Poločas naděje

13.04.2019 - red
počet přečtení: 473
vytvořeno 13.04.2019, upraveno 13.04.2019

V boji sedmi proti sedmi basketbalistky ZVVZ USK Praha v semifinále Final Four Euroligy vydržely jen poločas a po ztrátě druhého v poměru 29-41 podlehly v Šoproni favorizovanému Kursku 67-84 a stejně jako v letech 2016 a 2017 zůstaly před branami finále. Výškově disponovanějšímu soupeři se víc než vyrovnaly na doskoku (útočný do půle 8-2) a i bez trojek (6/0) hrály prvních dvacet minut naprosto vyrovnanou partii (38-43), když skórovaly převážně zpod koše (do půle 24-12) a z brejků (12-3). Přibrzdily je však dva fauly Kateřiny Elhotové (sama jich ale také několik získala, a to i při práci v obraně) a v obraně skvělé Ayayi. USK navíc nedokázal zastavit ústřední hrozbu soupeře Stewart, jež rovněž brzy nabrala dva fauly a už po 13 minutách měla tři. Pak navíc Pražanky nechaly rozjet i forwardku Petrovič, a když se jako třetí střelkyně Kursku přidala Howard, bylo už s USK zle. Již v závěru první půle začal ztrácet půdu pod nohama, přicházely minely zpod koše a po změně stran zvrátily zápas i dvě statistické otočky. Zatímco do půle byl z pohledu Pražanek poměr ztrát 7-11 a faulů 8-12, za zbytek zápasu to bylo 12-8 a 13-9 (body z šestek byly celkově 19-22). Hráčky USK cítily křivdu po řadě výroků sudích a zápas už při pouhých 2 trefených trojkách (soupeř 6) nezachránila ani enormní aktivita na útočném doskoku (22, na body z druhých šancí 14-7). Kritická byla zejména třetí čtvrtina (9-24) s nabraným mankem 20 bodů, záplavou ztrát, dvěma nesportovními fauly i technickou chybou pro koučku Hejkovou, velmi nespokojenou s výkony trojice arbitrů. Její tým vedly Ayayi (18+9 doskoků), Thomas (14+9 doskoků) a Elhotová (10).Soupeř pak měl monstr trio Stewart (32, trojky 8/4), Howard (22+10 doskoků) a Petrovič (20).