3x100, vyloučený Zdeněk a DSK ve Varech

15.10.2018 - red
počet přečtení: 934
vytvořeno 15.10.2018, upraveno 15.10.2018

ECHO 4 DUELŮ 4. KOLA ŽBL V do tří dnů rozděleném čtvrtém kole ŽBL ve třech případech potvrdily svou roli favorizované celky. KP Brno dominovalo v městském derby na palubovce Teamstore 56-101, pražský USK zvítězil ve Strakonicích 44-124 a Slavia doma i přes potíže přemohla Ostravu 77-68. A v hitu kola DSK Nymburk, který poprvé v sezoně nastoupil v karlovarském „azylu“, přesvědčivě zdolal Hradec Králové 101-80.

Brněnské derby pro favorita

Basketbalistky KP Brno přehrály venku městského rivala Teamstore 56-101 a spou s USK zůstávají jediným neporaženým týmem soutěže.

Očekávalo se, že Královopolanky se pokusí duel co nejdříve rozhodnout a soupeři utéct, v první čtvrtině se jim to však nepodařilo. Úvodní desetiminutovku naopak těsným způsobem vyhrály domácí hráčky, které vedly až o sedm bodů a chvíli to vypadalo, že ze zápasu bude drama. Pak už ale převzal kontrolu stříbrný celek loňského ročníku, ve všech třech zbývajících čtvrtinách udržel soupeře dohromady na 30 bodech a celkově vedl až o 45 bodů, o které zápas nakonec skončil. Zajímavostí ze závěru druhé čtvrtiny byl fakt, že trenér KP David Zdeněk byl po dvou technických chybách vyloučen.

Střeleckou hvězdou zápasu byla s 20 body a 11 doskoky Steph Madden z KP, kterou doplnily Michaela Stará se 14 body, Edita Šujanová a Dovilé Saurazité se shodly na 12 bodech. Teamstore držela v zápase s osmnácti body Tereza Zítková, Kamila Selucká přidala třináct bodů.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „První polovina zápasu s KP se nám velmi podařila, holky výborně bránily, i v útoku plnily vše, na čem jsme se před utkáním domluvily. Bohužel v druhé polovině už se ukázala kvalita KP, které předvádělo krásný basketbal, a nám už nestačily síly a rozdíl ve skore se neustále navyšoval. I pres vysokou porážku si myslím, že holky předvedly krásný bojovný výkon, za který si zaslouží obrovskou pochvalu.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Bylo to povinné vítězství. Rozhodně nejsem spokojen s přístupem hráček, které z toho v prvním poločase dělaly trochu blamáž. Na druhou stranu holky z Teamstore ukázaly nadšení. Rozhodla zřejmě větší trénovanost a fyzická kondice našeho týmu. Měl bych se omluvit za to, že jsem se nechal vyloučit, ale to, co se děje na našich palubovkách, někdy nemůžu unést.“

Karlovarský duel pro Nymburk

V největším šlágru celého kola došlo k repríze posledního souboje o bronzové medaile a stejně jako v minulé sezoně se na konci radoval Nymburk, který přestřílel Hradec Králové 101-80.

Duel, hraný díky ochotě nymburského celku v „azylu“ v Karlových Varech pro zachování špičkového basketbalu v západních Čechách, nabídl divákům od začátku vyrovnanou podívanou, ve které měly mírně navrch v zápise hostující Lvice. V první čtvrtině vedly několikrát o šest bodů, po deseti minutách bylo ale skore vyrovnané. Podobný průběh měla i druhá čtvrtina, když většinu času vedly hráčky Hradce, do přestávky si však přenesly jen dvoubodové vedení. Třetí čtvrtina se ale Východočeškám vůbec nepovedla, Nymburk jí ovládl 29-13 a získal si dvouciferný náskok. Hradci se rozpadla po přestávce hra na obou koncích palubovky a dovolil domácím bez problémů duel kontrolovat a v závěru překonat i stobodovou hranici.

Střeleckou hvězdou zápasu byla Chloe Wells z Nymburka, která nasázela 25 bodů, po sedmnácti přidaly Chomenčuk a Tereza Krakovičová. Hradec vedla se 14 body Klára Vojtíková, o dva body méně dala Pamela Effangová.

Slavia se proti Ostravě trápila

Basketbalistky Slavie Praha měly proti SBŠ Ostrava překvapivě velké problémy a na výhru 77-68 se musely pořádně nadřít. Po dobrém vstupu jim totiž nevyšel přelom první a druhé čtvrtiny a Ostrava získala nadějný pětibodový náskok. Těsně před přestávkou sice přišel nápor Slavie, která se utrhla do dvouciferného poločasového náskoku, ale třetí čtvrtina byla znovu ve znamení Ostravy, která velkou bojovností srovnala skore a na chvíli šla i do vedení. Až v posledních dvanácti minutách se projevila větší zkušenost i kvalita na straně Slavie, která dovedla zápas do vítězného konce.

K tomu nejvíce přispěla se 14 body Angelika Theiner, na stejný počet bodů se dostala Dominika Pohunková. Ostrava měla ve svém středu šestnáctibodovou Lucii Hadačovou, která navíc přidala i dvanáct doskoků, Čorda nastřílela 14 bodů.

Stanislav Onuška (trenér SBŠ Ostrava): „Zvítězil favorit zápasu, ale myslím, že jsme za favoritem nezaostávali a hráli jsme o dobrý výsledek až do úplného konce. Zkušenosti byly na straně Slavie, já můžu své hráčky za předvedený výkon jen pochválit. Mrzí mě, že se několik hráček lehce zranilo, ale je to daň za to, že se hrál oboustranně tvrdý basketbal. Zvítězil lepší tým, ale těším se na další zápasy proti Slavii, které budou, doufám, znovu vyrovnané.“

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha): „Utkání, kdy se nám nedařilo, nicméně o to cennější je dnešní vítězství. Ostrava nemá vůbec špatný tým, dnes podala velmi bojovný výkon a místy nám dělala velké problémy.“

Stovka USK za tři čtvrtiny

Obhájkyně titulu USK Praha si dojely pro další poklidné vítězství a další stovku, když přehrály strakonický U19 Chance 44-124. K výhře nakročily favoritky hned v úvodu, když vyhrály první čtvrtinu 10-34 a pak už náskok jen navyšovaly. Stobodovou hranici překonaly už v závěru třetí čtvrtiny a dostatečně si tak zahrálo všech dvanáct hráček. Tři hráčky Pražanek nastřílely po sedmnácti bodech a to Režan, Březinová a Thomas. Marija Režan přidala i 12 doskoků. Jedinou dvoucifernou střelkyní domácích byla s 12 body Eliška Petrušková.

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „Celé utkání naše hráčky bojovaly a dokázaly vsítit 44 bodů. Je vidět, že jsme se setkali s nejtěžším možným soupeřem.“

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „V tomto zápase jsme si dali za cíl vytvářet těžké pozice pro soupeře, kdy jsme se chtěli zaměřit především na obranu, což se nám místy nedařilo. Pro naši budoucnost víme, že máme pracovat na obraně.“