Dramata 13. kola pro Slavii a Žabiny

18.12.2017 - red
počet přečtení: 1330
vytvořeno 18.12.2017, upraveno 18.12.2017

ECHO 13. KOLA ŽBL Ve 13. dějství ŽBL, posledním před vánočními svátky, se hrálo dvakrát vyrovnaně a čtyřikrát bez dramatu. V těsných bitvách loupila Slavia díky zvládnuté koncovce na KP Brno a Slovanka už potřetí v sezoně podlehla Žabinám. Hradecké lvice si hladce poradily v Trutnově, mistrovský USK v Karlových Varech a Ostrava hodně díky poslední čtvrtině rozstřílela Technic Brno. Už ve čtvrtek byl předehrán duel U19 Chance s Nymburkem, který skončil kořistí Středočešek.

U19 Chance – Nymburk 65-116

Nymburské basketbalistky potvrdily střeleckou pohodu a proti poslednímu týmu tabulky U19 Chance nastřílely podruhé za sebou stovku. Po jasném průběhu nakonec zvítězily 116-65 a upevnily si druhou příčku v tabulce. Strakonickým hráčkám se nepodařilo navázat na předchozí úspěšný zápas s Technicem Brno a od začátku jasně ztrácely. První čtvrtinu prohrály 12-33 a rozdíl ve skóre se jen zvyšoval. Nakonec vedly Středočešky až o 53 bodů a potvrdili pozici druhého celku soutěže. K jasné výhře pomohlo košem z pole a alespoň třinácti odehranými minutami všech dvanáct hráček na soupisce. Nejlepší střelkyní z nich byla s 24 body kapitánka Alena Huňková, v dresu Chance nastřílela dvacet bodů Šárka Jozová.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Nymburské basketbalistky svojí hrou potvrdily postavení v tabulce.“

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Naše vítězství bylo zasloužené, velmi rychle jsme vedli, myslím, 13-0, o vítězi pochyb nebylo. Nicméně se ukázalo, že jakmile jsme ztratili koncentraci, dokázaly nás domácí hráčky trestat střelami za tři body. I přes vysoké vítězství jsme museli udržet koncentraci po celé utkání.“

KP Brno – Slavia Praha 80-85

Slávistky vybojovaly velmi důležitou výhru, když i podruhé v této sezoně po vyrovnaném průběhu porazily KP Brno, tentokrát zvítězily v moravské metropoli poměrem 85-80. Zvláštní zápas čekal oporu Slavie Steph Maddenovou, která ještě loni hájila barvy KP. Maddenová, která je sedmou střelkyní soutěže měla prsty ve skvělém vstupu Pražanek do zápasu. Ty si hned v první čtvrtině vybojovaly dvouciferné vedení, které narostlo před poločasem až na 17 bodů. Druhá půle byla ale plná zvratů a zápas tak ani zdaleka nebyl rozhodnutý. Desetibodový poločasový náskok hostujících hráček domácí střelkyně v čele s Monikou Satoranskou rychle dorovnaly a měly šanci jít do vedení. Místo toho se ale probraly Pražanky a osm minut před koncem znovu vedly dvouciferným rozdílem. Tím však drama sobotního večera neskončilo, protože Brno předvedlo ještě jeden nápor a Remenárová trojkou tři minuty před koncem srovnala. Pak se však domácí hráčky na dvě minuty střelecky odmlčely a Slávistky si závěr pohlídaly. Hvězdou zápasu byla ex-brněnská Maddenová, která s 26 body vedla Slávii. O čtyři body méně nastřílela Bellocková a ještě přidala 15 doskoků. Výborné výkony posledních týdnů potvrdila v dresu KP patnácti body Satoranská.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Začátek nám nevyšel, byli jsme chladní, bez energie. Od druhé čtvrtiny naše hráčky přidaly na bojovnosti, nezklonily hlavy a úžasným způsobem ztrátu zlikvidovaly. Zlomit Slavii, která stála na výkonu třech Američanek, se však nepodařilo, sehrálo roli i štěstí při střelbě.“

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Velmi cenné vítězství nad zdatným soupeřem. Byli jsme na zápas dobře připraveni, měli jsme výtečný nástup. Ale Brno se vzchopilo a nastalo drama. Máme radost, že se šťastným koncem pro nás, konečně se nám podařilo vyhrát těžké utkání venku.“

Žabiny Brno – Slovanka 86-81

Žabiny už letos potřetí a podruhé ve třech dnech (včetně utkání poháru) zdolaly Slovanku, tentokrát 86-81. Slovanka se letos dvakrát proti Brnu trápila střelecky, když proti Brňankám nastřílely průměrně jen 41 bodů na utkání. Do zápasu vstoupily Středočešky špatně i tentokrát, když si nechaly nasázet za prvních deset minut 30 bodů a měly dvoucifernou ztrátu. Pak se však zlepšily a už do přestávky se jim podařilo překonat bodový průměr proti Žabinám. Když pak ovládly třetí období desetibodovým rozdílem, bylo před poslední čtvrtinou srovnáno. Poslední čtvrtina pak byla opravdovou bitvou o každý bod. Několikrát se měnilo vedení, a ještě dvě a půl minuty před koncem vedla Slovanka po koši Kingové o dva body. Pak už ale nedaly hostující hráčky ani bod a Žabiny zakončily zápas šňůrou sedmi bodů v řadě. Střelkyní zápasu byla s 23 body hostující Denisa Harapesová, v dresu vítězek byla nejlepší střelkyní se 17 body Hausknechtová.

Martin Kárník (trenér Slovanka MB): „Poměrně pečlivě jsme se připravovali a většinu zápasu jsme dokázali dodržovat pokyny, se kterými jsme sem přijeli. Těžko se mi vyrovnává jako trenérovi s poměrem faulů v první čtvrtině 7-1, to pravděpodobně celý zápas rozhodlo.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „My jsme věděli, že hrajeme o 6. pozici. Po pohárovém utkání jsme věděli, že tento zápas, přestože jsme vyhráli venku v poháru o 20 bodů, bude jiný, jako každý zápas. Slovanka hrála s Middleton, která nenastoupila v pohárovém utkání, takže jejich koncept hry se trochu změnil. My jsme do utkání naprosto skvěle vstoupili. Myslím si, že v prvním poločase jsme hráli, z pohledu útoku, strašně dobře organizovaně a předváděli jsme moc pěkný basketbal. Myslím si, že to byl jeden z nejhezčích výkonu doposavaď na útočné polovině, co jsme mohli předvést. Mrzí mě, že když jsme vedli o 18 bodů, jsme především s pár chybama v návratu do obrany a nechali jsme Slovanku lehce skórovat. Velký problém nám dnes dělaly Motyčáková a Harapesová, které velmi dobře napíchávaly obranu. Slovanka dneska střílela s procentem 44. Koncovku jsme si střašně zbytečně zdramatovali, ale jsem rád, že jsme bojovností vydřeli vítězství, které se počítá. Slovanka dnes ukázala, že Slovanka není v tabulce do počtu.“

Trutnov – Hradec Králové 52-98

Trutnovské basketbalistky nezvítězily ve východočeském derby nad Hradcem Králové od dubna 2016 a tato série pokračuje i po duelu 13. kola ŽBL. V něm Hradec zvítězil hladce 98-52 a udržely si třetí příčku v tabulce. Zápas se zlomil hned v prvním poločase, když Lvice zvítězily v první i druhé čtvrtině o patnáct bodů a získaly jasnou kontrolu nad zápasem. Nakonec vedly až o 46 bodů a v poklidu dovedly zápas do vítězného konce. Nejlepší střelkyně obou týmů nastřílely po 17 bodech. Za Trutnov se prosazovala Andrea Vacková, v dresu Lvic Kristýna Minarovičová.

Petr Kapitulčin (trenér BK Loko Trutnov): „Soupeř potvrdil svou kvalitu, naopak u nás se projevila velice úzká rotace a také zdravotní problémy nastoupivších hráček, zejména Američanek. Nyní musíme doléčit všechny šrámy a připravit se na klíčové zápasy v lednu a únoru.“

Miroslav Volejník (asistent Sokol NILFISK Hradec Králové): „S výkonem jsme spokojeni. Sice se na začátku objevily chyby z nesoustředěnosti, ale jinak to byl po celou dobu pohodový zápas.“

Ostrava – Technic Brno 83-47

Jedenáctou ligovou porážku za sebou si připsal Technic Brno, který nestačil na Ostravu poměrem 47-83. Ostrava sice v týdnu v poháru hladce podlehla dalšímu brněnskému týmu KP, ale do ligového duelu vstoupila naprosto jinak. Hned v úvodu se dostala do vedení a po celý první poločas udržovala nad Technicem mírný náskok. Ve třetí desetiminutovce se jim podařilo udržet soupeřky na pouhých devíti bodech a vedení se zvedlo do dvouciferných čísel, ale definitivní zlom přišel až v poslední čtvrtině, kterou SBŠ ovládlo 28-5 a udělalo ze závěru jasnou záležitost. Ostravě tradičně pomohly k výhře nejvíce zahraniční posily, Chambersová nastřílela jedenadvacet bodů a jen o bod méně přidala Thompsonová. Technic měl jen dvě dvouciferné střelkyně, a to dvanáctibodovou Gašicovou a jedenáctibodovou Stehlíkovou.

Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Začátek zápasu nebyl zas až tak strašný. Tam nám dělala problémy především hráčka číslo 1, a to že na ni pískli každý faul. V druhém poločase už nám došly síly a hledaly jsme chyby všude jinde je ne v sobě. Takže si myslím že, jsme zaslouženě prohrály o tolik, o kolik jsme prohrály.

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „Vyhráli jsme konečně i na domácí půdě. V prvním poločase jsme se dost hledali a hráli něco jiného, než jsme se dohodli. V druhém poločasu to bylo o hodně lepší. Na pomalou hru soupeře jsme reagovali rychlými protiútoky. Dařilo se skórovat z malé vzdálenosti a obrana nestíhala návrat, takže neměla šanci bránit košům. Díky tomu jsme vyhráli takovýmto vysokým rozdílem.“

Karlovy Vary – USK Praha 41-117

Karlovy Vary nastoupily do duelu s USK bez kapitánky Dany Kušlitové, a nakonec podlehly jednoznačně 41-117. Úřadující mistryně nakročily za výhrou ve druhé čtvrtině, kde rozstřílely Západočešky 38-7 a od té doby bez problému utkání kontrolovaly. Jsou tak i po třináctém kole bez porážky a nastřílely letos poosmé stovku. K výhře nejvíce přispěla Amanda Zahui, která nastřílela 34 bodů, dvacet přidala Romerová a šestnáct reprezentantka Voráčková. V dresu Lokomotivy se jediná hráčka dostala přes osm bodů, a to čtrnáctibodová Simona Sklenářová.

Roman Maleček (trenér BA Karlovy Vary): „My jsme na zápas nastupovali bez dvou hráček základní sestavy – Dany Kušlitové a Dominiky Pohunkové a i ostatní měli v týdnu zdravotní problémy, takže jsme téměř netrénovali a to se projevilo i na naší hře. V první čtvrtině jsme hráli trochu s nadšením a drželi jsme se soupeřem krok. Poté však soupeř přidal, strhnul vedení jasně na svoji stranu a skóre se už jen navyšovalo ve prospěch soupeře.“

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „Za nás dostaly příležitost v dnešním utkání mladé hráčky. Vary hrály v první čtvrtině velmi dobře, kdy s námi držely pět minut krok. Pak jsme ovšem přitlačili v obraně a získali jsme do poločasu rozhodující náskok. Ve druhém poločase se odehrával z obou stran pěkný výkon, který se doufám divákům líbil.“