Balvín je tu, kouč zdarma a efekt ´68

10.09.2018 - red
počet přečtení: 726
vytvořeno 10.09.2018, upraveno 10.09.2018

AKTUÁLNĚ ZE LVÍ RUSKÉ A BOSENSKÉ KLECE Nejnabitější možnou sestavu budou mít lvi na čtvrteční kvalifikační trhák proti Rusku (v 18:00 v Pardubicích). V pondělí se k týmu po nesnadných jednáních na trase reprezentace – Gran Canaria připojil už i euroligový centr Ondřej Balvín, který do soubojů s výškově vybavenými soupeři v prvním okně druhé fáze světové kvalifikace přinese potřebné centimetry, kilogramy a svou stále kvalitnější podkošovou hru. Trenérský štáb byl původně připraven čekat na pivota klidně až do dne zápasu s Rusy, nakonec to ale nebylo třeba. Balvínovo připojení k týmu ještě mohlo ohrozit menší zranění z předminulého týdne, ale i tato nepříjemnost je již zažehnána a kádr lvů je tak na maximu svých personálních možností.

I pokud by ale Balvín byl zdravotně plně v pořádku dřív, k uspíšení jeho uvolnění z Gran Canarie by to nevedlo. „Mezi španělskými ligovými kluby existovala pro toto okno nepsaná dohoda, že do národních týmů pustí všechny reprezentanty bez ohledu na národnost, ale až po termínu 9. září,“ informoval reprezentační manažer Michal Šob.

Největší radost udělalo připojení 217 vysokého centra trenérskému týmu. „U Ondry je obrovská výhoda, že absolvoval všechna kvalifikační okna a zná náš systém, byť nebylo ideální, že pro souhru s Tomášem Satoranským a Honzou Veselým nemohl být s týmem od začátku tohoto okna,“ uvedl asistent kouče Ginzburga Jan Pospíšil.

1520YzY.jpg

„Ondra vynaložil velké úsilí, aby se k nám připojil v průběhu přípravy Gran Canarie. Je důležitou součástí našeho týmu, v předchozích zápasech kvalifikace nám hodně pomohl, ale teď ho musíme implementovat do týmu, který už má za sebou dva přípravné zápasy,“ doplnil trenér Ronen Ginzbrug.

Podle Pospíšila je pravděpodobné, že tým půjde do kvalifikačních zápasů spíše s pěti podkošovými hráči a také třemi rozehrávači (po zúžení o Půlpána je nyní už daná trojice Satoranský, Vyoral, Šiřina), proto z aktuálně se připravujících hráčů naopak přijde o místo některý z křídelníků.  S týmem se nyní připravuje 14 mužů. Vedle dvanáctky nominované pro turnaj v Hamburku z minulého týdne je mezi nimi ještě kolínský guard Šafarčík (na turnaji byl s týmem) a nově Balvín.  

Podle asistenta trenéra zatím ještě není jasné, zda se v zápasech objeví spolu ve hře oba čeští nejvyšší muži, tedy Veselý s Balvínem.

Prvním soupeřem Čechů budou ve čtvrtek Rusové. Ti v minulých dnech na domácím turnaji nejprve vysoko podlehli Izraeli (71-93, Dmitrij Kulagin 19, Šved 14, Fridzon 12, Antonov 10), aby se pak fanouškům revanšovali výhrou nad Polskem (88-68, Šved 20, Ivlev 13, Karasev 12). V sestavě měli následující muže: Dmitrij Kulagin, Šved, Fridzon, Antonov, Kurbanov, Gubanov, Klimenko, Karasev, Chvostov, Ivlev, Balašov, Baburin a Uchov. 

V aktuálním výběru tak chybí takoví borci jako mohutný centr Mozgov (nově Orlando, ostře odsoudil současný kalendář FIBA se zápasy kvalifikace během přípravy na sezonu), nebo zkušený 207 vysoký power forward Vorontsevič.

Rusy v první fázi kvalifikace bodově nejvíc táhnuli shooting guardi Fridzon (13,2), Karasev (12,8) a Dmitrij Kulagin (9,5), rozehrávač Chvostov (12,7) a power forward Zubkov (10,2). Teď ale budou mít docela jiného lídra.

„Naše pozornost se určitě bude soustředit na guarda Alexeje Šveda, který teď pro Rusy bude klíčový. Bude to náš hlavní terč v obraně. Je to hrozně nebezpečný střelec, může být motorem týmu a my ho nesmíme nechat střílet. Spíš bude třeba ho tlačit do nájezdů, ale on je tak komplexní hráč, že pak umí dostat spoluhráče do otevřených střel. I podle zápasů na posledním EuroBasketu fungoval na pozicích 1 i 2 a těžko říct, odkud je teď nebezpečnější. Na rozehře budou Rusové začínat spíš s Chvostovem a v kombinaci se Švedem můžou být nepříjemní,“ rozebírá hlavní hrozbu Pospíšil, podle nějž budou lvi lídra Chimki zastavovat pomocí Satoranského a vybraných křídel.
 


Rusové si z první fáze kvalifikace přenesli bilanci 3-3, zaostávají tak za Čechy o dvě výhry. Bezchybná Francie to má 6-0, Finové, kteří budou kvalifikaci dohrávat už jen s mladíky, 3-3, a Bulharsko s Bosnou uzavírají tabulku s 2-4. Na šampionát postoupí nejlepší tři.  

Nedlouho po mohutné tuzemské připomínce 50. výročí začátku sovětské okupace je na místě i otázka, jak právě tohle téma před vzájemným duelem s Rusy rezonuje českým týmem.    

„Ve mně osobně to rezonuje dost a skoro bych byl nejradši, kdyby se z důvodu blízkosti toho výročí hrálo o dva týdny dřív. To ale říkám spíš na odlehčení. V týmu se to extra neřeší, ale hráči to nějak přirozeně cítí a i podle aktuálních čísel z prodeje vstupenek a zájmu o utkání je znát i tohle. Asi nás nečeká něco podobného jako někdejší slavná hokejová utkání na pražské Štvanici se Sovětským svazem, ale někde v naší mysli tahle informace pořád je. Nicméně jako extra motivaci to týmu nebudeme muset dávat, účast na mistrovství světa je dostatečně silné lákadlo i bez ohledu na historické okolnosti,“ soudí Michal Šob. 

Ovšem právě historické povědomí by mohlo pomoci výrazně navýšit návštěvu na utkání. A Tomáš Satoranský už i přiznal, že si pohrával s myšlenkou vyprodané pardubické arény. A to by mělo znamenat jediné – padl by rekord na domácích zápasech národních týmů bez rozdílů pohlaví v éře samostatnosti. Dosud bylo maximem 6486 diváků z roku 2005 z kvalifikačního utkání lvů s Poláky v pražské O2 Aréně.   

„Je reálné tohle číslo překonat a my bychom ho rádi pokořili. Kdyby přišlo 7000 lidí, bylo by to skvělé. Nevím, jestli může být rovnou vyprodáno, ale třeba budeme velmi mile překvapeni. Ještě nás čeká vlna „opozdilců“, kteří shánějí lístky na poslední chvíli, a není důvod, proč by to nemohlo vyjít. Už se otevřelo i horní patro arény, což také něco napovídá,“ podotýká Šob, který tuší i početnou účast zástupců ruské komunity žijící v Česku.

Velmi zajímavé okolnosti provázejí i druhý duel tohoto kvalifikačního okna, jež Čechy už může přiblížit na dosah světového šampionátu v Číně. Bosňané na začátku léta přišli ze zdravotních důvodů o kouče Duška Vujoševiče, jejž až na začátku září nahradil zkušený Chorvat Jasmin Repeša, mimochodem otec nového lodivoda USK Praha Dina Repeši.

Podle dostupných informací z bosenských zdrojů se uvolil pomoci sousední zemi v nouzi i přesto, že měl na září už naplánovaný jiný program. Výhodou naopak bylo, že aktuálně nevede žádný klub. Bosenská federace ovšem až dosud neoznámila jeho angažmá ani na svém webu a z různých prohlášení jen vyplynulo, že první zápasy povede tým Bosny zdarma.   
 


„My jsme informaci o novém trenérovi soupeře dostali díky jeho synovi jako první. Dino Repeša nám hlásil už předem, že tato možnost tu je. Je to zajímavá situace, ale nás to až tak neovlivňuje. Mě jen trochu zaskočilo, že Bosna řeší tuhle klíčovou pozici až na poslední chvíli, ale byly tam i zdravotní důvody předchozího trenéra,“ bilancuje situaci Šob, který jako manažer USK, odkud je i reprezentační asistent Pospíšil, musel omezit sdílení informací s novým sovím kormidelníkem.

„V rámci klubu teď na dálku kooperujeme, ale na mezistátní úrovni jsme po stránce sdílení informací „nepřátelé“. To je ale spíš úsměvná okolnost této situace,“ nechce Šob z tématu dělat velkou věc.

Jasmin Repeša věří, že i přes krátký čas u týmu jej může připravit tak, aby zvládl první dva zápasy druhého okna a z druhé fáze ještě vzešel jako postupující, vrásky mu však dělá aktuální absence rozehrávače Nemanji Gordiče z nyní již euroligové Podgorici a také nové akvizice Monaka, 211 vysokého power forwarda Elemedina Kikanoviče.

Kikanovič by se k týmu měl připojit až na první zápas ve Finsku a bude tak chybět během celé přípravy a Gordiče zatím podle kouče Repeši odmítá pustit černohorská Podgorica. To trenéra notně rozezlilo, neboť za Gordiče nemá adekvátní náhradu (lhůta pro doplnění hráčů na soupisku uplynula 3. září), navíc tvrdí, že Podgorica uplatňuej dvojí metr, neboť černohorské hráče do reprezentace uvolnila. Stejně mu vadí, že že některé kluby pouštějí do reprezentace dříve jen hráče své země a cizince až po 9. září, což považuje za diskriminaci.

Problém s Gordičem je však zřejmě hlubší a i podle hráče není důvodem neuvolnění klubu. Spory měl mít už s trenérem Vujoševičem, podle nějž ale důvody Gordičova odmítnutí reprezentovat už v červnovém termínu byly jiné než basketbalové. Rozehrávač měl údajně přislíbenou finanční pomoc na opravu válkou zničeného domu v Mostaru, kterou ale podle všeho nedostal.

Bosna může mít problémy na rozehře, zato kvalitních dlouhých hráčů bude mít dostatek. Největší hvězdou bude 211 vysoký centr Portlandu Nurkič, se 14,3 bodu 58. nejlepší střelec minulé sezony NBA. Pod košem jej doplní stejně vysoký Kikanovič a na křídle 206 vysoký Musa, teprve 19letý zázračný mladík, jenž před třemi lety velkolepě dovedl bosenské kadety k evropskému zlatu, a jejž jako číslo 29 v červnu draftoval Brooklyn. A podle českého asistenta Pospíšila bude naprosto klíčovým hráčem soupeře. V první fázi kvalifikace stíhal 15 bodů za 30 minut (ve čtyřech utkáních) a byl top skórerem týmu, a to před rozehrávačem Gordičem (13,3 za 28 minut).