8 bloků Chomenčuk, 8 zisků Kozumplíkové!

28.09.2017 - red
počet přečtení: 1309
vytvořeno 28.09.2017, upraveno 28.09.2017

ECHO 2. KOLA ŽBL ZVVZ USK Praha, Sokol Hradec Králové, Technic Brno, DSK Nymburk a Žabiny Brno – to je pětice zatím stoprocentně úspěšných celků v ŽBL. Všechny tak uspěly i ve druhém kole. První výhru má Slavia, jež přemohla KP Brno, které stejně jako Trutnov, Ostrava, U19 Chance a Karlovy Vary zůstává nadále bez vítězství. Jediným lupičem kola jsou Žabiny, které nečekaně snadno dobyly sídlo Slovanky v Mladé Boleslavi.

Výhra trojkám KP navzdory

Slavia dosáhla na první výhru sezony (73-69), již vydřela doma v dramatu závěrečné čtvrtiny proti KP Brno. I když byly Pražanky po drtivou většinu zápasu vpředu, nebyl to náskok zásadní. A i když v úvodu čtvrté čtvrtiny Slavia utekla na 9 bodů, pět trojek hostů za posledních 7 minut dále drželo diváky v napětí. Až když brněnská Prokešová minula pár vteřinek do konce trojku na prodloužení, mohl se domácí tým radovat definitivně.

17 body jej vedla Pudláková, 14 přidala Bullock a 13 bývalá hráčka KP Madden. Hostující celek výrazněji držely jen shodně 14bodové Prokešová s Burgrovou, jež tak zaznamenala své první body v sezoně a také v zelených barvách KP.

Klíčovou statistikou vítězek byl doskok (49-35) a pak i body z druhých šancí, jichž tým vsítil 18 proti dvěma soupeře. Brňankám nepomohla ani dvojnásobná trojková převaha (5-10).

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Dosáhli jsme cenného vítězství nad velmi silným soupeřem a medailovým aspirantem KP Brno. Vážím si ho o to víc, protože jsme vyhráli zápas, ve kterém se nám absolutně nedařila střelba z dlouhé vzdálenosti, neproměnili jsme spoustu velmi dobře připravených trojkových pozic. Ale byli jsme schopni ji nahradit bojovností jak v obraně, tak zejména na útočném doskoku, který nám v zápase velice pomohl, a byl klíčovým faktorem pro naše vítězství.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Neproměnili jsme spoustu otevřených střel, dělali jsme jednoduché chyby v obraně. Tam bych viděl na prvním místě důvod naší porážky. Snažili jsme se dělat, co jsme mohli, nemůžu hráčkám vytknout, že by nebojovaly, ale ještě asi chvíli potrvá, než bude náš výkon takový, jaký bychom si přáli, jak na útočné, tak obranné polovině. Pořád se sehráváme. Gratuluji Slavii k vítězství, byla to otázka jednoho dvou košů, a v tom byla šťastnější. A je pro mě nepochopitelné, že rozhodčí měli stejné dresy jako jeden z týmů, to jsem ještě v životě neviděl.“

Bouře čtyř a půl minuty

Necelých pět minut stačilo domácím hráčkám USK, aby donutily karlovarské soupeřky k pěti ztrátám, což jim stačilo k úvodnímu trháku 15-2 a dalšímu klidnému průběhu, který ilustrovalo už skore první čtvrtiny 29-7. Právě sedm bodů bylo maximem hostů i ve třetí a čtvrté čtvrtině, jen ve druhé se Západočešky vzepjaly ke třinácti.

USK měl při obrvýhře 117-34 díky dvakrát menšímu počtu ztrát (15-29) a drtivé převaze na doskoku, a to zejména na tom útočném (23-6), o 31 střel z pole víc. O 18 bodů lepší byl i z trestné linie. Ze 7 dvojciferných skórerek vítězek čněly Zahui (20+11 doskoků), Karolína Elhotová (19), Voráčková (18) a Xargay (15). Za Vary se nejdál dostala Rokošová (8), 34bodová hvězda minulého kola Kušlitová odehrála jen 9 minut se 7 body.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „V zápase předvedla obě družstva slušný výkon, ale čekala jsem od Karlových Varů podstatně více. Hlavně po posledním zápase, kdy doma potrápily Nymburk. Na naší straně si zahrály všechny hráčky a i tak je bodový rozdíl přes 80 bodů.“

Tomáš Pavelka (kouč BA Karlovy Vary): „Dnes se ukázal zřejmý rozdíl asi dvou tříd. Pro nás bylo dobré vyzkoušet hráčky, které se běžně v sezoně do akce nedostanou, ale dnes si mohly zahrát proti evropským špičkám. I když bodový rozdíl byl obrovský, tuto možnost vidím jako skvělé pozitivum.“

Technic i podruhé

Brněnský Technic si chce natáhnout parádní start sezony na co nejdelší počet kol. V moravském derby skolil Ostravu jasně 69-50, byť ještě po 30 minutách vedl jen 51-44. Pouhých 6 bodů hostů v závěrečném dějství však určilo výsledku jednoznačnou podobu.

Technic měl skvělý start. Prvních téměř 6 minut opanoval 11-2 a v závěrečných dvou minutách první čtvrtiny se utrhl až na 27-11. V polovině druhého dějství vedl až o 19 a ještě na začátku třetího o 18, jenže Anežka Kopecká odpálila stíhací jízdu na 46-41.

Místo závěrečného náporu Ostravy však přišly jen 4 body za úvodních 6 minut čtvrté části, což týmu znemožnilo srazit manko pod deset bodů.

Domácí tým hodně těžil z 25 ztrát soupeře a mírně lepší byl ve všech střeleckých položkách. Po 17 bodech mu zajistila Gašicová se Stehlíkovou, jež přihodila i 9 doskoků a 7 asistencí. Za Ostravu se dvojciferně (14) prosadila jen Kopecká.

Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Vstup do zápasu se nám velmi podařil, hrály jsme velmi disciplinovaně v útoku i v obraně. Holky musím za jejich bojovnost pochválit, až na špatnou třetí čtvrtinu to byl moc pěkný zápas. Musím pochválit i soupeře, který má velmi mladý a perspektivní tým, který nás dost potrápil.“

Blok párty made in Chomenčuk

Favorizovaný Nymburk byl sice doma celý zápas vpředu, ale týmu strakonické U19 Chance se dlouho dařilo být na dostřel 10 až 15 bodů, a to i po nízkorozpočtové třetí čtvrtině (7-8). Až v poslední desítce Středočešky definitivně práskly do kočáru a dostaly se i do trháku o 20 a více bodů.

Ze statistického pohledu byla při výhře 74-53 nejvýraznější domácí hráčkou pivotka Chomenčuk, jež k 9 bodům přidala i 14 doskoků a 8 bloků! Huňková vsítila 11 bodů, Liskens 10. Za hosty se zviditelnila Petrušková 18 body a Tereza Šípová 11 body a 10 doskoky. Obě byly ovšem i celkem 12krát zblokovány.

Nymburk dominoval na doskoku 61-38 (v útoku 27-13) a v bodech zpod koše (36-14), ale tížilo jej 21 ztrát.

Derby jasnou záležitostí

Duely Hradce s Trutnovem budou mít v téhle sezoně k někdejším dramatům asi poněkud dál. Potvrdil to i středeční souboj, který Hradecké lvice po trvalé převaze získaly doma 75-52. Jejich top skórerkami byly Effangová (13), Březinová, Minarovičová a Lenka Šípová (po 10). Za Lokomotivu kontrovaly Kozumplíková (navíc 8 asistencí, 8 zisků a 5 doskoků) se Snyder, které obě daly po tuctu.

Petr Kapitulčin (trenér BK Loko Trutnov): „Bohužel ani v dnešním zápase se nám nepovedl vstup do utkání a v šesté minutě už jsme prohrávali o dvanáct bodů. Podobný výpadek jsme měli také na konci třetí čtvrtiny, kromě těchto dvou úseků jsme ve zbytku zápasu byli domácím vyrovnaným soupeřem, ač jsme dali větší příležitost celému kádru. Výkon byl rozhodně povedenější než v prvním kole se Slovankou a věříme, že v následujícím nedělním zápase s Technikem Brno zahrajeme ještě lépe. Všechny fanoušky na toto utkání srdečně zveme, rádi bychom slavnostní vyřazení dresů našich legend Pavly Kuřitkové a Kateřiny Hindrákové podpořili prvním vítězstvím v této sezóně.“

Žabiny jedou dál

Hráčky brněnských Žabin zvládly i duel druhého ligového kola, když v zápase dvou překvapení z prvního dějství uspěla v Mladé Boleslavi se Slovankou vysoko 43-65.