Slovinský sen trvá!

15.09.2017 - red
počet přečtení: 699
vytvořeno 15.09.2017, upraveno 15.09.2017

Neuvěřitelnou – nyní už osmizápasovou - jízdu Slovinců evropským šampionátem nezastavili v semifinále ani obhájci trofeje. Tým Gorana Dragiče i bez bodů svého lídra rozstřílel španělského favorita už v 1. čtvrtině 6 trojkami z 8 pokusů a 15/10 to měl v poločase, kdy vedl 49-45. Chladná profesorská hra Španělů, která ukázala zranitelnost už proti Chorvatům a v play-off i proti Turkům a Němcům, kontrastovala se 120procentním defenzivním nasazením Slovinců, kteří v čele se skvělým centrem Vidmarem (12) zabednili šestku a riskovali trojky soupeře, kterému to však nepadalo. Palbě zpoza oblouku se zhusta oddávali i bratři Gasolové, kteří málo atakovali koš a chyběli pak i na doskoku. Marc (12+10 doskoků), kolem nějž se bez bázně proháněli do koše malí i dlouzí soupeři, si šel sednout na lavičku 14 minut do konce za stavu minus 10, bratr Pau (16) jej následoval minutu poté. Slovinci hned na 8 minut už do půle ušetřili Dragiče (celkem 15 bodů za 27 minut, prohlásil, že pokud zůstane kouč Kokoškov, zůstane v repre dál), který tak byl připraven na náročnější 2. poločas, navíc jeho celek bez něj nestrádal, když vedle Dončiče (11+12 doskoků a 8 asistencí bez ztráty za 35 minut), který se po zisku Vidmara ve 4. čtvrtině při výběhu do útoku chechtal na celé kolo jako kluk, zářili Prepelič (13) či Randolph (15, trojky 3/3). Ve 2. půli tým pokračoval ve svém energickém útoku s efektivní i šťastnou (dvě trojky o desku) palbou z dálky i úspěšnými shozy a nájezdy dovnitř a náskok postupně natahoval až ke 20 bodům. Sudí navíc nepotěšili Marca Gasola hned dvěma útočnými fauly a často čelili vyčítavým pohledům a poznámkám hvězdného souboru s šesti muži z NBA. Za 21bodového vedení euforicky hrajících Slovinců ve 4. čtvrtině byl zmar obhájců dovršen. Jejich třetím výraznějším střelcem byl už jen Rubio (13). Pouze osmiztrátoví Slovinci, kteří dosud neměli euromedaili a ve finále ME jsou poprvé, zvítězili 92-72 zejména díky trojkové převaze 14-7.