Čtvrtá TOP liga Evropy a změny v kádrech

21.09.2016 - red
počet přečtení: 2623
vytvořeno 21.09.2016, upraveno 21.09.2016

21.9. PŘEDSTAVENÍ NOVÉ ŽBL A JEJÍCH TÝMŮ Sezonou bojů o reprezentační triko bude dnes startující nový ročník Ženské basketbalové ligy, na nějž téměř bezprostředně naváže červnový evropský šampionát, jejž hostí Hradec Králové a Praha. Změřit síly s evropskou špičkou před zraky domácích fanoušků, to bude velká motivace pro všechny hráčky, které na palubovky ŽBL vyběhnou. A ví to i nový guvernér Asociace ženských ligových klubů Daniel Kurucz, který zároveň vede obhájce ligového stříbra DSK Basketball Nymburk.

„Vliv mistrovství Evropy na ligu je velký. Jsme jedním z mála sportů, kde většina reprezentantek hraje v domácí lize. Budou se chtít ukázat a podávat maximální výkony. Věřím, že ligu navštíví ještě víc diváků než v minulých sezonách, protože na reprezentantky budou zvědaví,“ věří Kurucz.

„S holkami se o tom už bavíme v šatně, jsme namotivované a makáme, abychom byly připravené. Věřím, že to tak mají i ostatní hráčky s ambicí na reprezentační dres, abychom v červnu před domácím publikem ukázaly, že stále máme na to bojovat na té nejvyšší úrovni,“ potvrzuje motivaci reprezentační pivotka Ilona Burgrová, v lize hájící barvy ZVVZ USK Praha.

609NjN.jpg

Přínos Eurobasketu by ale neměl být jen po sportovní stránce. Liga pořadatelek šampionátu se chce s evropským mistrovstvím intenzivně spojovat už od prvních kol. „Doufám, že liga bude vnímána jako takové předkolo ME a bude tak mít šanci získat více finančních a marketingových prostředků. Zároveň věřím, že se o lize bude více mluvit, psát a bude víc vidět ve všech médiích,“ doufá Daniel Kurucz.

Ještě než dojde na samotnou vrcholnou akci, čekají fanoušky měsíce plné ligových bojů. Do nich se po dvou letech opět naplno zapojí celá dvanáctka startujících týmů. Obhájce titulu ZVVZ USK Praha totiž nastoupí v základní části ke všem zápasům a nebude se tak opakovat systém posledních dvou sezon, kdy odehrál pouze zápasy na hřištích soupeřů.

„Já doufám, že to bude pro hráčky a týmy hrající proti nám motivace. Věřím, že nebudou utkání předem považovat za rozhodnutá, budou se chtít ukázat v dobrém světle a vyzkoušet si herní varianty, které si v zápasech proti vyrovnaným soupeřům zkoušet nemohou. Pak to bude pozitivní,“ vidí Burgrová přínos v návratu k tradičnímu systému.

Český mistr se tradičně objeví i v Eurolize. Na hájení českých barev v evropské konkurenci ale nebude sám. Loňské překvapení v podobě čtvrtfinále Eurocupu se bude snažit zopakovat nebo dokonce vylepšit DSK Basketball Nymburk. O eurocupovou účast se bude v kvalifikaci bít také KP Brno.

610NzA.jpg

Pokud by moravský celek uspěl, opakovala by se minulá sezona s trojicí českých týmů v hlavních evropských pohárech. „Věřím, že i KP Brno postoupí do Eurocupu a budeme tak mít kromě USK v Eurolize a Nymburku v Eurocupu třetího zástupce v pohárech,“ smýšlí pozitivně o kvalifikačním dvojzápasu Brňanek s německým Kelternem Kurucz.

Také aby ne! Celá liga může z co největší účasti v Evropě těžit. „Nejen jako trenér Nymburka, ale i jako guvernér AŽLK musím říct, že z mezinárodní konfrontace se do ligy přenáší mnoho. Hráčky se setkají s tvrdším a atletičtějším basketbalem, než je průměr české ligy. Věřím, že hráčky to budou schopné přenést i do ligy,“ podotýká šéf AŽLK.

Díky velkým výsledkům z doby nedávno minulé se navíc ŽBL může vyhřívat takřka na vrcholu žebříčku evropských ligových soutěží. „Česká liga se může nyní chlubit tím, že je hodnocena jako čtvrtá nejlepší v Evropě. Koeficient pro toto hodnocení je počítán mimo jiné i z výsledků klubů. Věřím, že tři týmy v pohárech uspějí a získají tak pro ligu co nejvíc bodů do koeficientu.“

A nyní podrobněji k jednotlivým týmům. Leitmotivem uplynulého ročníku ŽBL bylo radikální omlazování řady sestav. A letos? Platí to samé. Hráčky narozené po roce 1990 už tvoří kostru většiny ligových soupisek, změnami prochází dokonce i mistrovský ZVVZ USK Praha.

344OTl.jpg

Fanoušci se už nyní musejí obejít bez řady velkých jmen - na soupiskách chybějí Hana Horáková, Veronika Vlková, Darina Johnová, Veronika Bortelová, Michaela Uhrová, Kateřina Nováková či Eva Mrhálková a načas také Kateřina Elhotová. Do zahraničí odešly Edita Šujanová, Michaela Stará, Petra Záplatová nebo Kateřina Bartoňová.

A teď už se dostáváme k sondě do všech 12 celků…

ZVVZ USK Praha (v uplynulé sezoně mistr)
Celek z pražské Královky se musí obejít bez „mladších sester“. Kádr VŠ Praha se rozpustil v dalších týmech nejvyšší soutěže. Opory euroligového giganta z minulých sezon trenérce Natálii Hejkové zůstaly, ta však dostala nové asistenty - Ivana Beneše a Pavla Kubálka. A společně mají za úkol zapracovávat juniorské reprezentantky Terezu a Veroniku Šípovy, Anetu Mainclovou, Michaelu Krejzovou a Veroniku Voráčkovou. Minimálně v úvodu bude týmu scházet nejlepší česká hráčka minulé sezony Kateřina Elhotová, kterou očekává narození potomka.

DSK Basketball Nymburk (vicemistr)
Středočešky se sehrávají nanovo - v lize však nebudou výjimkou, léto významně zamíchalo většinou kádrů. Zkušená rozehrávačka Veronika Bortelová bude podruhé maminkou, nahradit ji mají posily Kateřina Zavázalová (Hradec) s Eliškou Mircovou (VŠ Praha). Ze zahraničních tahounek zůstala jen dvoumetrová pivotka Alexandra Chomenčuk, vůdkyně z minulé sezony v čele s Jessicou Kuster a Eglé Šikšniuté mají nyní nahradit rumunské reprezentantky Sonia Ursu a Elisabeth Pavel, Ukrajinka Oksana Stepaňuk a česká matadorka Kateřina Křížová.

Lokomotiva Trutnov (3. místo)
Trutnov se vydal novým směrem. Už bez titulárního sponzora Kary se musel vzdát svých cizinek, skončily i Lenka Pazderová, Andrea Ovsíková (obě Hradec) či Michaela Vondráčková (Slavia). V Podkrkonoší vsadí na odchovankyně. Kateřina Hindráková, Andrea Vacková, Kateřina Kozumplíková či Michaela Potočková se vrátily, šanci dostane řada dorostenek. Jedinou zahraniční posilou pro staronového hlavního trenéra Petra Kapitulčina je americká pivotka Alison Bouman.

311NWV.jpg

Sokol ZVUS Hradec Králové (4. místo)
Změnami prošel i celek z Hradce, jako jeden z mála však papírově posílil. Odešly sice zkušená Kateřina Křížová s reprezentantkou Kateřinou Zavázalovou (obě Nymburk) i střelkyně Michaela Stará (řecký Niki Lefkadas), nahradit je však mají navrátilkyně Andrea Ovsíková s výtečnou doskakovačkou Lenkou Pazderovou (obě Trutnov) či Kristýna Minarovičová (Slovanka). A bude zajímavé sledovat, jak velkou roli svěří trenérka Romana Ptáčková sedmnáctileté české pivotce s beninskými kořeny Isnelle Natabou, jež přišla z BA Sparta.

KP Brno (5. místo)
Královopolanky nebudou spjaty s Valosunem, vrací se k původnímu názvu. Na soupisce už nemají zkušené střelkyně Veroniku Vlkovou a Evu Mrhálkovou, reprezentační trio Pavla Švrdlíková, Kateřina Sedláková a Beáta Adamcová zamířilo na Rosničku do Handicapu Brno, Edita Šujanová bude hrát v turecké Adaně. Po roce se do KP vrací Tereza Pecková, přispět má i podkošová dvojka Monika Satoranská - Andrea Sládková z pražského VŠ. Jako nová vůdkyně se v přípravě jevila litevská reprezentantka Marina Solopova, ta však bude v úvodu ročníku chybět kvůli zranění. Vyniknout by měly i další zahraniční posily Adina Stoiedin z Rumunska a Rím Mússa z Egypta.

BLK Slavia Praha (6. místo)
Slavii povede nový trenér Martin Stavěl, do Edenu přešel od mužů Ústí nad Labem. Záda mu coby asistent bude krýt jeho bratr Petr. Také rozehrávka je nová, odešla Kateřina Bartoňová, která bude působit v Olympiacosu Pireus. Pražanky vsadí na trutnovskou dvojku Jamie Russell a Michaela Vondráčková. Dalšími posilami jsou Tereza Sedláčková z Ostravy a Slovenka Mária Felixová z Piešťanských Čajek. Na loňskou sezonou bude chtít navázat Krystal Vaughn, jedna z osobností minulého ročníku soutěže.

BA Karlovy Vary (8. místo)
Západočešky si prošly rekonstrukcí loni, letos prožily nejstabilnější léto ze všech účastníků soutěže. Na ztráty nedošlo, kádr doplnily Tereza Matulková (naposledy prvoligový Jablonec) a Dominika Pohunková (VŠ Praha). Jak na úspěšnou debutovou sezonu naváže mladičká Julia Reisingerová?

611ZjB.jpg

Handicap Brno (9. místo)
Žabiny našly nového sponzora - Handicap. Poprvé ve třiadvacetileté historii klubu není hlavním trenérem Jan Bobrovský. Ustoupil do pozice asistenta, jeho roli převzal třicetiletý Viktor Pruša. V lepší časy na Rosničce věří trojka Kateřina Sedláková, Pavla Švrdlíková a Beáta Adamcová, která přišla z rivalského KP Brno. Pod košem má zářit slovenská reprezentantka Regina Palušná, jež pamatuje i slavné časy španělské Valencie.

Slovanka MB (10. místo)
Pražský celek hrající své duely v Mladé Boleslavi rovněž omlazoval. Ze Slavie získal Terezu Motyčákovou, z VŠ svou odchovankyni Marianu Opočenskou, která zůstala dlužna pověsti velkého talentu. A z BA Sparta přišly náctileté Patricie Gallasová, Sabina Novotná a Gabriela Voláková. Tahounkami by se měly stát americké čahounky Leah Scott a Brianna Wilson.

SBŠ Ostrava (11. místo)
Také Ostravanky musejí vsadit na zámořskou školu. Posily se jmenují Brandi Wingate a Briyona Canty, zůstala Danielle Butts. Mladý kádr složený z regionálních talentů mají vést Gabriela Burzová s Klárou Vojtíkovou, která před pár měsíci poprvé nakoukla do české reprezentace.

U19 Chance (12. místo)
Strakonický klub opustila Irena Vrančič, a tak tým do sezony vstoupí bez cizinek. Jistý je odchod talentované Veroniky Voráčkové do USK, mladá reprezentantka Michaela Gaislerová na soupisce překvapivě nechybí. Proč překvapivě? Osmnáctileté křídlo chystalo odchod do Ameriky. Body se očekávají od zkušené Jitky Musilové či mladé Jolany Krejčové.

MK Technic Brno (letošní nováček)
Třetí brněnský klub je nástupcem Handicapu Tišnov, který se stal vítězem první ligy a po odstoupení VŠ Praha získal místo v ŽBL. Po Viktoru Prušovi, jenž z Techniku zamířil do partnerského Handicapu, přebírá roli trenérky Lucie Zítková. Tým bude své zápasy hrát v hale Morenda. Tvoří ho zkušené ligistky, které už nemají velké basketbalové ambice. Ale sestoupit se jim rozhodně nechce.