Co ukázala přátelská řežba s Tunisany

10.08.2019 - red
počet přečtení: 847
vytvořeno 10.08.2019, upraveno 10.08.2019

OHLASOVÉ ECHO PŘÍPRAVY S TUNISKEM Nečistě a místy až záludně hrající Tunisané, teatrálními pohyby i nadměrnými výkřiky přihrávající fauly a věčně si stěžující na odpískané i neodpískané situace, byli velmi náročnými prvními soupeři lvů v přípravě na MS. Český tým se ale na pražské Královce vyrovnal i s těmito překážkami a i bez nastydlého Blakea Schilba zvítězil nad extrémně pomalu hrajícím účastníkem světového šampionátu 80-66, když ukázal i řadu parádních akcí na čele s čarodějným náhozem Jaromíra Bohačíka takřka z poloviny hřiště na alley-oop pro Tomáše Satoranského.

Ten se s 16 body dělil o pozici top skórera s Vojtěchem Hrubanem, který musel po ráně loktem od soupeře (podle všeho špíš náhodné) už do poločasu k šití zakrvaveného nosu. Po už zjevně neurvalém pohybu jiného soupeře ve druhé půli se totéž stalo i kapitánu Pavlu Pumprlovi, ač ten byl za tuto situaci rovněž potrestán faulem, a sudí Vyklický si pak už přivolal oba trenéry, aby je upozornil, že další podobný prohřešek bude potrestán důrazněji.

Lvi (se základem Satoranský, Bohačík, Hruban, Auda, Balvín), kteří měli do půle (47-36) pouhé dvě ztráty a také 5 trojek (po změně stran jediná další), se po většinu času zvládali vyrovnat i s dlouho prakticky nestřídajícím a neustále si stěžujícím obrem Mejrim (včetně slov jako „fucking“ a dalších), který má za sebou kromě angažmá Realu i NBA. Základní pětka soupeře přehrávala, po vystřídání sice tempo poněkud opadlo, ale ve druhém poločase už se solidně prosazovali i kombinované sestavy, v nichž rozehrávač Satoranský nejednou fungoval na křídle, a i když byl s ním ve hře i další playmaker Šiřina, místy vyvážel míče Bohačík (12 bodů a 7 asistencí). Čtvrtým dvojciferou lvů byl autor 13 bodů Auda, který se nebál ani nájezdů přes hrůzu budícího Mejriho.
 


Více než desetiminutový prostor dostal na pozici dva 19letý Krejčí, který se blýskl v první půli mazáckým nájezdem, v němž nejdřív jen naznačil přihrávku, aby až napodruhé báječně našel pod košem centra Balvína.

Lvi měli slabší doskok (27-34), ale o parník méně ztráceli (10-23) a měli tak o 18 střel z pole víc (při vyrovnaném počtu šestek). Jasnou převahou disponovali z brejků (19-4) a lepší byli i zpod koše (40-30).

„Ještě jsme byli nerozehraní, ale na první zápas to nebylo špatné. Soupeř spolu trénuje už asi dva měsíce, my ještě musíme popracovat na týmové chemii v obraně i útoku. Někdy jsme neměli hru pod kontrolou,“ popsal své první postřehy kouč Ronen Ginzburg.

47 bodů do poločasu a 80 celkově lodivoda Čechů uspokojilo, na druhé straně si je vědom, že lepší obrany na jeho tým teprve čekají. „Ještě máme před sebou spoustu práce.“

Ke dvěma sešívaným nosům svých svěřenců kormidelník podotkl: „Před zápasem jsem týmu řekl, že s Turky Tunisané prohráli jen o deset, byly tam technické chyby a podobně. Jsou to agresivní hráči a někdy už to přehánějí, ale Vojta i Pavel jsou oba v pořádku. Je fakt, že Tunisko hraje jinak něž spousta evropských týmů.“

Kouč ocenil nasazení svého týmu a v mnoha částech utkání i rychlý přechod do útoku, přesto i tam vidí stejně jako v obraně potřebu zlepšení.

K rozmluvě trenérů s rozhodčím po vyhrocených situacích utkání řekl: „Sudí nám řekl, že příští podobný exces a nečistá hra už bude potrestána vyloučením.“

Tunisané v utkání dosáhli nebývakého počtu košů s klaksonem útoků nebo v jejich poslední vteřině či dvou. „Crazy,“ adresoval tuto skutečnost trenér. „Takhle ale oni hrají. Z výsledků je to vidět. Našich 80 bodů je nejvíc, co jim teď někdo dal. Oni hrají především velmi pomalu, jsou chytří, trpěliví a takhle ke konci útoků neskórovali jen proti nám. Řekl jsem hráčům, že v posledních sekundách útoků mají neskutečnou produktivitu. Tohle se děje, když třeba nemáte individuálně skvělé hráče. Hrajete týmověji a oni hodně sdílejí míč a umějí tuhle hru.“

Úvodní výkon benjamínka Krejčího, jejž chce využívat spíš na křídelní pozici, pak Ronen Ginzburg zhodnotil takto: „Je to mladý kluk, který funguje velmi dobře v tréninku, a ještě uvidíme, jak to převede do zápasů. Věřím, že utkání od utkání se bude hodně zlepšovat. Ještě neukázal, co už momentálně umí, protože je mnohem lepší.“

VOJTĚCH HRUBAN O SVÉM ZRANĚNÍ
„Byla to víceméně nehoda. Soupeř najížděl do koše, já se mu tam postavil, on chtěl vyhodit míč na střelce, ale jak dokončil ten pohyb a trochu se rozmáchl, trefil mě loktem do nosu. To se ale stavá. Hlavní je, že nos není zlomený. A doktor odvedl při šití profesionální práci. Mohl jsem tak pokračovat ve hře, jen mě po zápase trochu bolela hlava.“

O TOM, CO ZÁPAS UKÁZAL
„Na první utkání to bylo slušné, kombinace v útoku nám fungovala. Nenechali jsme se uchodit extrémně pomalým herním stylem soupeře a běhali jsme rychle dopředu. V obraně jsme ale měli spoustu komunikačních chyb a nemuseli jsme dostat tolik bodů. První zápasy se ale musejí brát trochu s rezervou. Jistě platí, že Tunisko nepatří ke špičce, ale pořád je to účastník mistrovství světa.“

O HŘE VĚČNĚ SI STĚŽUJÍCÍHO BÝVALÉHO HRÁČE REALU A DALLASU SALAHA MEJRIHO
„Tunisani takhle hrají. Když jsme s nimi hráli před pár lety, bylo to stejné. Rozporují každé písknutí, pořád chtějí něco povídat a je důležité, aby se člověk nenechal rozhodit a hrál pořád stejně. A přestože jsme dva skončili málem s rozbitým nosem, naštěstí se nic nestalo.“

O NEBÝVALÉM POČTU TUNISKÝCH BUZZER BEATRŮ
„Oni hráli prakticky všechny útoky až do konce a jejich styl tomuhle hodně napomáhá. Když hrajete vše na zakončení ve dvacáté nebo až v poslední sekundě, tak se tam pár takových „buzzer beatrů“ najde. Nebylo to určitě tak, že my bychom bránili nějak skvěle (aby soupeř musel zakončovat nouzově až v závěru útoků), ale oni přecházeli spoustu pozic a čekali vyloženě až na ty poslední sekundy.“