě kostrbatější utkání, než bylo. Zápas byl docela v pohodě. Nespokojená jsem byla na začátku druhé čtvrtiny. Vyhrávaly jsme o dvacet bodů, střídající hráčky nehrály, jak jsem si představovala. Jsem ráda, že se v české lize mohou zapojit do utkání všechny hráčky a přibližovat se výkonnostně k jádru našeho týmu, abychom mohli i v Eurolize používat více hráček. Mrzí nás, že nemohla ještě nastoupit nová posila Isabelle Harrison, ale důvod je možná jiný, než by kdokoliv čekal. Stihli jsme pro ní připravit dres, vyřídit licenci, ale ztratila se zavazadla při jejím letu do Prahy. Snad by je měla mít dnes k dispozici.“

Nikolina Delič (power forwardka BS DSK Basketball Nymburk KV): „Byla to pro mě osobně a asi i pro všechny hráčky velká zkušenost hrát proti euroligovému týmu. Myslím si ale, že jsme mohly hrát lépe. Měly jsme hodně ztrát, a to byla naše největší překážka k vyrovnanějšímu průběhu zápasu.“

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Basketball Nymburk KV): „Část první čtvrtiny nebyla z naší strany špatná. Napadali jsme soupeře po celém hřišti a USK z toho mělo i nějaké ztráty. Vypadalo to chvíli i na docela zajímavý zápas. Ve druhé polovině jsme začali zbytečně střílet, vymýšlet akce, ze kterých měla být už první přihrávka finální, a z toho vyplynuly ztráty. Celkem jsme ztratili šestadvacetkrát míč a zrovna USK je ten tým, který dokáže každou ztrátu potrestat. Brzy po změně stran bylo jasno. Líbil se mi dnes výkon hráček Delič a Bittar.“

Ostrava podruhé za sebou

Teprve třetí výhru v sezoně, ale druhou v řadě získaly basketbalistky Ostravy, které zvítězily po domácím skolení Slavie i na palubovce kolegyň ze spodních pater tabulky Teamstore Brno, kde zvítězily 66-85. Výhra se však nerodila lehko, hlavně v prvním poločase, kdy se skóre několikrát převracelo ze strany na stranu a mírné vedení si Ostrava získala až v úplném závěru druhé čtvrtiny. To však jako by je nastartovalo a závěr poločasu se ukázal být zlomem mezi oběma týmy. Pak už byla Ostrava jasně lepší a cennou třetí výhru v ročníku si kontrolovala. K té pomohla výrazně Američanka Chelsea Waters 23 body a 13 doskoky, čtrnáct bodů doručila Acheil Tac, jedenáct bodů a deset doskoků Sarah Saba. Střeleckou hvězdou Brna byla Tereza Zítková s 21 body, na sedmnáct bodů se dostala Karolína Jandová.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Zápas byl velmi bojovný, holky se dokázaly vypořádat i s novými posilami v tymu Ostravy, bohužel v závěru už nám docházely síly, ale i tak holky předvedly hezký výkon. Ostrava hrála velmi dobrý basket, jen je smutné, že v honbě za výsledky nedá prostor velmi šikovným mladým hráčkám. Myslím si, že hráčky jako je Smutná, Muntágová, Pavlicová nebo Busková, by si proti poslednímu týmu zasloužily hrát aspoň 10 minut.“

Rostislav Měch (trenér SBŠ Ostrava): „Přijeli jsme sem dnes vyhrát, což se povedlo. Rozhodl podle mě začátek druhého poločasu, který jsme měli hodně dobrý hlavně Chelsea Waters se dařilo. Taktika do druhého poločasu byla zjednodušit hru a hrát více protiútoků a hlavně nepustit domácí k trojkovým střelám.“

Trutnov se musel snažit

Až nečekaně těžko se rodila osmá výhra v sezoně Trutnova, pro kterou si Východočešky dojely do Strakonic na palubovku U19 Chance, kde zvítězily poměrem 75-86. Trutnov měl skvělý start a rychle si získal až dvanáctibodový náskok. Ten však do poločasu zvládl domácí celek prakticky kompletně zlikvidovat a náporem ve třetí čtvrtině si naopak Strakonice vybojovaly desetibodové vedení, které svítilo na tabuli ještě sedm a půl minuty před koncem. Pak se však ofenziva domácích na tři minuty zasekla a Trutnov předvedl sérii 14 bodů v řadě, kterou otočil skóre ve svůj prospěch. Nápor hostů pokračoval, celkově nasázely hráčky Trutnova za poslední čtvrtinu 29 bodů a výhru si musely opravdu zasloužit. K té jim nejvíce pomohla 24 body Michaela Potočková, na sedmnácti bodech se shodly Brittany Carter a Anna Rylichová. Domácí celek hrající jen v šesti hráčkách vedla 25 body Anna Rosecká, 20 bodů a 13 doskoků přidala Tereza Halátková.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „I přes prohru musím smeknout a pochválit šest našich statečných hráček, které předvedly místy až heroický výkon. Vstup do utkání z naší strany nebyl povedený. Prohrávali jsme rychle o deset bodů. V průběhu druhé čtvrtiny se hra výrazně vyrovnala a do šaten se šlo rozdílem čtyřbodového manka. Ve třetí čtvrtině zavelely naše hráčky k obratu a dokázali jsme v průběhu vést až o deset bodů. Přesto to nestačilo a v poslední čtvrtině nám vlivem úzkého kádru docházely síly. A hráčka s číslem 16 úspěšnými tříbodovými pokusy zvedla Trutnov k velkému obratu. Myslím, že dnes se nemáme za co stydět a mám pocit, že jsme morálními vítězi my.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Domácí tým si zaslouží za obětavý a bojovný výkon absolutorium. My jsme sice začali relativně koncentrovaně, vybudovali si 10 bodový náskok, ale pak jsme se úplně vytratili. V obraně nám nefungovalo absolutně nic, hořeli jsme na doskoku, domácí hráčky se postupně dostávaly do pohody a i v 6 hráčkách dnes sahaly na vítězství. Přesně se nám ukázalo, jak je v sportu důležité udržet si koncentraci a za žádných okolností nic nepodcenit i proti výrazně oslabenému soupeři. Doufám, že to bude pro nás dostatečné poučení do budoucna.“