Óda na basketbal

02.08.2019 - red
počet přečtení: 329
vytvořeno 02.08.2019, upraveno 02.08.2019

Jak krásný je basketbal, když se hraje správně a s dobře koučovatelnými hráči. Lvi U18 proletěli čtvrtfinálovým duelem B-divizního ME jako blesk a po skvělém komplexním výkonu složili Portugalce 83-74. Mají tak nyní dvě rány na postup do divize A. Po vyrovnané 1. čtvrtině se „Bartoňova brigáda“ začala trhat ve 2. části, ovládnuté 30-16, až na poločasových 46-35. Lvi při svých 17 a 18 letech hráli udivujícně dospěle, chytře, trpělivě, předvídavě a bez větších chyb. Za celý zápas téměř neměli špatně zvolenou střelu, hráli aktivně do koše (jen do půle z 8 získaných faulů šestky 16/10 (soupeř z 8F+ jen 4) a na konci z 21F+ 31 šestek), přitom z nouze i polonouze v nájezdech vše okamžitě odkládali ven, nebo na líp postaveného spoluhráče pod košem. Navíc si velmi pomáhali otevřenými trojkami a ve 3. čtvrtce je nezastavila ani zóna. Doslova koncertem pak byla po většinu času jejich defenzivní práce. Šrouby utahovali od 2. čtvrtiny a ve třetí už soupeři téměř nedávali jiné než trojkové střely. Vynikali četbou portugalského útoku, krytím proti přijetí přihrávky s vynucováním ztrát, zastavováním rozdriblování hráče s míčem po doskoku, zdvojováním nájezdů, následnými rotacemi a především prací na nohou bez „hloupého“ používání rukou a zbytečných faulů. Obranné představení v závěru korunoval top skórer Hanzlík, když se jako guard vyšrouboval k monstr bloku na najíždějícího soupeře. Zápas lvi dorazili v prvních 6 a půl minutách druhé půle únikem na 63-41 a závěrečný finiš Portugalců už je nemohl ohrozit. Češi měli lepší útočný doskok (16-11), víc vytěžili z šestek (17 ku 11 i přes 14 minel) i z trojek (10-9), navíc méně ztráceli. Střelecké pole vedli Hanzlík (19) s Böhmem (14). V sobotním semifinále čekají tým Poláci (od 17:30), kteří stejně jako lvi měli ve skupině bilanci 4-1.