Co překvapilo v základní části ŽBL?

14.03.2017 - red
počet přečtení: 1401
vytvořeno 14.03.2017, upraveno 14.03.2017

ZAJÍMAVOSTI ZÁKLADU ŽBL A HODNOCENÍ GUVERNÉRA Letošní základní část Ženské basketbalové ligy měla jako vždy jednoho neohroženého lídra – ZVVZ USK Praha, který tentokrát hrál celou základní část. Jeho převaha byla ještě výraznější než v minulé sezoně. Zápasy v průměru vyhrával o víc než 52 bodů (v minulé sezoně o 45,6). Obrana euroligového týmu nedostala ani 1000 bodů za 22 zápasů, což znamená průměr 45,4 bodu na jedno utkání.

Na druhém místě skončil Sokol ZVUS Hradec Králové (loni třetí), který si připsal stejný počet proher jako loni (5), byl však po USK druhým neproduktivnějším týmem v útoku.

KP Brno, letos třetí, poskočilo o dvě místa, když snížilo počet proher o jednu. Nejvýše postavený brněnský tým se do popředí dostal především díky úspěšnosti zápasů hraných venku. V nich má druhou nejlepší bilanci v lize s 8 výhrami z 11 zápasů!

DSK Basketball Nymburk na čtvrtém místě si pohoršil o dvě místa, ale hlavně prohrál o čtyři zápasy víc než v minulé extrémně úspěšné sezoně. Ovšem stejně jako v minulém ročníku mu zůstalo stříbro za obranu. V minulé sezoně obdržel 62,3 bodu na zápas, letos jen o 0,2 víc.

838ZDN.jpg

Výrazně posílená BLK Slavia Praha odehrála svou nejlepší sezonu, přesto to stačilo „jen“ na páté místo, o příčku lepší umístění než loni, byť tým omezil počet prohraných zápasů z 11 na 7. Slavia se může chlubit čtvrtým nejproduktivnějším útokem, nastřílela o tři sta bodů víc než její nejbližší pronásledovatelé.

Šestý BK Handicap Brno omladil kádr na pozicích hráček i trenéra a po roční odmlce se opět probojoval do play-off. Osud tomu chtěl, že se „Žabiny“ ve čtvrtfinále utkají v repríze finále Českého poháru s celkem KP.

Sedmá Lokomotiva Trutnov si sice o tři místa pohoršila, ale po peripetiích, které ji po minulé sezoně potkaly, je to velký úspěch tohoto tradičního účastníka nejvyšší soutěže.

Na osmém místě skončily stejně jako loni Karlovy Vary, které odrazily dotírající Ostravu jen lepším skore ze vzájemných zápasů. Letos na poslední místo v play-off stačilo osm výher, loni jich bylo potřeba devět.  

Diváci mohli na palubovkách ŽBL vidět celkem 19.067 bodů, což je o 2.200 víc než v minulé sezoně. Pravdou je, že loni chyběly domácí zápasy USK. Zajímavé je se podívat i na počet zápasů, kdy jeden tým nastřílel alespoň 100 bodů. Takových utkání bylo celkem 25, což je oproti minulé sezoně dvakrát víc. Desetkrát byl štědře nadělujícím týmem USK Praha, pětkrát Slavia, čtyřikrát Hradec Králové a po třech trojciferných zápasech odehrál Nymburk a KP Brno. V roli obětních beránků byla osmkrát U19 Chance, šestkrát Slovanka MB a Technik Brno. Stovce se neubránila dvakrát ani Slavia, vždy od městského rivala USK.

V této sezoně se poněkud vytratily dramatické a vyrovnané zápasy. Rozdílem jednoho bodu skončily ze 132 utkání základní části jen dva, a to hned v prvním kole! Rozdílem do deseti bodů skončilo pouze dvacet duelů a to před dvěma roky takových zápasů bylo 41, což byl každý třetí zápas. Naopak počet utkání s výhrou nad 50 bodů některého ze soupeřů přibylo oproti sezoně 2014/15 sedminásobně - ze 3 na 21. Více než polovinu zápasů jednoznačné demonstrace síly má na svědomí USK Praha, čtyři Hradec Králové a tři Nymburk. Nejvíce se trápily Strakonice (8), po čtyřech vysokých přídělech musely skousnout Slovanka a MK Technic Brno.

Nejvyšším rozdílem ze všech 132 zápasů skončil souboj USK Praha a U19 Chance. Po čtyřiceti minutách byl stav 116-27. Rozdíl se na bod přiblížil devadesátce. Zároveň v tomto utkání dal hostující tým nejméně bodů. Ještě o čtyři méně, tedy 23, padlo do koše USK Praha ve Strakonicích. Dvacet tři bodů je letošní zápasové minimum. Maximem je 129 bodů USK, kterými počastoval doma na Královce letošního nováčka Technic Brno (129-40). 

DVĚ OTÁZKY PRO GUVERNÉRA AŽLK ŽBL DANIELA KURUCZE

Které tři týmy považujete za největší překvapení ligy?
KP Brno. Ne snad ani tak výsledkově, ale manažersky. Vedení klubu dokázalo po odchodu hlavního partnera, firmy Valosun, poskládat zřejmě velmi dobrý rozpočet, z čehož vyplynula velmi silná sestava týmu. KP bude určitě útočit na medaile a může se stát, že letos vezme ty stříbrné.

Dále Handicap Brno. Nazval bych ho týmem budoucnosti. Omladil na všech frontách, vyhrál pohár, našel hlavního partnera a trenérsky kloubí ambice s neuvěřitelnou zkušeností Honzy Bobrovského.

A jako třetí tým bych vybral BK Trutnov. Celek, který měl loni v červnu strach, jestli bude vůbec hrát ŽBL a ještě v říjnu obavy, jestli se v ní udrží, může teď v březnu přemýšlet, jak porazit v play-off Hradec Králové! Udělal velký pokrok. Dokázal spojit zkušenosti Hindrákové, Vackové a Prokešové s mládím.

Zdá se vám liga zajímavější než v minulé sezoně?
Na první pohled to o mnoho jiné není. Loni bylo jasné USK, stejně jako letos. Loni byla silná skupina pěti týmů - Nymburk, Trutnov, Hradec, KP Brno, Slavia a trošku dál Žabiny.  Letos je to zase zhruba pětice - Hradec, KP Brno, Nymburk, Slavia, Žabiny a trošku dál Trutnov. Na předních místech je to hodně podobné.

V nižším patře tabulky se mi líbí Ostrava, mající sice stále hru postavenou na cizinkách, ale rostou tam taky mladé hráčky, napadá mě třeba rozehrávačka Jašková. Ostrava bude lepší a lepší.

Jsem taky rád, že letos hraje ŽBL Technic Brno. Vzpomínám si na historku z roku 2010, když do ŽBL vstupoval jako čtvrtý pražský tým DSK Basketball, jehož jsem byl a jsem trenérem, a Honza Bobrovský nazval ŽBL „Pražským přeborem“. V roce 2016 jsem po vstupu Techniku Brno nazval v nadsázce ŽBL "Brněnským přeborem", protože v ní má Brno tři účastníky a Praha jen dva.

Jako jsem rád za Technic, kdy navíc věřím, že ligu udrží, stejně tak fandím Strakonicím, tradičnímu týmu nejvyšší soutěže. Jako guvernér ŽBL nechci v lize týmy, které podle mého názoru nechtějí vyhrát a dávají si naschvál vlastní koše. To považuju za urážku basketbalu. 
Text a foto: Tomáš Laš