Porážka z plus 23

08.09.2018 - red
počet přečtení: 456
vytvořeno 08.09.2018, upraveno 08.09.2018

Je to nepříjemnost, ale pro lvy i nepříjemnost, která naštěstí přišla jen v přípravném zápase. Český tým ve finále turnaje v Hamburku i bez zraněného forwarda Schilba lámal v půli Turecko k podlaze obřím vedením 51-30, když mu v útoku díky trojkové bilanci 15/8, pouhým třem ztrátám i řadě bodů z brejků vycházelo téměř všechno, a naopak v kolektivní obraně se dařilo zastavovat i největší hvězdy soupeře, se sestavou namnoze složenou z hráčů NBA a Euroligy. Češi, těžící i z řady minutých otevřených pozic Turků, navíc vedli o 6 i na doskoku. Jenže úvod druhé půle změnil vše. Turci vytáhli obrovsky agresivní obranu, které v úvodu 3. čtvrtiny poměrně dlouho musel s vypětím všech sil čelit alternující rozehrávač Bohačík (se Satoranským na křídle), po rychlém druhém a třetím faulu Veselého musel trenér sáhnout dříve do rotace, soupeř se rozstřílel z trojek, kterých dal po třech trefách z první půle v té druhé 10, za dvě minuty srazil manko 23 bodů na 12, a i když druhá česká vlna ještě udržela náskok 70-56 po 30 miutách – zejména díky dlouho neomylnému Audovi - , Turci rozhodli zničující čtvrtou čtvrtinou, vyhranou 33-10! Po změně stran nejdřív zkusili menší pětku, a když se třemi fauly seděl Veselý, vyjmul kouč Šarica z mošny i koloděje Erdena, s nímž musel Martin Peterka svádět nerovné souboje. V úvodu 4. čtvrtiny míče stále více ztrácejícím lvům přitížil i víc než přísný 4. faul Veselého, přišlo další střídání a Turky už z koně nešlo sesadit. Češi ještě mohli doufat v aspoň vyrovnanou koncovku, ale po dalších a dalších trojkách soupeře, zejména těch čarodějných z ruky Osmana přes vytažené paže obránců, se už ve skore propadli natolik, že zápas nešlo zachránit. Padli 80-89, po druhé půli 29-59. České střelecké pole vedli Auda (18), Hruban (15) a Veselý (14, jediný z týmu v plusu při pobytu ve hře), turecké pak v červnu naturalizovaný rozehrávač Wilbekin (24), Osman (24), Ilyasova a Erden (po 12). Češi vyhráli doskok (37-31), body z druhých šancí (15-11) a víc vytěžili ze šestek (21/20 – 13/12), ale zaostali ve ztrátách (14-5, 11 ve druhé půli), bodech z brejků (8-13), trojkách (10-13) a také měli o 11 střel z pole méně.